Դանիան Ուկրաինային 30 միլիոն դոլար մարդասիրական օգնություն է հատկացրել
Դանիայի կառավարությունը որոշում է ընդունել Ուկրաինային հատկացնել 190 միլիոն կրոն (30 միլիոն դոլար)՝ որպես լրացուցիչ մարդասիրական օգնություն, հայտնել է Դանիայի արտաքին գործերի նախարարությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը։
Գերատեսչության ղեկավար Լարս Լյոկե Ռասմուսենի խոսքով՝ միջոցները թույլ կտան «հաղթահարել սուր հումանիտար իրավիճակը և ապահովել օգնություն երկարաժամկետ հեռանկարում»։ Միջոցները կուղարկվեն Դանիայի քաղաքացիական հասարակության օգնության կազմակերպությունների, Ուկրաինայում ՄԱԿ-ի Մարդասիրական հիմնադրամի, Փախստականների հարցերով ՄԱԿ-ի գերագույն հանձնակատարի վարչության, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով։
2022 թվականի փետրվարի 24-ին Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների ծավալումից ի վեր Դանիան Ուկրաինային է տրամադրել 205 միլիոն դոլարի մարդասիրական օգնություն և 11,19 միլիարդ դոլարի ռազմական օգնություն:

Дания выделила Украине гуманитарную помощь на сумму $30 миллионов
Правительство Дании приняло решение выделить Украине дополнительную гуманитарную помощь в размере 190 миллионов крон ($30 миллионов), об этом сообщило Министерство иностранных дел Дании. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на ТАСС.
Глава ведомства Ларс Лёкке Расмуссен заявил, что эти средства позволят Украине “справиться с острой гуманитарной ситуацией и обеспечат поддержку в долгосрочной перспективе”. Средства будут направлены через датские организации помощи гражданскому обществу, Гуманитарный фонд ООН в Украине, Управление Верховного комиссара ООН по делам беженцев, ЮНИСЕФ и Международный комитет Красного Креста.
С начала Россией военных действий в Украине 24 февраля 2022 года Дания предоставила Украине гуманитарную помощь в размере $205 миллионов и военную помощь в размере $11,19 миллиардов.