Պակիստանը Իրանին և ԱՄՆ-ին է ներկայացրել պատերազմը դադարեցնելու ծրագիր
Իրանի և ԱՄՆ-ի կառավարությունների պաշտոնյաները ստացել են ռազմական գործողությունների դադարեցման ծրագիր, որը կարող է ուժի մեջ մտնել արդեն ապրիլի 6-ին և վերացնել Հորմուզի նեղուցի շրջափակումը: Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Deutsche Welle-ն։
Այդ շրջանակային փաստաթուղթը, որը կոչվում է «Իսլամաբադի համաձայնագիր», մշակվել է Պակիստանի կողմից և երեկ երեկոյան հանձնվել է Իրանի և ԱՄՆ-ի կառավարությունների ներկայացուցիչներին։ Այն ուրվագծում է երկփուլ մոտեցում՝ կոչ անելով անհապաղ հաստատել հրադադար, որին կհաջորդի համապարփակ համաձայնագրի ստորագրումը։ Վաշինգտոնի և Թեհրանի պաշտոնյաները չեն մեկնաբանել տեղեկատվությունը։ Պակիստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Թահիր Անդրաբին նույնպես հրաժարվել է մեկնաբանություն տալ։
Նշվում է, որ նախնական համաձայնագիրը կձևակերպվի որպես փոխըմբռնման հուշագիր, որը էլեկտրոնային եղանակով կստորագրվի Պակիստանի միջոցով, ինչն այս պահին բանակցությունների միակ հաղորդակցման ուղին է, իսկ Իրանի միջուկային ծրագրի սահմանափակումների և պատժամիջոցների մեղմացման վերաբերյալ վերջնական համաձայնագիրը, ինչպես սպասվում է, կձևավորվի 15-20 օրվա ընթացքում:

Пакистан передал Ирану и США план прекращения войны: СМИ
Представители властей Ирана и США получили план прекращения боевых действий, который может вступить в силу уже в течение понедельника, 6 апреля, и снять блокаду Ормузского пролива. Как передает Арменпресс со ссылкой на Deutsche Welle, об этом сообщил неназванный источник агентства Reuters, знакомый с пунктами плана так называемого "Исламабадского соглашения".
По словам источника, это рамочное соглашение было разработано Пакистаном и было передано представителям правительств Иран и США минувшей ночью. В нем изложен двухэтапный подход, предполагающий немедленное прекращение огня с последующим заключением всеобъемлющего соглашения. Официальные Вашингтон и Тегеран не комментировали эту информацию. Пресс-секретарь МИД Пакистана Тахир Андраби от комментариев отказался.
"Сегодня необходимо согласовать все детали", - сказал источник Reuters, уточнив, что первоначальная договоренность будет оформлена в виде меморандума о взаимопонимании, который будет подписан в электронном виде через Пакистан - единственный канал связи на переговорах. Предполагается, что окончательное соглашение по ограничениям по иранской ядерной программе и смягчению санкций в отношении страны будет достигнуто в течение 15-20 дней, добавил источник Reuters.