Թեյլոր Սվիֆթը վեցերորդ անգամ դարձել է աշխարհի ամենաշատ վաճառք ունեցող արտիստը
Ամերիկացի երգչուհի Թեյլոր Սվիֆթը վեցերորդ անգամ և չորրորդ տարին անընդմեջ ճանաչվել է աշխարհի ամենաշատ վաճառք ունեցող համաշխարհային արտիստը՝ ըստ Ֆոնոգրաֆիկ արդյունաբերության միջազգային ֆեդերացիայի (IFPI) կողմից հրապարակված 2025 թվականի տարեկան զեկույցի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է IFPI-ը։
«Թեյլոր Սվիֆթի IFPI-ի «Տարվա համաշխարհային արտիստ» վեցերորդ մրցանակն իսկապես պատմական նվաճում է», - ասել է IFPI-ի գործադիր տնօրեն Վիկտորյա Օքլին։
2025 թվականը երգչուհու համար նշանակալի տարի էր նաև այն առումով, որ հոսքային, ֆիզիկական և թվային ձևաչափերում համաշխարհային բացառիկ հետաքրքրություն կար նրա թողարկած 12-րդ ալբոմի՝ The Life of a Showgirl-ի և The End of an Era շրջագայության մասին պատմող վավերագրական ֆիլմի նկատմամբ։
Բացի այդ, 2024 թվականին Սվիֆթն արժանացել է «Գրեմմի» մրցանակի՝ «Տարվա ալբոմ» անվանակարգում՝ սահմանելով ռեկորդ մրցանակաբաշխության պատմության մեջ այս կատեգորիայում ամենաշատ մրցանակների համար։ Արձանիկը շնորհվել է նրա «Midnights» ալբոմի համար։ Սա Սվիֆթի չորրորդ հաղթանակն էր «Տարվա ալբոմ» անվանակարգում։
IFPI-ի «Տարվա համաշխարհային արտիստ» անվանակարգում կորեական Stray Kids խումբը հասել է իր ամենաբարձր վարկանիշին՝ զբաղեցնելով երկրորդ հորիզոնականը և երրորդ տարին անընդմեջ հայտնվելով համաշխարհային լավագույն հնգյակում։ Կանադացի ռեփեր Դրեյքը զբաղեցրել է երրորդ հորիզոնականը։
4-րդ հորիզոնականում նրան հաջորդում է կանադացի երաժիշտ Աբել Մակկոնեն Տեսֆայեն, որը հայտնի է որպես The Weeknd, իսկ Bad Bunny-ն զբաղեցրել է 5-րդ հորիզոնականը։
«Տարվա համաշխարհային արտիստ» մրցանակը հաշվարկվում է օրացուցային տարվա ընթացքում արտիստի կամ խմբի համաշխարհային վաճառքի հիման վրա՝ հոսքային, ներբեռնման և ֆիզիկական ձևաչափերով, և ընդգրկում է նրանց ամբողջ աշխատանքը։
IFPI-ը ձայնագրման արդյունաբերության ձայնն է ամբողջ աշխարհում, որը ներկայացնում է ձայնագրման ընկերությունների ավելի քան 8000 անդամի ամբողջ աշխարհում:

Тейлор Свифт в шестой раз стала самой продаваемой певицей в мире
Американская певица Тейлор Свифт в шестой раз и четвертый год подряд признана самым продаваемым исполнителем в мире. Как передает “Арменпресс”, данные опубликованы согласно ежегодному отчету Международной федерации звукозаписи (IFPI) за 2025 год.
“Шестая награда IFPI “Глобальный артист года” для Тейлор Свифт — это поистине историческое достижение”, — заявила генеральный директор IFPI Виктория Окли.
2025 год также стал значимым для певицы с точки зрения исключительного глобального интереса к ее 12-му альбому “The Life of a Showgirl” и документальному фильму о ее туре “The End of an Era”, который был выпущен в стриминговом, физическом и цифровом форматах.
В 2024 году Свифт получила премию “Грэмми” в номинации “Альбом года”, установив рекорд по количеству наград в этой номинации за всю историю церемонии награждения. Статуэтка была присуждена за ее альбом “Midnights”. Это была четвертая победа Свифт в номинации “Альбом года”.
В номинации “Глобальный артист года” по версии IFPI корейская группа Stray Kids достигла своего наивысшего результата, заняв второе место и войдя в пятерку лучших в мире третий год подряд. Канадский рэпер Дрейк занял третье место.
За ней на четвертом месте канадский музыкант Абель Макконен Тесфайе, известный как The Weeknd, Bad Bunny занял пятое место.
Премия “Глобальный артист года” выдается на основе мировых продаж артиста или группы в стриминговых, цифровых и физических форматах за календарный год и охватывает все их творчество.
IFPI — это голос мировой индустрии звукозаписи, представляющий более 8000 звукозаписывающих компаний-членов по всему миру.