Արտաքին հետախուզական ծառայությունը Հայաստանում կայանալիք ընտրությունների վրա արտաքին միջամտության ռիսկ է տեսնում
Արտաքին հետախուզական ծառայությունը 2026թ. մարտի 10-ին «Արմենպրես»-ին տրամադրված հայտարարությամբ տեղեկություն տարածեց, որ «այլ երկրում տվյալ երկրի հատուկ ծառայությունների անունից հանդես գալով, տարբեր դերակատարներ փորձում են ճնշում գործադրել հայազգի և ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող ու տվյալ երկրում տնտեսական գործունեությամբ զբաղվող անձանց նկատմամբ՝ վերջիններիս մղելով Հայաստանում սպասվող խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցության հայտ ներկայացրած քաղաքական որոշ ուժերին աջակցելու գործողություններ իրականացնելուն»։
Նույն օրը ՆԳՆ ոստիկանությունը հայտարարեց, որ Արտաքին հետախուզական ծառայության տարածած հայտարարության հիման վրա հաղորդում է ուղարկվել ՀՀ քննչական կոմիտե, որն իր հերթին քրեական վարույթ նախաձեռնեց:
Այս հարցը դարձավ հանրության ուշադրության կենտրոնում գտնվող ամենակարևոր թեմաներից մեկը, և քաղաքական տարբեր ուժեր տարբեր կերպ մեկնաբանեցին տեղեկությունը:
«Արմենպրես»-ը դիմեց Արտաքին հետախուզական ծառայությանը՝ ուղղելով մի քանի հարց՝ նոր մանրամասներ ճշտելու նպատակով:
-Մարտի 10-ի Ձեր հայտարարությունը չէր պարունակում մանրամասներ, սակայն հանրության շրջանում բուռն քննարկումներ առաջացրեց տարբեր ասպեկտներով: Կարծիքներն ու գնահատականները բազմազան էին, բայց գերիշխում էր մոտեցումը, որ ԱՀԾ հայտարարությունը պետք է լինի հստակ, որպեսզի մարդիկ կողմնորոշվեն, և որ նման հայտարարություններով տագնապ չպետք է առաջացնել։
-Հետախուզության ծառայությունների հրապարակումներին բնորոշ մանրամասների բացակայությունը, որպես կանոն, պայմանավորված է սեփական գործունեության, աղբյուրների, մեթոդների պաշտպանության առաջնահերթությամբ։ Սա չի նշանակում, սակայն, որ ՀՀ իրավասու իրավապահ մարմիններին չեն փոխանցվել և փոխանցվում հստակ օպերատիվ տեղեկություններ։ Նշվածի մասին են վկայում նաև թե ՀՀ ՆԳՆ Ոստիկանության և թե ՀՀ Քննչական կոմիտեի կողմից արված հայտարարությունները։
Ինչ վերաբերում է տագնապի մասին պնդումներին, ապա Ծառայության նպատակը մեր հայրենակիցներին իրազեկելն է նման առերևույթ անօրինական գործընթացների վերաբերյալ։ Ծառայությունն օրենքով իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակում իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության և նրա քաղաքացիների դեմ ուղղված արտաքին վտանգների նյութականացումը կանխարգելելու և հակազդելու գործողություններ, և այս հայտարարությունը պետք է ընկալել որպես նման գործողություններից մեկը։ Հետևաբար, տագնապ կարող են ունենալ նման առերևույթ ապօրինի գործողություններ իրականացնող շրջանակները։
-Քանի որ հայտարարության մեջ նշվում է, որ ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ ճնշումներ են գործադրվում որոշ քաղաքական ուժերի աջակցելու համար, խնդրում ենք նաև պարզաբանել, թե մասնավորապես որ ուժերի մասին է խոսքը, քանի որ ընդդիմությունը հայտարարությունը մեկնաբանում է, իբր, «հող են նախապատրաստում ընդդիմության դեմ գործողությունների համար» կամ «փորձում են ապահովել առավելություն իշխող ուժի համար»:
-Ծառայության մանդատը սահմանված է օրենքով, որը ներառում է արտաքին սպառնալիքներից անձի, հասարակության և պետության պաշտպանությունը և այդ նպատակով տեղեկությունների հավաքումն ու մշակումը։ Հետևաբար, ծառայության մանդատը պայմանավորված կամ կաշկանդված չէ քաղաքական ուժերի դասավորությամբ կամ այդ ուժերի ցանկություններով՝ ոչ իշխող, ոչ էլ՝ ընդդիմադիր։ Ըստ տեղեկությունների, ճնշումները միտված են աջակցություն ապահովելու ընդդիմադիր որոշ ուժերի օգտին։
-Ձեր հայտարարության հիման վրա Քննչական կոմիտեն քրեական վարույթ է նախաձեռնել, որում նշվում էր, որ ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ ճնշումներ են իրականացնում քաղաքական տարբեր ուժերի ներկայացուցիչներ, խոշոր գործարարներ, քրեական հեղինակություններ՝ հանդես գալով այդ երկրի հատուկ ծառայությունների անունից։ ԱՀԾ-ն ունի՞ տվյալներ՝ այդ երկրի հատուկ ծառայությունները որևէ ներգրավվածություն ունե՞ն այս գործընթացում։ Կարո՞ղ ենք ասել, որ այս դեպքում գործ ունենք նաև ՀՀ-ում կայանալիք ընտրություններում արտաքին միջամտության վտանգի հետ։
-Ստացվող տեղեկությունները վկայում են, որ այդ գործողությունները պարունակում են մեր երկրում կայանալիք ժողովրդավարական ընտրությունների վրա արտաքին միջամտության ռիսկ։
-Խնդրում եմ նաև ներկայացնել, թե հայտարարությունից հետո ի՞նչ աշխատանքներ է տարել Արտաքին հետախուզական ծառայությունը, ի՞նչ նոր մանրամասներ են հայտնի դարձել:
