Չարլզ III-ի եղբայր Էնդրյուն ազատ է արձակվել. նրա նկատմամբ հետաքննություն է սկսվել
Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չարլզ III-ի եղբայր Էնդրյու Մաունթբաթեն-Վինձորը, որի նկատմամբ հետաքննություն է սկսվել, ազատ է արձակվել. փետրվարի 19-ին նա ձերբակալվել էր պետական պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու կասկածանքով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Թեմզայի հովտի ոստիկանությունը հայտնել է, որ ավարտվել են խուզարկությունները Նորֆոլկի կալվածքում, որտեղ բնակվում էր նախկին արքայազն Էնդրյուն։ Ոստիկանությունը հավելել է, որ «մանրակրկիտ գնահատումից հետո» այժմ պաշտոնական հետաքննություն է սկսվել։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ոստիկանությունը հետաքննում է Էնդրյուի կապերը սեռական հանցագործությունների համար դատապարտված ամերիկացի ֆինանսիստ Ջեֆրի Էփշտեյնի հետ, ինչպես նաև մեղադրանքներն այն մասին, որ Մեծ Բրիտանիայի միջազգային առևտրի և ներդրումների հարցերով հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնում ծառայելիս (2001-2011 թթ.) նա կարող էր չարաշահել պետական պաշտոնեական լիազորությունները և ծառայողական գաղտնիքներ փոխանցել Էփշտեյնին։
Նախկին արքայազնը հերքում է բոլոր մեղադրանքները։
Վերջերս հրապարակված Էփշտեյնի ֆայլերում առկա էլեկտրոնային նամակներն, ամենայն հավանականությամբ, ցույց են տալիս, թե ինչպես է նախկին արքայազնը Սինգապուր, Հոնկոնգ և Վիետնամ կատարած այցելությունների մասին հաղորդագրություններ և ներդրումային հնարավորությունների գաղտնի մանրամասներ փոխանցել։ Այցելություններից հետո՝ 2010 թ. նոյեմբերի 30-ին, նա, ամենայն հավանականությամբ, Էփշտեյնին է ուղարկել այդ այցելությունների մասին իր այն ժամանակվա հատուկ խորհրդական Ամիթ Պատելի ուղարկած պաշտոնական հաղորդագրությունները՝ դրանք ստանալուց հինգ րոպե անց։
Էփշտեյնի գործում կային նաև Աֆղանստանում ներդրումային հնարավորությունների մասին մանրամասներ, որոնք բնութագրվում էին որպես «գաղտնի», սակայն, ամենայն հավանականությամբ, փոխանցվել են Էփշտեյնին 2010 թ. դեկտեմբերի 24-ին։

Брат Карла III Эндрю освобожден, в отношении него начато расследование
Эндрю Маунтбаттен-Виндзор, брат короля Великобритании Карла III, освобожден из-под стражи после задержания 19 февраля по подозрению в злоупотреблении служебным положением. Как сообщает “Арменпресс”, об этом сообщает BBC.
Полиция долины Темзы заявила, что обыски в поместье Норфолка, где проживал бывший принц Эндрю, завершены. Полиция добавила, что после тщательной оценки начато официальное расследование.
Ранее сообщалось, что полиция расследует связи Эндрю Маунтбаттен-Виндзора с Джеффри Эпштейном, американским финансистом, осужденным за сексуальные преступления, а также обвинения в том, что будучи спецпредставителем Великобритании по международной торговле и инвестициям (2001-2011 гг.) он мог злоупотребить должностными полномочиями и передать Эпштейну служебные секреты.
Бывший принц отрицает все обвинения.
Недавно обнародованные электронные письма из архива Эпштейна, по-видимому, показывают, как бывший принц передавал конфиденциальные сведения о визитах в Сингапур, Гонконг и Вьетнам, включая отчеты о посещениях этих стран и инвестиционных возможностях, которые он изучал. После этих визитов, 30 ноября 2010 года, он, по всей видимости, в течение пяти минут после получения переслал Эпштейну официальные сообщения от своего тогдашнего специального советника Амита Пателя, касающиеся этих визитов.
Досье Эпштейна также содержало подробности об инвестиционных возможностях в Афганистане, которые были обозначены как “конфиденциальные”, и, по всей видимости, были переданы Эпштейну 24 декабря 2010 года.