Հայաստանի ազգային պատկերասրահի և Փարիզի «Ժորժ Պոմպիդու» արվեստի և մշակույթի ազգային կենտրոնի միջև համագործակցության հուշագիր է կնքվել
Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը փետրվարի 17–ին ընդունել է Փարիզի «Ժորժ Պոմպիդու» արվեստի և մշակույթի ազգային կենտրոնի նախագահ Լորան լը Բոնի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպմանը մասնակցել են ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Ալֆրեդ Քոչարյանը, Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին, Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն Մարինա Հակոբյանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ Հայաստանի ազգային պատկերասրահի և Փարիզի «Ժորժ Պոմպիդու» արվեստի և մշակույթի ազգային կենտրոնի միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր։
Ողջունելով հյուրերին՝ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ձևավորված բարեկամական հարաբերություններն առանձնահատուկ բնույթ ունեն, իսկ մշակույթը դրանց առանցքային բաղադրիչներից է։ Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել արդյունավետ և շարունակական համագործակցության համար՝ ընդգծելով, որ նոր հնարավորություններ են ստեղծվում Հայաստան-Ֆրանսիա մշակութային կապերի խորացման համար։
Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նաև «Ժորժ Պոմպիդու» արվեստի և մշակույթի ազգային կենտրոնի և Հայաստանի ազգային պատկերասրահի միջև համագործակցության խորացումն ու համատեղ ցուցադրությունների կազմակերպումը:
Նախարարը շեշտել է նաև Փարիզի «Ժորժ Պոմպիդու» կենտրոնում կինոռեժիսոր, «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի հիմնադիր, Հայաստանի կինոգործիչների միության նախագահ Հարություն Խաչատրյանի ֆիլմերի ամբողջական հետահայաց ցուցադրության անցկացումը՝ այն գնահատելով որպես հայկական կինոյի միջազգային ճանաչման և մշակութային երկխոսության ամրապնդման կարևոր քայլ։
Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ նախորդ տարվա սեպտեմբերի 21-ից Հայաստանի պատմության թանգարանում գործում է «Սրբազան երկխոսություն․ Լուվրից Հայաստանի պատմության թանգարան» խորագրով միջազգային ցուցահանդեսը, որը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել հանրության շրջանում: Կողմերը քննարկել են նաև թանգարանային ոլորտում համագործակցության խորացման հնարավորությունները՝ մասնավորապես հավաքածուների պահպանության և վերականգնման ուղղությամբ։ Անդրադարձ է եղել պահոցային պայմանների բարելավմանը, վերականգնողական լաբորատորիաների միջև փորձի և մասնագիտական կարողությունների փոխանակմանը, վերապատրաստման ծրագրերի իրականացմանը և մասնագիտական կարողությունների զարգացմանը:
Լորան լը Բոնը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և բովանդակալից քննարկման համար։ Նա ներկայացրել է Փարիզի «Ժորժ Պոմպիդու» արվեստի և մշակույթի ազգային կենտրոնի գործունեության հիմնական ուղղությունները՝ անդրադառնալով նաև կենտրոնում պահվող հայ անվանի նկարիչ և քանդակագործ Երվանդ Քոչարի արժեքավոր ժառանգությանը։ Լորան լը Բոնը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակաբար հարստացնելու և զարգացնելու հայկական հավաքածուն՝ խորացնելով մասնագիտական համագործակցությունը։ Նա նաև նշել է՝ տպավորված է Հայաստանի մշակութային հաստատություններ և տեսարժան վայրեր կատարած այցելություններից և ոգևորված Հայաստանի, Ազգային պատկերասրահի հետ համագործակցության հեռանկարից։
Հայաստանի ազգային պատկերասրահի և Փարիզի «Ժորժ Պոմպիդու» արվեստի և մշակույթի ազգային կենտրոնի միջև ստորագրված  համագործակցության հուշագրով կողմերը նախատեսում են կազմակերպել համատեղ ցուցահանդեսներ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Ֆրանսիայում, իրականացնել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մշակութային և կրթական ծրագրեր, այդ թվում՝ գիտաժողովներ, աշխատաժողովներ, կլոր սեղաններ և մասնագիտական քննարկումներ։ Նախատեսվում են նաև մասնագետների փոխանակման և վերապատրաստման ծրագրեր՝ խթանելով հետազոտողների, ցուցահանդեսների համակարգողների և այլ մասնագետների փոխադարձ այցելությունները և փորձի փոխանակումը։
Համագործակցության հուշագիրը ստորագրել են Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն Մարինա Հակոբյանը և «Ժորժ Պոմպիդու» արվեստի և մշակույթի ազգային կենտրոնի նախագահ Լորան լը Բոնը։

Подписан Меморандум о сотрудничестве между Национальной галереей Армении и Национальным центром искусства и культуры Жоржа Помпиду
17 февраля министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян приняла делегацию во главе с Лораном Ле Боном, президентом Национального центра искусства и культуры Жоржа Помпиду в Париже.
