Սթարմերը հայտարարել է, որ Հորմուզի նեղուցի վերաբացումը ՆԱՏՕ-ի գլխավորած առաքելություն չի լինի
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը հայտարարել է, որ Հորմուզի նեղուցը վերաբացելու ուղղությամբ ընթացիկ աշխատանքը ՆԱՏՕ-ի առաքելություն չի լինի, այլ կներգրավի լայն դաշինք՝ ներառելով Պարսից ծոցի գործընկերներին, ինչպես նաև եվրոպական երկրներին և Միացյալ Նահանգներին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press-ը։
«Մենք աշխատում ենք մյուսների հետ՝ Հորմուզի նեղուցի համար վստահելի ծրագիր մշակելու համար՝ համոզվելու, որ մենք կարող ենք վերսկսել նավագնացությունը և անցումը նեղուցով։ Թույլ տվեք հստակեցնել՝ դա չի լինելու և երբեք չի էլ կանխատեսվել որպես ՆԱՏՕ-ի առաքելություն», - լրագրողների հետ զրույցում ասել է Սթարմերը։
«Դա պետք է լինի գործընկերների դաշինք, այդ իսկ պատճառով մենք աշխատում ենք գործընկերների հետ՝ թե՛ Եվրոպայում, թե՛ Պարսից ծոցում, և թե՛ ԱՄՆ-ի հետ»,- շեշտել է նա։
BBC-ի փոխանցմամբ՝ Բրիտանիայի վարչապետը հայտնել է նաև, որ ակնհայտ է, որ ԱՄՆ գործողությունը «զանգվածաբար թուլացրել է» Իրանի ռազմական կարողությունները։
Սակայն հակամարտությունից հետո, ըստ Սթարմերի, անհրաժեշտ է լինելու որոշակի «բանակցային համաձայնագիր», որը կսահմանափակի Իրանի կարողությունները՝ վերակառուցելու իր միջուկային ծրագիրը և ապահովելու միջազգային նավագնացությունը։
Սթարմերը նշել է, որ իր երկիրն ունի հստակ և անփոփոխ նպատակներ, և գլխավոր առաջնահերթությունը «տարածաշրջանում մեր ժողովրդին» պաշտպանելն է։
Նա շեշտել է, որ Մեծ Բրիտանիան չի ներքաշվի ավելի լայն պատերազմի մեջ։
Սթարմերը նաև հավելել է, որ Մեծ Բրիտանիան կշարունակի աշխատել «իրանական սպառնալիքը» դադարեցնելուն ուղղված արագ լուծման վրա։

Стармер заявил, что открытие Ормузского пролива не будет миссией НАТО
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер заявил, что восстановление судоходства в Ормузском проливе не будет миссией НАТО, а будет осуществляться в рамках более широкого альянса, включая партнеров из стран Персидского залива, а также европейские страны и Соединенные Штаты. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Associated Press.
“Мы работаем с другими странами над разработкой убедительного плана для Ормузского пролива, чтобы обеспечить возобновление судоходства и транзита через пролив. Хочу сразу уточнить: это не будет и никогда не планировалось как миссия НАТО”, — заявил Стармер журналистам.
“Это должен быть альянс партнеров, поэтому мы работаем с партнерами как в Европе, так и в странах Персидского залива, а также с Соединенными Штатами”, — подчеркнул он.
По сообщению BBC, премьер-министр Великобритании также заявил, что действия США “значительно ослабили” военный потенциал Ирана.
Однако, по словам Стармера, после конфликта потребуется некое соглашение, которое ограничит возможности Ирана по восстановлению своей ядерной программы и обеспечит международные морские перевозки.
Стармер отметил, что у его страны есть четкие и неизменные цели, и главным приоритетом является защита “своего народа в регионе”.
Он подчеркнул, что Великобритания не будет втянута в более масштабную войну.
Стармер также добавил, что Великобритания продолжит работать над быстрым решением, чтобы остановить “иранскую угрозу”.