44-օրյա պատերազմի արդյունքում անհայտ կորած է համարվում 195 անձ
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ԱԺ-ում ասաց ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը՝ անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանի հարցին:
«Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ ունենք անհայտ կորած 195 անձ, որոնցից 175-ը՝ զինծառայող, մյուսները՝ խաղաղ բնակիչ»,-ասաց Գալյանը:
Ինչ վերաբերում է նույնականացված դիերին՝ նախարարն ասաց, որ վերջին տվյալներով՝ 75-80 դիերի դեպքում նույնականացման արդյունքներն  ընտանիքների կողմից չեն ընդունվել: Ըստ նրա՝ կրկնակի փորձաքննություններ իրականացվել են հատուկ փորձագիտական գիտելիքներով օժտված անձանց կողմից և հատուկ միջոցներով: Փորձագետները վստահեցնում են, որ նույնականացումը ճիշտ է իրականացվել:

195 Armenians missing in 2020 Nagorno-Karabakh War
One hundred ninety-five Armenians, mostly servicemembers, are still considered missing following the 2020 Nagorno-Karabakh War, also known as the 44-Day War, which was launched by Azerbaijan, according to Armenia’s Minister of Justice, Srbuhi Galyan.
“According to official data, we have 195 missing persons, of whom 175 are servicemembers and the others civilians,” Galyan said in parliament in response to a question from MP Garnik Danielyan (Hayastan faction).
Galyan also spoke about the DNA identification process of the remains.
She said that the remains of 75–80 deceased individuals have not been accepted by their next of kin, who argue that the identification was conducted inaccurately. However, Galyan underscored that qualified professionals conducted a double analysis and assured that the identification is accurate.