Սլովակիան դադարեցրել է Ուկրաինային էլեկտրաէներգիայի արտակարգ մատակարարումները
Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն հայտարարել է, որ կատարել է Կիևին էլեկտրաէներգիայի արտակարգ մատակարարումները դադարեցնելու իր խոստումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հա գրել է X սոցիալական հարթակում։
«Ես կատարել եմ այն, ինչի մասին հայտարարել էի շաբաթ օրը (խմբ.՝ փետրվարի 21-ին), որ եթե նավթի մատակարարումները Սլովակիային չվերսկսվեն երկուշաբթի օրը (խմբ.՝ փետրվարի 24-ին), ապա ես SEPS պետական բաժնետիրական ընկերությանը կխնդրեմ դադարեցնել էլեկտրաէներգիայի արտակարգ մատակարարումներն Ուկրաինային», - գրել է Ֆիցոն։
Նա հիշեցրել է, որ միայն այս տարվա հունվարին այդ արտակարգ մատակարարումները, որոնք անհրաժեշտ էին Ուկրաինայի էլեկտրական ցանցերը կայունացնելու համար, երկու անգամ ավելի են եղել, քան ամբողջ 2025 թվականի ընթացքում։
Ավելի վաղ Սլովակիան և Հունգարիան դադարեցրել են Ուկրաինային դիզելային վառելիքի մատակարարումները՝ հունվարի 27-ից Ուկրաինայի տարածքով անցնող «Դրուժբա» խողովակաշարով ռուսական նավթի մատակարարումների դադարեցման պատճառով։ Բրատիսլավան և Բուդապեշտը Կիևին մեղադրում են քաղաքական պատճառներով խողովակաշարի վերանորոգումը դիտավորյալ հետաձգելու համար։ «Դրուժբա»-ով նավթի տարանցումը դադարեցնելու պատճառով Հունգարիան արգելափակել է Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցների 20-րդ փաթեթը, ինչպես նաև Կիևի համար նախատեսված 90 միլիարդ եվրոյի վարկի հաստատումը։
Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչ Աննա Կայսա Իտկոնենը հայտարարել է, որ հանձնաժողովը պահպանում է շփումները Հունգարիայի և Սլովակիայի իշխանությունների հետ «Դրուժբա» նավթատարի աշխատանքի խափանման հարցով և վստահեցնում, որ ուկրաինական կողմը տրամադրված է այն վերականգնել։

Словакия прекратила экстренные поставки электроэнергии в Украину
Премьер-министр Словакии Роберт Фицо заявил, что выполнил свое обещание прекратить экстренные поставки электроэнергии в Киев. Как передает “Арменпресс”, об этом он написал в социальной сети X.
“Я выполнил то, что объявил в субботу (21 февраля): если поставки нефти в Словакию не возобновятся к понедельнику (24 февраля), то я попрошу государственное акционерное общество SEPS прекратить экстренные поставки электроэнергии в Украину”, — написал Фицо.
Он напомнил, что только в январе этого года объем этих поставок, необходимых для стабилизации украинских энергосистем, был вдвое больше, чем за весь 2025 год.
Ранее Словакия и Венгрия прекратили поставки дизельного топлива в Украину из-за приостановки поставок российской нефти по трубопроводу “Дружба”, проходящему через Украину с 27 января. Братислава и Будапешт обвиняют Киев в преднамеренном затягивании ремонта трубопровода по политическим соображениям. В связи с приостановкой транзита нефти по нефтепроводу “Дружба” Венгрия заблокировала 20-й пакет санкций ЕС против России, а также одобрение кредита Киеву в размере 90 миллиардов евро.
Представитель Европейской комиссии Анна Кайса Итконен заявила, что комиссия поддерживает контакты с венгерскими и словацкими властями по вопросу нарушения работы нефтепровода “Дружба” и заверяет, что украинская сторона готова его восстановить.