На встрече также присутствовали заместители министра образования, науки, культуры и спорта Артур Мартиросян и Альфред Кочарян, чрезвычайный и полномочный посол Французской Республики в Республике Армения Оливье Декотиньи и директор Национальной галереи Армении Марина Акобян.
Как передает “Арменпресс”, Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении сообщает о подписании Меморандума о сотрудничестве между Национальной галереей Армении и Национальным центром искусства и культуры Жоржа Помпиду.
Приветствуя гостей, Жанна Андреасян отметила, что дружеские отношения между Арменией и Францией носят особый характер, и культура является одной из их ключевых составляющих. Министр выразила благодарность за эффективное и непрерывное сотрудничество, подчеркнув, что создаются новые возможности для углубления культурных связей между Арменией и Францией.
Жанна Андреасян также отметила углубление сотрудничества между Национальным центром искусства и культуры Жоржа Помпиду и Национальной галереей Армении, а также организацию совместных выставок.
Министр напомнила о проведении в центре ретроспективной выставки фильмов Арутюна Хачатряна, кинорежиссера, основателя Международного кинофестиваля “Золотой абрикос” и президента Союза кинематографистов Армении, оценив ее как важный шаг на пути к международному признанию армянского кинематографа и укреплению культурного диалога.
Жанна Андреасян сообщила, что при поддержке Министерства ОНКС с 21 сентября прошлого года в Музее истории Армении проходит международная выставка “Священный диалог: из Лувра в Музей истории Армении”, вызвавшая большой интерес. Стороны также обсудили возможности углубления сотрудничества в музейном секторе, в частности в области сохранения и реставрации коллекций. Встреча была посвящена улучшению условий хранения, обмену опытом и профессиональными навыками между реставрационными лабораториями, реализации учебных программ и развитию профессиональных навыков.
Лоран Ле Бон выразил благодарность за теплый прием и содержательную дискуссию. Он представил основные направления деятельности Национального центра искусства и культуры Жоржа Помпиду, а также затронул ценное наследие известного армянского художника и скульптора Ерванда Кочара, хранящееся в центре. Лоран Ле Бон выразил готовность постоянно развивать армянскую коллекцию, углубляя профессиональное сотрудничество Он также отметил, что был впечатлен посещениями культурных учреждений и достопримечательностей Армении и воодушевлен перспективой сотрудничества с Национальной галереей Армении.
Согласно Меморандуму о сотрудничестве, подписанному между Национальной галереей Армении и Национальным центром искусства и культуры Жоржа Помпиду, стороны планируют организацию совместных выставок как в Армении, так и во Франции, а также реализацию культурно-образовательных программ, представляющих обоюдный интерес, включая конференции, мастер-классы, круглые столы и профессиональные дискуссии. Также запланированы программы обмена специалистами и повышения квалификации, способствующие взаимным визитам и обмену опытом между исследователями, координаторами выставок и другими специалистами.
Меморандум о сотрудничестве подписали Марина Акобян, директор Национальной галереи Армении, и Лоран Ле Бон, президент Национального центра искусства и культуры Жоржа Помпиду.