ԲՏԱ նախարարի տեղակալը OpenAI-ի, Anthropic-ի և Mistral AI-ի ղեկավարների հետ քննարկել է համագործակցության հեռանկարները
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը Նյու Դելիում մասնակցել է փետրվարի 16-20-ն անցկացված «AI Impact Summit 2026» բարձր մակարդակի միջազգային գագաթնաժողովին։
Գագաթնաժողովը կազմակերպվել է Հնդկաստանի Հանրապետության Էլեկտրոնիկայի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարություն կողմից և համախմբել է պետությունների ու կառավարությունների ղեկավարների, բարձրաստիճան պաշտոնյաների, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, առաջատար տեխնոլոգիական ընկերությունների ղեկավարների և փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչների։ Քննարկումների առանցքում եղել են արհեստական բանականության (ԱԲ) զարգացման համաշխարհային միտումները, դրա կիրառման հեռանկարները և ազդեցությունը պետական կառավարման, տնտեսության ու կայուն զարգացման գործընթացների վրա։
Փետրվար 18-ին պաշտոնական բացման արարողությունից հետո կայացել է պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների լիագումար նստաշրջանը, որի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել արհեստական բանականության գլոբալ կառավարման, դրա պատասխանատու և անվտանգ կիրառման, ինչպես նաև միջազգային համագործակցության խորացման ռազմավարական ուղղություններին։ Ծրագրի շրջանակում անցկացվել են թեմատիկ ԱԲ նստաշրջաններ, կլոր սեղան քննարկումներ և ցուցահանդեսային միջոցառումներ, որտեղ ներկայացվել են առաջատար տեխնոլոգիական լուծումներ և նորարարական նախագծեր։
Գևորգ Մանթաշյանը մասնակցել է մի շարք երկկողմ և բարձր մակարդակի աշխատանքային հանդիպումների՝ քննարկելով արհեստական բանականության, թվային փոխակերպման, նորարարական տեխնոլոգիաների զարգացման և ներդրումային համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։ Մասնավորապես, նա հանդիպումներ է ունեցել OpenAI-ի հիմնադիր և գլխավոր գործադիր տնօրեն Սեմ Ալթմանի, Anthropic-ի գլխավոր գործադիր տնօրենի Դարիո Ամոդեիի, ինչպես նաև Mistral AI-ի համահիմնադիր և գլխավոր գործադիր տնօրենի Արթուր Մենշի հետ։
Բացի այդ, նախարարի առաջին տեղակալը հանդիպումներ է ունեցել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության թվային փոխակերպման և կառավարության արդիականացման դաշնային նախարար Կարստեն Վիլդբերգերի, Ղազախստանի փոխվարչապետ Ժասլան Մադիևի, ինչպես նաև Հնդկաստանի Էլեկտրոնիկայի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Աշվինի Վայշնավի հետ։
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են թվային ենթակառուցվածքների զարգացման, տեխնոլոգիական նորարարությունների խթանման, արհեստական բանականության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման և միջազգային գործընկերության խորացման հնարավորությունները։ Տեղի են ունեցել հանդիպումներ նաև Եգիպտոսի Հանրապետության կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Ռաֆաթ Հենդիի, ինչպես նաև Կանադայի արհեստական բանականության և թվային նորարարության նախարար Էվան Սոլոմոնի հետ։
Գևորգ Մանթաշյանը հանդիպել է նաև Ավստրիայի թվայնացման և թվային կառավարման պետական քարտուղար Ալեքսանդեր Պրյոլի, Եվրոպական հանձնաժողովի տեխնոլոգիական ինքնիշխանության, անվտանգության և ժողովրդավարության հարցերով գործադիր փոխնախագահ Հեննա Վիրկկունենի, Meta-ի փոխնախագահ և գործադիր տնօրեն Սանդյա Դևանաթանի, Microsoft-ի և LinkedIn-ի տարածաշրջանային տնօրենների և մի շարք այլ գործընկերների հետ։
Գագաթնաժողովի ավարտին ընդունվել է համատեղ հռչակագիր («Summit Declaration»), որով մասնակից երկրներն ու միջազգային կազմակերպությունները վերահաստատել են ԱԲ ոլորտում համագործակցության ընդլայնման իրենց հանձնառությունը և սահմանել ընդհանուր տեսլական՝ ուղղված արհեստական բանականության պատասխանատու, անվտանգ և վստահելի կիրառմանը։
Հռչակագրում առանձնացվել են համագործակցության մի շարք առաջնահերթ ուղղություններ՝ ԱԲ ռեսուրսների ժողովրդավարացում և հասանելիության ընդլայնում, ԱԲ կիրառումը տնտեսական աճի և սոցիալական բարեկեցության խթանման նպատակով, անվտանգ և վստահելի ԱԲ համակարգերի զարգացում, գիտահետազոտական գործունեության մեջ ԱԲ-ի արդյունավետ օգտագործում, սոցիալական ներառականության ապահովում, մարդկային կապիտալի զարգացում և հմտությունների կատարելագործում, ինչպես նաև էներգաարդյունավետ և դիմակայուն ԱԲ ենթակառուցվածքների ձևավորում։

