Կալասը մտավախություն ունի, որ ԱՄՆ-ն և Իրանը կկնքեն նախորդից ավելի թույլ համաձայնագիր
Եվրոպական միության արտաքին քաղաքականության ղեկավար Կայա Կալասը հայտարարել է, որ մտավախություն ունի, որ Միացյալ Նահանգների և Իրանի միջև խաղաղության բանակցությունների արդյունքում կկնքվի ավելի «թույլ» համաձայնագիր, քան տասը տարի առաջ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Կալասի խոսքերն է մեջբերում Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայությունը։
«Եթե բանակցությունները միայն միջուկային (հարցի) շուրջ լինեն, և սեղանի շուրջ միջուկային փորձագետներ չլինեն, ապա մենք կհասնենք մի համաձայնագրի, որն ավելի թույլ կլինի, քան ԳՀՀԾ-ն էր», - Կիպրոսում ԵՄ ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթաժողովի երկրորդ օրվա մեկնարկից առաջ ասել է Կալասն՝ անդրադառնալով ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակազմի օրոք՝ 2015 թվականին կնքված համաձայնագրին։
Կալասը չի բացառել «ավելի վտանգավոր Իրան» ունենալու հանգամանքը, եթե բանակցողները չհասցեագրեն Իրանի «հրթիռային ծրագրերը, նրանց աջակցությունը պրոքսի խմբերին, ինչպես նաև հիբրիդային և կիբերգործունեությունը Եվրոպայում»։
2015 թվականին Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան, Չինաստանը, Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան և Իրանը ստորագրեցին միջուկային համաձայնագիր՝ «Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագիրը» (ԳՀՀԾ), որը ենթադրում էր պատժամիջոցների վերացում՝ Իրանի միջուկային ծրագրի սահմանափակման դիմաց:
2018 թ. մայիսին ԱՄՆ-ն նախագահ Դոնալդ Թրամփի օրոք դուրս եկավ ԳՀՀԾ-ից և վերականգնեց Թեհրանի դեմ պատժամիջոցները։

Каллас опасается, что США и Иран заключат более слабое соглашение, чем предыдущее
Глава внешнеполитического ведомства Европейского союза Кая Каллас заявила, что опасается, что мирные переговоры между США и Ираном завершатся “более слабым” соглашением, чем Совместный всеобъемлющий план действий (СВПД) 2015 года. Как сообщает “Арменпресс”, слова Каллас цитирует Европейская служба внешних связей.
“Если переговоры сосредоточатся исключительно на ядерной программе, без участия профильных экспертов, и проигнорируют ракетную программу Ирана, его поддержку прокси-групп и кибердеятельность в Европе, итоговая сделка будет неэффективной и слабее чем СВПД”, — сказала Каллас перед началом второго дня неформальной встречи лидеров ЕС на Кипре, имея в виду соглашение, подписанное в 2015 году при администрации бывшего президента США Барака Обамы.
Каллас не исключила возможности проявления “более опасного Ирана”, если “переговоры пройдут без участия профильных экспертов, и проигнорируют ракетную программу Ирана, его поддержку прокси-групп и кибердеятельность в Европе”.
В 2015 году Великобритания, Германия, Китай, Россия, США, Франция и Иран подписали ядерное соглашение — Совместный всеобъемлющий план действий (СВПД), который предусматривал отмену санкций в обмен на ограничение иранской ядерной программы.
В мае 2018 года США при президенте Дональде Трампе вышли из СВПД и вновь ввели санкции против Тегерана.