Արտաքին հետախուզական ծառայությունը Հայաստանում կայանալիք ընտրությունների վրա արտաքին միջամտության ռիսկ է տեսնում
Արտաքին հետախուզական ծառայությունը 2026թ. մարտի 10-ին «Արմենպրես»-ին տրամադրված հայտարարությամբ տեղեկություն տարածեց, որ «այլ երկրում տվյալ երկրի հատուկ ծառայությունների անունից հանդես գալով, տարբեր դերակատարներ փորձում են ճնշում գործադրել հայազգի և ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող ու տվյալ երկրում տնտեսական գործունեությամբ զբաղվող անձանց նկատմամբ՝ վերջիններիս մղելով Հայաստանում սպասվող խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցության հայտ ներկայացրած քաղաքական որոշ ուժերին աջակցելու գործողություններ իրականացնելուն»։
Նույն օրը ՆԳՆ ոստիկանությունը հայտարարեց, որ Արտաքին հետախուզական ծառայության տարածած հայտարարության հիման վրա հաղորդում է ուղարկվել ՀՀ քննչական կոմիտե, որն իր հերթին քրեական վարույթ նախաձեռնեց:
Այս հարցը դարձավ հանրության ուշադրության կենտրոնում գտնվող ամենակարևոր թեմաներից մեկը, և քաղաքական տարբեր ուժեր տարբեր կերպ մեկնաբանեցին տեղեկությունը:
«Արմենպրես»-ը դիմեց Արտաքին հետախուզական ծառայությանը՝ ուղղելով մի քանի հարց՝ նոր մանրամասներ ճշտելու նպատակով:
-Մարտի 10-ի Ձեր հայտարարությունը չէր պարունակում մանրամասներ, սակայն հանրության շրջանում բուռն քննարկումներ առաջացրեց տարբեր ասպեկտներով: Կարծիքներն ու գնահատականները բազմազան էին, բայց գերիշխում էր մոտեցումը, որ ԱՀԾ հայտարարությունը պետք է լինի հստակ, որպեսզի մարդիկ կողմնորոշվեն, և որ նման հայտարարություններով տագնապ չպետք է առաջացնել։
-Հետախուզության ծառայությունների հրապարակումներին բնորոշ մանրամասների բացակայությունը, որպես կանոն, պայմանավորված է սեփական գործունեության, աղբյուրների, մեթոդների պաշտպանության առաջնահերթությամբ։ Սա չի նշանակում, սակայն, որ ՀՀ իրավասու իրավապահ մարմիններին չեն փոխանցվել և փոխանցվում հստակ օպերատիվ տեղեկություններ։ Նշվածի մասին են վկայում նաև թե ՀՀ ՆԳՆ Ոստիկանության և թե ՀՀ Քննչական կոմիտեի կողմից արված հայտարարությունները։
Ինչ վերաբերում է տագնապի մասին պնդումներին, ապա Ծառայության նպատակը մեր հայրենակիցներին իրազեկելն է նման առերևույթ անօրինական գործընթացների վերաբերյալ։ Ծառայությունն օրենքով իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակում իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության և նրա քաղաքացիների դեմ ուղղված արտաքին վտանգների նյութականացումը կանխարգելելու և հակազդելու գործողություններ, և այս հայտարարությունը պետք է ընկալել որպես նման գործողություններից մեկը։ Հետևաբար, տագնապ կարող են ունենալ նման առերևույթ ապօրինի գործողություններ իրականացնող շրջանակները։
-Քանի որ հայտարարության մեջ նշվում է, որ ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ ճնշումներ են գործադրվում որոշ քաղաքական ուժերի աջակցելու համար, խնդրում ենք նաև պարզաբանել, թե մասնավորապես որ ուժերի մասին է խոսքը, քանի որ ընդդիմությունը հայտարարությունը մեկնաբանում է, իբր, «հող են նախապատրաստում ընդդիմության դեմ գործողությունների համար» կամ «փորձում են ապահովել առավելություն իշխող ուժի համար»:
-Ծառայության մանդատը սահմանված է օրենքով, որը ներառում է արտաքին սպառնալիքներից անձի, հասարակության և պետության պաշտպանությունը և այդ նպատակով տեղեկությունների հավաքումն ու մշակումը։ Հետևաբար, ծառայության մանդատը պայմանավորված կամ կաշկանդված չէ քաղաքական ուժերի դասավորությամբ կամ այդ ուժերի ցանկություններով՝ ոչ իշխող, ոչ էլ՝ ընդդիմադիր։ Ըստ տեղեկությունների, ճնշումները միտված են աջակցություն ապահովելու ընդդիմադիր որոշ ուժերի օգտին։
-Ձեր հայտարարության հիման վրա Քննչական կոմիտեն քրեական վարույթ է նախաձեռնել, որում նշվում էր, որ ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ ճնշումներ են իրականացնում քաղաքական տարբեր ուժերի ներկայացուցիչներ, խոշոր գործարարներ, քրեական հեղինակություններ՝ հանդես գալով այդ երկրի հատուկ ծառայությունների անունից։ ԱՀԾ-ն ունի՞ տվյալներ՝ այդ երկրի հատուկ ծառայությունները որևէ ներգրավվածություն ունե՞ն այս գործընթացում։ Կարո՞ղ ենք ասել, որ այս դեպքում գործ ունենք նաև ՀՀ-ում կայանալիք ընտրություններում արտաքին միջամտության վտանգի հետ։
-Ստացվող տեղեկությունները վկայում են, որ այդ գործողությունները պարունակում են մեր երկրում կայանալիք ժողովրդավարական ընտրությունների վրա արտաքին միջամտության ռիսկ։
-Խնդրում եմ նաև ներկայացնել, թե հայտարարությունից հետո ի՞նչ աշխատանքներ է տարել Արտաքին հետախուզական ծառայությունը, ի՞նչ նոր մանրամասներ են հայտնի դարձել:
-Ծառայությունը շարունակում է իր լիազորությունների շրջանակում միջոցներ ձեռնարկել իր առջև օրենքով դրված խնդիրների լուծման ուղղությամբ, և բնականաբար, համագործակցում է ՀՀ բոլոր պետական մարմինների հետ։

Foreign Intelligence Service warns of risk of foreign interference in Armenia's upcoming elections
Armenia’s Foreign Intelligence Service has warned of a risk of foreign interference in the country’s upcoming June 7 parliamentary elections, saying intelligence indicates that “various actors” are attempting to meddle in the electoral process by pressuring Armenians abroad to support certain political forces.