Замминистра ВТП Армении обсудил с руководителями компаний OpenAI, Anthropic и Mistral AI перспективы сотрудничества
Первый заместитель министра высокотехнологичной промышленности Армении Геворг Манташян принял участие в международном саммите высокого уровня AI Impact Summit 2026, проходившем в Нью-Дели 16-20 февраля.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на Министерство ВТП, саммит был организован Министерством электроники и информационных технологий Республики Индия и собрал глав государств и правительств, высокопоставленных должностных лиц, представителей международных организаций, руководителей ведущих технологических компаний и представителей экспертного сообщества. В центре обсуждений были глобальные тенденции развития искусственного интеллекта (ИИ), перспективы его применения и влияние на государственное управление, экономику и процессы устойчивого развития.
18 февраля после официальной церемонии открытия состоялось пленарное заседание глав государств и правительств, в ходе которого обсуждались стратегические направления глобального управления ИИ, его ответственное и безопасное применение, а также углубление международного сотрудничества. Программа включала тематические пленарные заседания, круглые столы и выставочные мероприятия, где были представлены передовые технологические решения и инновационные проекты.
Геворг Манташян принял участие в ряде двусторонних и рабочих встреч высокого уровня, обсуждая возможности расширения инвестиционного сотрудничества в области искусственного интеллекта, цифровой трансформации, развития инновационных технологий и искусственного интеллекта. В частности, он провел встречи с основателем и генеральным директором OpenAI Сэмом Альтманом, генеральным директором Anthropic Дарио Амодеи, а также соучредителем и генеральным директором Mistral AI Артуром Меншем.
Кроме того, первый заместитель министра провел встречи с федеральным министром цифровой трансформации и модернизации правительства Федеративной Республики Германия Карстеном Вилдбергером, заместителем премьер-министра Казахстана Жасланом Мадиевым, а также министром электроники и информационных технологий Индии Ашвини Вайшнавом.
В ходе встреч обсуждались возможности развития цифровой инфраструктуры, продвижение технологических инноваций, расширение сотрудничества в области искусственного интеллекта и углубление международного партнерства. Также состоялись встречи с министром связи и информационных технологий Республики Египет Рафатом Хенди, а также министром искусственного интеллекта и цифровых инноваций Канады Эваном Соломоном.
Геворг Манташян также встретился с государственным секретарем Австрии по вопросам цифровизации и цифрового управления Александром Прёллем, исполнительным вице-президентом Европейской комиссии по вопросам технологического суверенитета, безопасности и демократии Хенной Вирккунен, вице-президентом и генеральным директором Meta Сандхьей Деванатан, региональными директорами Microsoft и LinkedIn, а также рядом других партнеров.
В конце саммита была принята совместная декларация - Summit Declaration, в которой страны-участницы и международные организации подтвердили свою приверженность расширению сотрудничества в области ИИ и определили общее видение, направленное на ответственное, безопасное и надежное использование искусственного интеллекта. В декларации был определен ряд приоритетных направлений сотрудничества: демократизация и расширение доступа к ресурсам ИИ, использование ИИ для содействия экономическому росту и социальному благополучию, разработка безопасных и надежных систем ИИ, эффективное использование ИИ в научно-исследовательской деятельности, обеспечение социальной интеграции, развитие человеческого капитала и навыков, а также формирование энергоэффективной и устойчивой инфраструктуры ИИ.