Մեծ Բրիտանիան ավելի քան 6 մլն դոլար է ուղարկում Լիբանանում գործող մարդասիրական կազմակերպություններին
Մեծ Բրիտանիան 5 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ (6.6 միլիոն դոլար) է ուղարկում Լիբանանում գործող մարդասիրական կազմակերպություններին։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Associated Press լրատվական գործակալությունը, միջոցները նախատեսված են «Հեզբոլլահ» զինյալ խմբավորման դեմ Իսրայելի հարձակման հետևանքով տեղահանված ավելի քան 800,000 մարդկանց համար սնունդ, ջուր և կացարան ապահովելու համար։
Արտաքին գործերի նախարար Իվետ Քուփերն ընդգծել է, որ «խորապես մտահոգված է Լիբանանում զարգացող հակամարտության և դրա հումանիտար ազդեցության մասշտաբների առնչությամբ»։
Նա դատապարտել է «Հեզբոլլահ»-ի հարվածները Իսրայելի նկատմամբ, ինչպես նաև հայտարարել, որ Իսրայելի գործողությունների պատճառով հարյուր հազարավոր լիբանանցիների տեղահանումն «լիովին անընդունելի է»։
Քուփերը հավելել է, որ Մեծ Բրիտանիան համագործակցում է եվրոպացի դաշնակիցների և ԱՄՆ-ի հետ՝ հակամարտության սրումը կանխելու համար։

Великобритания направит более $6 миллионов гуманитарным организациям, работающим в Ливане
Великобритания выделит 5 миллионов фунтов стерлингов ($6,6 миллиона) гуманитарным организациям, работающим в Ливане.
Как передает “Арменпресс” со ссылкой на Associated Press, эти средства предназначены для обеспечения продовольствием, водой и жильем более 800 000 человек, перемещенных в результате израильских атак на боевиков “Хезболлы”.
Министр иностранных дел Иветт Купер подчеркнула, что она “глубоко обеспокоена развитием конфликта в Ливане и его масштабами гуманитарных последствий”.
Она осудила удары “Хезболлы” Израилю, вместе с тем заявив, что перемещение сотен тысяч ливанцев в результате действий Израиля “совершенно неприемлемо”.
Иветт Купер добавила, что Великобритания работает с европейскими союзниками и Соединенными Штатами, чтобы остановить эскалацию конфликта.