Հունգարիան Ուկրաինային սպառնացել է գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումների դադարեցմամբ
Հունգարիայի կառավարությունը հնարավոր է համարում  Ուկրաինային գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման  դադարեցումը դիզելային վառելիքի մատակարարումների դադարեցումից անմիջապես հետո՝ ի պատասխան Կիևի կողմից «Դրուժբա» խողովակաշարով ռուսական նավթի տարանցման արգելափակման:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի գրասենյակի ղեկավար Գերգեյ Գույաշը՝ նշելով, որ Ուկրաինայի իշխանությունների գործողություններն անընդունելի են:
Նա հիշեցրել է, որ փետրվարի 18-ին Հունգարիայի կառավարությունը հայտարարել է, որ Ուկրաինային դիզելային վառելիք չի մատակարարի այնքան ժամանակ, մինչև չվերականգնվի  նավթի փոխադրումը «Դրուժբա» խողովակաշարով:
«Մենք նաև ուսումնասիրում ենք էլեկտրաէներգիայի և բնական գազի մատակարարումների դադարեցման հնարավորությունը», - ասել է Գույաշը:
Ուկրաինայում «Դրուժբա» խողովակաշարի վնասումը հանգեցրել է նավթի մատակարարման խափանման նաև դեպի Սլովակիա։ Սլովակիայի կառավարությունը նավթարդյունաբերության ոլորտում արտակարգ դրություն է հայտարարել։ Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն իր հերթին փետրվարի 18-ին սպառնացել է դադարեցնել էլեկտրաէներգիայի մատակարարումն Ուկրաինա։

Венгрия пригрозила Украине прекратить поставки газа и электроэнергии
Правительство Венгрии рассматривает возможность немедленной приостановки поставок газа и электроэнергии в Украину вслед за прекращения поставок дизельного топлива в ответ на блокировку Киевом транзита российской нефти по трубопроводу “Дружба”.
Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на ТАСС, об этом заявил глава канцелярии премьер-министра Венгрии Виктора Орбана Гергей Гуйяш на брифинге для журналистов, отметив, что действия украинских властей неприемлемы.
Он напомнил, что 18 февраля венгерское правительство объявило о прекращении поставок дизельного топлива в Украину до восстановления транспортировки нефти по трубопроводу “Дружба”.
«Мы также изучаем возможность прекращения поставок электроэнергии и природного газа”, — сказал Гуйяш.
Повреждение трубопровода “Дружба” в Украине нарушило поставки нефти и в Словакию, правительство которой объявило чрезвычайное положение в нефтяной промышленнопсти. Премьер-министр Словакии Роберт Фицо, в свою очередь, 18 февраля пригрозил прекратить поставки электроэнергии в Украину.