ԱՄԷ-ն բողոքի նոտա է հանձնել Իրանի դեսպանին
Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտաքին գործերի նախարարությունը կանչել է ԱՄԷ-ում Իրանի դեսպան Ռեզա Ամերիին և բողոքի խիստ նոտա հանձնել նրան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ԱՄԷ ԱԳ նախարարությունը։
Նախարարությունը հայտնել է, որ դատապարտում է Իրանի հարձակումները՝ ընդգծելով, որ իր տարածքի վրա հարձակումն իր ինքնիշխանության կոպիտ խախտում է, սպառնալիք ազգային անվտանգությանը, ինչպես նաև բոլոր միջազգային կոնվենցիաների, բանաձևերի և նորմերի ակնհայտ խախտում։
Պետնախարար Խալիֆա Շահին ալ-Մարարը հայտնել է, որ ԱՄԷ-ն կտրականապես մերժում է քաղաքացիական օբյեկտների, այդ թվում՝ բնակելի տարածքների, օդանավակայանների, նավահանգիստների և սպասարկման օբյեկտների թիրախավորող գործողությունների վերաբերյալ Իրանի կառավարության ներկայացրած ցանկացած արդարացում:
«Այս սրացումը վտանգավոր և անպատասխանատու ձևով վտանգի ենթարկեց անմեղ քաղաքացիներին՝ անտեսելով ԱՄԷ-ի հստակ դիրքորոշումն այն մասին, որ թույլ չի տա օգտագործել իր տարածքն Իրանի դեմ որևէ ռազմական գործողության համար»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Պետնախարարը նաև շեշտել է, որ այս հարձակումները հակասում են բարիդրացիության սկզբունքներին և ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը, ինչպես նաև խաթարում են ԱՄԷ-ի կողմից Իրանի նկատմամբ որդեգրված լարվածության թուլացման և խաղաղ լուծումների որոնման քաղաքականությունը։ ԱՄԷ-ից նախազգուշացրել են, որ նման գործողությունները լուրջ հետևանքներ կունենան քաղաքական, տնտեսական և առևտրային մակարդակներում։
Նա ընդգծել է ԱՄԷ-ի պահանջը՝ հարգել իր ինքնիշխանությունը և անհապաղ ու անվերապահորեն դադարեցնել հարձակումները։

ОАЭ передали послу Ирана ноту протеста
Министерство иностранных дел Объединенных Арабских Эмиратов вызвало посла Ирана в ОАЭ Резу Амери для передачи ноты протеста. Как передает “Арменпресс” об этом сообщило Министерство иностранных дел ОАЭ.
Министерство заявило, что осуждает нападения Ирана, подчеркнув, что атака на его территорию является грубым нарушением суверенитета, угрозой национальной безопасности и явным нарушением всех международных конвенций, резолюций и норм.
Государственный министр ОАЭ Шахин аль-Марар заявил, что ОАЭ категорически отвергают любые оправдания, представленные иранским правительством для действий, направленных против гражданских объектов, включая жилые районы, аэропорты, порты и объекты сферы услуг.
“Эта серьезная и безответственная эскалация игнорирует четкую позицию ОАЭ, согласно которой они не допустят использования своей территории в каких-либо военных действиях против Ирана”, — говорится в заявлении.
Министр также подчеркнул, что эти нападения противоречат принципам добрососедства и Уставу ООН, а также подрывают политику деэскалации и поиск мирных решений, проводимую ОАЭ в отношении Ирана. ОАЭ предупредили, что такие действия будут иметь серьезные последствия на политическом, экономическом и торговом уровнях.
Он подчеркнул требование ОАЭ уважать свой суверенитет и немедленно и безоговорочно прекратить нападения.