Շվեյցարիան սկսել է Թեհրանում իր դեսպանատան փուլային վերաբացումը
Շվեյցարիան սկսել է Թեհրանում իր դեսպանատան փուլային վերաբացումը. աշխատակիցների առաջին փոքր խումբն արդեն ժամանել է Իրան: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշվել է Շվեյցարիայի Դաշնային խորհրդի (կառավարության) մամուլի հաղորդագրության մեջ։
«Այս շաբաթվանից սկսած՝ Շվեյցարիայի դեսպանատան աշխատակիցների փոքր խումբը կրկին գտնվում է Թեհրանում։ Շվեյցարիայի չորս քաղաքացուց բաղկացած տեխնիկական թիմը նախապատրաստում է դեսպանատան գործունեության փուլային վերսկսումը», - հայտարարությունից հատված է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Որոշումը կայացվել է անվտանգության նոր գնահատականից, ինչպես նաև «Իրանի և Միացյալ Նահանգների հետ խորհրդակցությունից» հետո:
Իրանում Շվեյցարիայի դեսպանատունը ժամանակավորապես փակվել էր մարտի 11-ին՝ Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի սանձազերծած պատերազմի ֆոնին։

Швейцария начала поэтапное возобновление работы своего посольства в Тегеране
Швейцария начала поэтапное возобновление работы своего посольства в Тегеране. Первая небольшая группа сотрудников уже прибыла в Иран. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в пресс-релизе Федерального совета Швейцарии (правительства).
«Начиная с этой недели, небольшая группа сотрудников швейцарского посольства снова находится в Тегеране. Техническая группа, состоящая из четырех граждан Швейцарии, готовит поэтапное возобновление работы посольства», — цитирует ТАСС выдержку из сообщения.
Решение было принято после новой оценки безопасности, а также «консультаций с Ираном и Соединенными Штатами».
Швейцарское посольство в Иране было временно закрыто 11 марта на фоне войны, развязанной Соединенными Штатами и Израилем против Ирана.