Պակիստանը և Եգիպտոսը կոչ են արել թուլացնել լարվածությունը տարածաշրջանում
Պակիստանի արտաքին գործերի նախարար Իսհաք Դարն ապրիլի 7-ի վաղ առավոտյան հեռախոսազրույց է ունեցել Եգիպտոսի արտաքին գործերի նախարար Բադր Աբդ ալ-Ատտիի հետ՝ քննարկելով տարածաշրջանային վերջին զարգացումները՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից Հորմուզի նեղուցի բացման համար սահմանված վերջնաժամկետի մոտենալուն ֆոնին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Associated Press-ը։
Պակիստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ առաջնորդներն «ընդգծել են լարվածության թուլացման և երկխոսության անհրաժեշտությունը» և համաձայնել են սերտորեն համագործակցել իրավիճակի զարգացմանը զուգընթաց։
Աբդ ալ-Ատտին նաև զրուցել է ԱՄՆ նախագահի բանագնաց Սթիվեն Ուիթքոֆի և Իրաքի արտաքին գործերի նախարար Ֆուադ Հուսեյնի հետ։
«Հեռախոսազրույցների ընթացքում քննարկվել են արագ զարգացող իրավիճակի վերաբերյալ հարցեր, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև լարվածության թուլացման և դեէսկալացիայի հասնելու համար փոխըմբռնման հասնելու ջանքերը», - հայտնել է Եգիպտոսի արտաքին գործերի նախարարությունը։
Պակիստանը տարածաշրջանային երկրների աջակցությամբ դիվանագիտական ջանքեր է գործադրում ԱՄՆ-ին և Իրանին բանակցային սեղանի շուրջ բերելու համար։

Пакистан и Египет призвали к снижению напряженности в регионе
Министр иностранных дел Пакистана Исхак Дар утром 7 апреля провел телефонный разговор с министром иностранных дел Египта Бадром Абд аль-Атти, чтобы обсудить последние развития в регионе, вопрос крайнего срока, установленного президентом США Дональдом Трампом для открытия Ормузского пролива. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на Associated Press.
В заявлении Министерства иностранных дел Пакистана говорится, что лидеры подчеркнули необходимость деэскалации и диалога и договорились о тесном сотрудничестве по мере развития ситуации.
Бадр Абд аль-Атти также говорил с посланником президента США Дональда Трампа Стивеном Уиткоффом и министром иностранных дел Ирака Фуадом Хусейном.
“В ходе телефонных разговоров обсуждались быстро развивающаяся ситуация и усилия по достижению взаимопонимания для деэскалации напряженности между США и Ираном”, — говорится в заявлении Министерства иностранных дел Египта.
Пакистан при поддержке стран региона предпринимает дипломатические усилия, чтобы усадить США и Иран за стол переговоров.