Մերձավոր Արևելքում հակամարտության մեկնարկին հաջորդած 19 օրերին Հայաստանի օդային տարածքով իրականացվել է 5068 տարանցիկ թռիչք
Մերձավոր Արևելքում ռազմական հակամարտության մեկնարկին հաջորդած 19 օրերին Հայաստանի օդային տարածքով իրականացվել է քաղաքացիական ինքնաթիռների 5068 տարանցիկ թռիչք։ Դրանց քանակն առավելագույնին է հասել իրավիճակի սրման առաջին տասնօրյակում, իսկ հաջորդ տասնօրյակի ընթացքում գրանցվել է նվազման միտում:
«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեից:
Իրանի և տարածաշրջանի մյուս երկրների օդային տարածքում հրթիռների և ռազմական ինքնաթիռների գերակայության հաստատումը ու դրա հետևանքով քաղաքացիական օդանավերի թռիչքների մասնակի կամ ամբողջական արգելքը ավիաընկերություններին դրդել է յուրացնել նոր երթուղիներ և խնդրահարույց հատվածը հատել այլ ուղղություններով, որոնց մի մասն անցնում է Հայաստանի «երկնքով»:
ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեից տեղեկացանք, որ հակամարտության սկսվելուց հետո, առաջին տասնօրյակում, Հայաստանի օդային տարածքով տարանցիկ թռիչքների քանակը՝ 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է, սակայն հաջորդ 10 օրերին գրանցվել է թռիչքների քանակի նվազման միտում։
Ոլորտը համակարգող կառույցի հաղորդմամբ՝ մարտի 1-ից մինչև 19-ը ներառյալ ՀՀ օդային տարածքով իրականացվել է 5068 տարանցիկ թռիչք։ Մինչդեռ, այս տարվա հունվար-փետրվար ամիսներին ՀՀ օդային տարածքում օրական սպասարկվել է 271 տարանցիկ թռիչք, որոնք իրականացրել են շուրջ 300 ավիաընկերություններ։
Քաղավիացիայի կոմիտեից հայտնում են նաև, որ տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակի փոփոխությամբ պայմանավորված՝ ՀՀ օդային տարածքով տարանցիկ թռիչք իրականացնող նոր ավիաընկերություններ գրեթե չեն եղել։ Նշվում է նաև, որ թռիչքների մայրուղիների ընտրության որոշումը բացառապես օդանավը շահագործող ընկերությունների իրավասության տիրույթում է։
Հարցին, թե ավիաընկերությունները որքա՞ն գումար են վճարում Հայաստանին՝ մեր երկրի օդային տարածքով իրականացված յուրաքանչյուր չվերթի համար՝ ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեից պատասխանեցին.
«Տարանցիկ թռիչքների աերոնավիգացիոն սպասարկման դիմաց գանձվող գումարի մեծությունը պայմանավորված է օդանավի առավելագույն թռիչքային քաշով, իրականացված թռիչքի հեռավորությամբ և «Եվրակոնտրոլ» միջազգային կազմակերպության հետ համաձայնեցված ու հաստատված գործակցով։ 2026 թվականի հունվար-փետրվար ամիսներին ՀՀ օդային տարածքով իրականացված մեկ տարանցիկ թռիչքի համար միջինում հաշվեգրվել է 83 եվրո»։
Կոմիտեից տեղեկացանք նաև, որ տարածաշրջանի երկրներից ներկայում դեպի Հայաստան չվերթներ են իրականացվում Արաբական Միացյալ Էմիրություններից և Լիբանանից։

За 19 дней после начала конфликта на Ближнем Востоке через воздушное пространство Армении совершено 5068 транзитных рейсов
За 19 дней после начала военного конфликта на Ближнем Востоке через воздушное пространство Армении было совершено 5068 транзитных рейсов гражданских самолетов. Максимальное количество этих рейсов было зафиксировано в первые десять дней эскалации ситуации, а в последующие десять дней наблюдалась тенденция к снижению.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Комитета гражданской авиации, установление господства ракет и военной авиации в воздушном пространстве Ирана и других стран региона и последующий частичный или полный запрет на полеты гражданских самолетов побудили авиакомпании осваивать новые маршруты и обходить проблемный участок по другим направлениям, некоторые из которых проходят через «небо» Армении.
Сообщается, что после начала конфликта в первые десять дней количество транзитных рейсов через воздушное пространство Армении увеличилось по сравнению с аналогичным периодом 2025 года, но в следующие 10 дней зафиксирована тенденция к снижению числа рейсов.
С 1 по 19 марта включительно через воздушное пространство Республики Армения было совершено 5068 транзитных рейсов. Между тем, в январе-феврале текущего года в воздушном пространстве Республики Армения ежедневно выполнялось около 271 транзитного рейса, которые осуществляли около 300 авиакомпаний.
Комитет гражданской авиации также сообщает, что в связи с изменением ситуации с безопасностью в регионе практически не появилось новых авиакомпаний, осуществляющих транзитные рейсы через воздушное пространство Республики Армения. Также отмечается, что решение о выборе маршрутов полетов находится исключительно в компетенции компаний, эксплуатирующих воздушные суда.
На вопрос о том, сколько авиакомпании платят Армении за каждый рейс через воздушное пространство страны, Комитет гражданской авиации ответил:
«Размер сбора за авиационные услуги для транзитных рейсов определяется максимальной взлетной массой воздушного судна, расстоянием полета и коэффициентом, согласованным и утвержденным международной организацией «Евроконтроль». В январе-феврале 2026 года в среднем за один транзитный рейс через воздушное пространство Республики Армения взималась плата в размере 83 евро».
Было также отмечено, что в настоящее время рейсы из стран региона в Армению выполняются из Объединенных Арабских Эмиратов и Ливана.