Նոր Զելանդիայի կառավարությունը քաղաքացիներին տարհանելու նպատակով ռազմական ինքնաթիռներ կուղարկի Մերձավոր Արևելք
Նոր Զելանդիայի կառավարությունը երկու ռազմական ինքնաթիռ կուղարկի Մերձավոր Արևելք, որպեսզի տարհանեն նորզելանդացիներին, երբ պայմանները թույլ տան։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Associated Press գործակալությունը։
Նոր Զելանդիայի արտգործնախարար Ուինսթոն Փիթերսը և պաշտպանության նախարար Ջուդիթ Քոլինսը հայտարարել են, որ կառավարությունը նաև բանակցություններ է վարում ավիաընկերությունների հետ, այդ թվում՝ չարտերային թռիչքների տարբերակները քննարկելու համար։ Դուբայից դեպի Նոր Զելանդիայի Օքլենդ քաղաք չվերթները ներկայում չեն իրականացվում։
Նախարարները հայտնել են, որ Մերձավոր Արևելքում ապրում է մոտ 3000 նորզելանդացի։
«Մենք չենք կարող վստահ լինել, թե երբ և ինչպես կարող են հնարավոր լինել քաղաքացիական անձանց տարհանման գործողություններ, բայց մենք ուզում ենք պատրաստ լինել, եթե և երբ պայմանները դա հնարավոր դարձնեն», - ասել է Փիթերսը։

Правительство Новой Зеландии отправит на Ближний Восток военные самолеты для эвакуации своих граждан
Правительство Новой Зеландии отправит два военных самолета на Ближний Восток, чтобы в случае возможности эвакуировать своих граждан. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает агентство Associated Press.
Министр иностранных дел Новой Зеландии Уинстон Питерс и министр обороны Джудит Коллинз заявили, что правительство ведет переговоры с авиакомпаниями, в том числе для обсуждения вариантов чартерных рейсов. Рейсы из Дубая в Окленд, Новая Зеландия, в настоящее время не выполняются.
Министры сообщили, что на Ближнем Востоке проживает около 3000 новозеландцев.
“Мы не уверены, когда и как будут возможны операции по эвакуации гражданских лиц, но мы хотим быть готовыми к этому, когда ситуация позволит это сделать”, - сказал Питерс.