Լոնդոնից գնված հայկական եկեղեցու փեղկն ու Արշիլ Գորկու գրաֆիկական աշխատանքն առաջիկա օրերին կցուցադրվեն Հայաստանում
ՀՀ կառավարության կողմից աճուրդներով ձեռք բերված 1188 թվականին պատրաստված և քանդակված հայկական եկեղեցու փայտյա դռան փեղկը և Արշիլ Գորկու գրաֆիկական աշխատանքն օրերս արդեն կցուցադրվեն Հայաստանի պատմության թանգարանում և Ազգային պատկերասրահում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ԱԺ գիտության, կրթության հարցերով հանձնաժողովի նիստում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2025 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցի ներկայացմանը:
Նախարարն ասաց, որ իրենց աշխատանքները ներառում են նաև հայկական մշակութային արժեքների ձեռքբերում և վերադարձ ՀՀ: Նախորդ տարի ավելի քան 300 մլն դրամ են տրամադրել այդ ուղղությամբ:
«Օրերս արդեն մեր հանրությունը կկարողանա տեսնել պետության կողմից ձեռքբերված միջնադարյան հայկական եկեղեցու փայտյա դռան փեղկը, ինչպես նաև Արշիլ Գորկու գրաֆիկական աշխատանքը, որոնք կհանգրվանեն պատկերասրահում և պատմության թանգարանում»,-ասաց Անդրեասյանը:

Створка двери армянской церкви, приобретенная в Лондоне, и графические работы Аршила Горки в ближайшие дни будут выставлены в Армении
Резная деревянная створка двери армянской церкви, датируемая 1188 годом, приобретенная правительством Республики Армения на аукционе в Лондоне, и графические работы Аршила Горки вскоре будут выставлены в Музее истории Армении и Национальной галерее.
Как передает “Арменпресс”, это сообщила министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян на заседании комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта, представляя доклад о ходе и результатах реализации Программы правительства Республики Армения (2021-2026) на 2025 год.
Министр отметила, что их работа заключается и в приобретении и возвращение армянских культурных ценностей в Республику Армения. В прошлом году на эти цели было выделено более 300 миллионов драмов.
“Вскоре наша общественность сможет увидеть резную деревянную створку двери армянской церкви, а также графические работы Аршила Горки, которые будут выставлены в Музее истории Армении и Национальной галерее”, — ссообщила Жанна Андреасян.