In a statement issued exclusively to Armenpress on March 10, the service said it had received intelligence that, in a foreign country, various actors presenting themselves as representatives of that country’s special services were attempting to exert pressure on individuals of Armenian origin and citizens of the Republic of Armenia engaged in economic activities there.
According to the statement, they were allegedly attempting to induce them to undertake actions supporting certain political forces that have declared their intention to participate in the upcoming parliamentary elections in Armenia.
On the same day, the Police of Armenia’s Ministry of Internal Affairs said that, based on the statement issued by the Foreign Intelligence Service, a report had been sent to the Investigative Committee of the Republic of Armenia, which subsequently initiated criminal proceedings.
The issue became one of the most widely discussed topics in the public sphere, with different political forces interpreting the information in different ways.
Armenpress has addressed the Foreign Intelligence Service with several questions in order to clarify additional details.
– Your statement of March 10 did not contain any details, but it sparked heated public discussions on various aspects. Opinions and assessments were diverse, but the prevailing view was that the Foreign Intelligence Service’s statement should be clear so that people can orient themselves and that such statements should not cause alarm.
– The lack of details typical of intelligence service publications is, as a rule, due to the priority of protecting their activities, sources and methods. This does not mean, however, that clear operational information has not been and is not being transmitted to the competent law enforcement bodies of the Republic of Armenia. This is also evidenced by statements made by both the Police of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia and the Investigative Committee of the Republic of Armenia.
As for the claims about alarm, the Service’s goal is to inform our compatriots about such seemingly illegal processes. Within the framework of the powers vested in it by law, the Service carries out actions to prevent and counter the materialization of foreign threats against the Republic of Armenia and its citizens, and this statement should be perceived as one such action. Therefore, the circles carrying out such seemingly illegal actions may have reason to be alarmed.
– Since the statement says that pressure is being exerted on the citizens of the Republic of Armenia to support certain political forces, we also ask you to clarify which forces you are referring to, as the opposition interprets the statement as allegedly “preparing the ground for actions against the opposition” or “trying to provide an advantage for the ruling power.”
– The mandate of the Service is defined by law and includes the protection of the individual, society and the state from external threats, as well as the collection and processing of information for this purpose. Therefore, the mandate of the Service is not conditioned or constrained by the alignment of political forces or the wishes of those forces, neither the ruling nor the opposition. According to the available information, the pressure is aimed at securing support for certain opposition forces.
– Based on your statement, the Investigative Committee initiated criminal proceedings, stating that representatives of various political forces, large businessmen and criminal authorities are exerting pressure on citizens of the Republic of Armenia while acting on behalf of the special services of that country. Does the Investigative Committee have any information on whether the special services of that country are involved in this process? Can we say that in this case we are also dealing with the threat of external interference in the upcoming elections in the Republic of Armenia?
– The information received indicates that these actions pose a risk of external interference in the upcoming democratic elections in our country.
– We would also like to ask you to provide information on what work the Foreign Intelligence Service has carried out since the announcement and what new details, if any, have become known.
– The Service continues to take measures within the framework of its powers to address the issues set before it by law and, naturally, cooperates with all state bodies of the Republic of Armenia.