Պակիստանը չի ցանկանում ներքաշվել Իրանի դեմ հակամարտության մեջ
Պակիստանը չի ցանկանում ներքաշվել Իրանի դեմ Իսրայելի և ԱՄՆ-ի սկսած հակամարտության մեջ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է Պակիստանի կառավարության հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է վարչապետ Շահբազ Շարիֆի նստավայրում քաղաքական կուսակցությունների և խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարների հետ փակ ճեպազրույցից հետո:
Շարիֆը հանդիպմանն ասել է, որ Պակիստանը զգուշավոր դիրքորոշում կպահպանի Մերձավոր Արևելքում աճող հակամարտության հարցում և դիվանագիտական ջանքեր կգործադրի լարվածությունը թուլացնելու համար: Ընդգծվել է, որ Պակիստանի կառավարությունը խորհրդակցություններ է վարում Մերձավոր Արևելքի երկրների իշխանությունների հետ տարածաշրջանում իրադրության կարգավորման ուղիների շուրջ:
Ավելի վաղ փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Իսհաք Դարը հայտարարել էր Պակիստանի պատրաստակամության մասին՝ աջակցելու ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև բանակցություններին, որոնց ացկացումը հնարավոր է Իսլամաբադում:

Пакистан не хочет быть втянутым в конфликт с Ираном
Пакистан не хочет быть втянутым в конфликт между Израилем и США с Ираном. Как сообщает “Арменпресс”, об этом говорится в заявлении пакистанского правительства, опубликованном после брифинга с главами политических партий и парламентских фракций в резиденции премьер-министра Шахбаза Шарифа.
Шариф заявил на встрече, что Пакистан будет придерживаться осторожной позиции в отношении обостряющегося конфликта на Ближнем Востоке и предпримет дипломатические усилия для снижения напряженности. Было подчеркнуто, что пакистанское правительство проводит консультации с властями стран Ближнего Востока олтносительно путей урегулирования ситуации в регионе.
Ранее заместитель премьер-министра и министр иностранных дел Исхак Дар заявил о готовности Пакистана поддержать переговоры между США и Ираном, которые могут пройти в Исламабаде.