ԱԷՄԳ-ի ղեկավարը հայտարարել է Իրանի միջուկային ներուժի կրճատման մասին
Միջուկային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարվածների հետևանքով Իրանի միջուկային ներուժը նվազել է, բայց չի սպառվել։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նա հայտնել է LCI հեռուստաալիքի եթերում։
«Միջուկային ներուժն արդեն կրճատվել է»,- նկատել է Գրոսին՝ հավելելով, որ Իրանը դեռ պահպանում է միջուկային ներուժը և ունի հարստացված ուրանի պաշարներ։
ISNA լրատվական գործակալությունը մարտի 8-ին վկայակոչելով Իրանի միջուկային անվտանգության կենտրոնը՝ հայտնել էր, որ երկրի կենտրոնական մասում, Սպահան նահանգում, գտնվող միջուկային օբյեկտը ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարձակման հետևանքով լրջորեն վնասվել է, սակայն ռադիոակտիվ աղտոտվածության մասին տեղեկություններ չկան:
Ավելի վաղ Իրանի իշխանությունները հայտնել էին, որ ԱՄՆ-ը և Իսրայելը մարտի 1-ին հարվածների երկու շարք է իրականացրել Նաթանզում գտնվող իրանական միջուկային օբյեկտին, որտեղ գտնվում է ուրանի հարստացման գործարանը։ Ընդ որում, ռադիոակտիվ նյութերի արտահոսք չի գրանցվել։

Гендиректор МАГАТЭ заявил об уменьшении ядерного потенциала Ирана
Генеральный директор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси отметил, что на фоне ударов США и Израиля ядерный потенциал Ирана уже уменьшился.
"Ядерный потенциал уже уменьшился", - как передает Арменпресс, сказал гендиректор МАГАТЭ в эфире телеканала LCI.
При этом он отметил, что ядерный потенциал у Ирана все еще существует. У Тегерана, по мнению Гросси, сохраняются запасы обогащенного урана.
Агентство ISNA передавало 8 марта со ссылкой на центр ядерной безопасности Ирана, что ядерный объект в центральной части Ирана, провинции Исфахан, получил серьезные повреждения при атаке США и Израиля, однако сообщений о радиоактивном загрязнении не поступало.
Ранее власти Ирана заявили, что США и Израиль нанесли 1 марта две серии ударов по иранскому ядерному объекту в Натанзе, где расположен завод по обогащению урана. При этом утечек радиоактивных веществ зафиксировано не было.