Չարլզ 3-րդը պատրաստ է աջակցել ոստիկանությանն իր եղբայր Էնդրյուի և Էփշտեյնի կապերի հետաքննության գործում
Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չարլզ 3-րդի անունից առաջին անգամ մեկնաբանություն է տրվել ամերիկացի ֆինանսիստ, սեռական հանցագործ Ջեֆրի Էփշտեյնի հետ կապված սկանդալում նրա եղբայր Էնդրյուի անվան շրջանառման շուրջ։ Բուքինգեմյան պալատը հայտնել է, որ պատրաստ է աջակցել ոստիկանությանը գործի հետաքննության ընթացքում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
«Թագավորը խոսքով և աննախադեպ գործողություններով հստակեցրել է իր խորը մտահոգությունը պարոն Մաունթբաթեն-Վինձորի վարքագծի մասին շարունակաբար ի հայտ եկող մեղադրանքների վերաբերյալ։ Չնայած խնդրո առարկա կոնկրետ պնդումները պարոն Մաունթբաթեն-Վինձորը պետք է հասցեագրի, սակայն եթե Թեմզայի հովտի ոստիկանությունը դիմի մեզ, մենք պատրաստ ենք աջակցել նրանց, ինչպես և կարելի էր ակնկալել», - ասել է պալատի խոսնակը։
Բուքինգեմյան պալատի հայտարարության մեջ նաև նշվում է, որ թագավորն ու թագուհին համերաշխություն են հայտնում բոլոր տեսակի բռնությունների զոհերին։
Թեմզայի հովտի ոստիկանությունը հաստատել է, որ գնահատում է՝ արդյոք կան հիմքեր հետաքննելու միապետության դեմ հանդես եկող «Հանրապետություն» խմբի բողոքը։ Ըստ մեղադրանքների՝ Մաունթբաթեն-Վինձորը կարող էր չարաշահել պետական ​​պաշտոնեական լիազորությունները և ծառայողական գաղտնիքներ փոխանցել Էփշտեյնին Մեծ Բրիտանիայի միջազգային առևտրի և ներդրումների հարցերով հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնում ծառայելիս (2001-2011 թթ.)։
Վերջերս հրապարակված Էփշտեյնի ֆայլերում առկա էլեկտրոնային նամակները, ամենայն հավանականությամբ, ցույց են տալիս, թե ինչպես է նախկին արքայազնը Սինգապուր, Հոնկոնգ և Վիետնամ կատարած այցելությունների մասին հաղորդագրություններ և ներդրումային հնարավորությունների գաղտնի մանրամասներ փոխանցել։ Այցելություններից հետո՝ 2010 թ. նոյեմբերի 30-ին, նա, ամենայն հավանականությամբ, Էփշտեյնին է ուղարկել այդ այցելությունների մասին իր այն ժամանակվա հատուկ խորհրդական Ամիթ Պատելի ուղարկած պաշտոնական հաղորդագրությունները՝ դրանք ստանալուց հինգ րոպե անց։
Էփշտեյնի գործում կային նաև Աֆղանստանում ներդրումային հնարավորությունների մասին մանրամասներ, որոնք բնութագրվում էին որպես «գաղտնի», սակայն, ամենայն հավանականությամբ, փոխանցվել են Էփշտեյնին 2010 թ. դեկտեմբերի 24-ին։
Էփշտեյնի հետ կապերի պատճառով Էնդրյուն զրկվել է արքայազնի և դքսի տիտղոսներից։ Նա հերքում է իր դեմ մեղադրանքները։
Ամերիկացի ֆինանսիստ Ջեֆրի Էփշտեյնը ձերբակալվել էր Նյու Յորք նահանգի իրավապահ մարմինների կողմից 2019 թ. հուլիսի 6-ին։ Դատախազությունը հայտարարել էր, որ ունեն ապացույցներ, որ ֆինանսիստն իր տուն այցելություններ է կազմակերպել տասնյակ անչափահաս աղջիկների համար, ամենափոքրը՝ 14 տարեկան։ Էփշտեյնի ընկերների և ծանոթների շրջանում մեծ թվով գործող և նախկին պաշտոնյաներ են եղել ոչ միայն ԱՄՆ-ից, այլև շատ այլ երկրներից, այդ թվում՝ պետությունների նախկին ղեկավարներ, հայտնի գործարարներ և շոու-բիզնեսի ներկայացուցիչներ։ ԱՄՆ-ում ֆինանսիստի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել էր 2019 թ. օգոստոսին՝ բանտախցում նրա ինքնասպան լինելուց հետո։

Карл III готов содействовать полиции в расследовании связей своего брата Эндрю с Эпштейном
От имени короля Великобритании Карла III впервые прозвучал комментарий по поводу связи имени его брата Эндрю со скандалом с американским финансистом и сексуальным преступником Джеффри Эпштейном. Букингемский дворец заявил о готовности оказать помощь полиции в расследовании дела. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на сообщение BBC.
“Король посредством слов и беспрецедентных действий ясно выразил глубокую озабоченность обвинениями, которые продолжают появляться в контексте поведения господина Маунтбеттен-Виндзора. Хотя ответ на конкретные утверждения, о которых идет речь, должен дать господин Маунтбеттен-Виндзор, мы, как и следовало ожидать, готовы помочь полиции долины Темзы, если к нам обратятся”, — заявил представитель дворца.
В заявлении Букингемского дворца также отмечается, что король и королева выражают солидарность с жертвами всех форм насилия.
Полиция долины Темзы подтвердила, что оценивает наличие оснований для расследования протест антимонархической группы “Республика”. В обвинениях утверждается, что Маунтбаттен-Виндзор, возможно, злоупотреблял своим служебным положением и передавал государственные секреты Эпштейну, будучи специальным представителем Великобритании по международной торговле и инвестициям (2001-2011).
Недавно обнародованные электронные письма из архива Эпштейна, по-видимому, показывают, как бывший принц передавал отчеты о визитах в Сингапур, Гонконг и Вьетнам, а также конфиденциальную информацию об инвестиционных возможностях. После этих визитов, 30 ноября 2010 года, он, как полагают, в течение пяти минут после их получения от своего специального советника Амита Пателя, отправил Эпштейну официальные отчеты об этих визитах.
В деле Эпштейна также фигурировали подробности об инвестиционных возможностях в Афганистане, которые были названы “секретными”, но, вероятно, были переданы Эпштейну 24 декабря 2010 года.
Эндрю был лишен титулов принца и герцога из-за своих связей с Эпштейном. Он отрицает предъявленные ему обвинения.
Американский финансист Джеффри Эпштейн был арестован правоохранительными органами штата Нью-Йорк 6 июля 2019 года. Прокуроры заявили, что у них есть доказательства того, что финансист организовывал посещения своего дома для десятков несовершеннолетних девочек, самой младшей из которых было 14 лет. Среди друзей и знакомых Эпштейна было большое количество действующих и бывших чиновников не только из США, но и из многих других стран, включая бывших глав государств, известных бизнесменов и представителей шоу-бизнеса. Уголовное преследование финансиста в США было прекращено в августе 2019 года после того, как он покончил жизнь самоубийством в своей тюремной камере.