-Ծառայությունը շարունակում է իր լիազորությունների շրջանակում միջոցներ ձեռնարկել իր առջև օրենքով դրված խնդիրների լուծման ուղղությամբ, և բնականաբար, համագործակցում է ՀՀ բոլոր պետական մարմինների հետ։

Служба внешней разведки видит угрозы внешнего вмешательства в предстоящие в Армении выборы
Служба внешней разведки Армении 10 марта 2026 года сообщила, что «в другом государстве, выступая от имени специальных служб данного государства, различные лица пытаются оказывать давление на осуществляющих экономическую деятельность в этой стране лиц армянского происхождения и граждан Республики Армения, побуждая их предпринимать действия в поддержку некоторых политических сил, заявивших о намерении участвовать в предстоящих в Армении парламентских выборах».
В тот же день полиция МВД заявила, что на основании заявления Службы внешней разведки в Следственный комитет было направлено сообщение, на основании которого, в свою очередь, было возбуждено уголовное дело.
Этот вопрос стал одной из важнейших тем в общественном дискурсе, и различные политические силы по-разному интерпретировали информацию.
Информагентство «Арменпресс» обратилось к Службе внешней разведки с несколькими вопросами для уточнения новых деталей.
— Ваше сообщение от 10 марта не содержало никаких подробностей, однако вызвало бурные дискуссии среди общественности по различным аспектам. Были озвучены различные мнения и оценки, однако преобладало мнение, что заявления Службы внешней разведки должны быть четкими, чтобы люди могли ориентироваться, и что подобными заявлениями не нужно сеять панику.
— Отсутствие подробностей, характерное для публикаций спецслужб, как правило, объясняется приоритетом защиты собственной деятельности, источников и методов. Однако это не означает, что четкая оперативная информация не передавалась и не передается компетентным правоохранительным органам Республики Армения. Об этом свидетельствуют также заявления как полиции МВД Республики Армения, так и Следственного комитета Республики Армения.
Что касается утверждений о панике, то цель Службы внешней разведки — информировать наших соотечественников о подобных незаконных процессах. Служба в рамках установленных законом полномочий осуществляет действия по предотвращению и противодействию внешним угрозам в отношении Республики Армения и ее граждан, и данное заявление следует рассматривать как одно из таких действий. Следовательно, паника может быть у кругов, которые осуществляют подобные незаконные действия.
— Поскольку в заявлении говорится о давлении на граждан Республики Армения с целью поддержки определенных политических сил, просим также уточнить, о каких, в частности, силах идет речь, поскольку оппозиция интерпретирует заявление как якобы «подготовку почвы для действий против оппозиции» или «попытку обеспечить преимущество правящей силы».
— Мандат Службы внешней разведки установлен законом и включает в себя защиту личности, общества и государства от внешних угроз, а также сбор и обработку информации в этих целях. Следовательно, мандат Службы внешней разведки не обусловлен и не ограничен расстановкой политических сил или желаниями этих сил — ни правящей, ни оппозиционной. По имеющейся информации, давление направлено на обеспечение поддержки определенных оппозиционных сил.
— На основании вашего заявления Следственный комитет возбудил уголовное дело, в котором говорится, что представители различных политических сил, крупные бизнесмены и криминальные авторитеты оказывают давление на граждан Республики Армения, действуя от имени спецслужб этой страны. Есть ли у Следственного комитета данные о том, причастны ли к этому процессу спецслужбы этой страны? Можно ли сказать, что в данном случае мы также имеем дело с угрозой внешнего вмешательства в предстоящие в Республике Армения выборы?
— Полученная информация свидетельствует о том, что эти действия содержат угрозу внешнего вмешательства в предстоящие демократические выборы в нашей стране.
— Просим также предоставить информацию о том, какую работу провела Служба внешней разведки после этого заявления, и какие новые подробности стали известны.
— Служба внешней разведки продолжает принимать меры в рамках своих полномочий для решения поставленных перед ней законом задач и, естественно, сотрудничает со всеми государственными органами Республики Армения.