Ուկրաինան պետք է շարունակի ամրապնդել իր ԶՈւ-ն․ Զելենսկի
Ռուսական զորքերը չեն պատրաստվում կանգ առնել, ուստի Ուկրաինան պետք է շարունակի ամրապնդել իր զինված ուժերը, այդ թվում՝ հակաօդային պաշտպանությունը (ՀՕՊ)։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «ՌԲԿ-Ուկրաինա» պարբերականից, այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին։
«Ռուսական բանակը չի պատրաստվում կանգ առնել. նրանք պատրաստվում են շարունակել մարտերը։ Եվ միայն մեր ուժերն են իսկապես աշխատում կյանքեր պաշտպանելու համար, ինչը նշանակում է, որ մենք պետք է շարունակենք աջակցել և ամրապնդել Ուկրաինան», - հայտարարել է Զելենսկին։
Նրա  խոսքով՝ ՀՕՊ-ի ամրապնդումը, կայունության աջակցության փաթեթները և Ռուսաստանին պատասխանատվության ենթարկումն այն ամենի համար, ինչ արվում է,  պարտադիր նախապայմաններ են կյանքեր պաշտպանելու համար։
«Խաղաղության համար պետք է անվտանգություն լինի։ Շնորհակալություն բոլոր նրանց, ովքեր այսպես են գործում և իսկապես օգնում են Ուկրաինային», - հավելել է Ուկրաինայի նախագահը։
Փետրվարի 10-ին արևմտյան լրատվամիջոցները հաղորդել էին, որ Ռուսաստանը, հնարավոր է, գարնանը և ամռանը նախապատրաստվի հարձակման հարավային Ուկրաինայում։ Ըստ հրապարակումների՝ այս ծրագրերն իրականացնելու համար Կրեմլը մտադիր է գործի դնել ռազմավարական պահուստներ, որոնց ձևավորումը շարունակվում է նախորդ տարվանից։
Այնուամենայնիվ, ուկրաինական կողմը նշել է, որ Ռուսաստանի ծրագրերը վաղուց հայտնի են, և Պաշտպանության ուժերը միջոցներ են ձեռնարկում դրանք խափանելու համար։

Украина должна продолжать укреплять свои ВС: Зеленский
Российские войска не остановятся, поэтому Украина должна продолжать укреплять свои вооруженные силы, включая противовоздушную оборону (ПВО). Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на “РБК-Украина” это заявил президент Украины Владимир Зеленский.
“Российская армия не готовится остановиться - они готовятся воевать и дальше. И реально на защиту жизни работает только наша сила, а это значит, что нужно и в дальнейшем поддерживать и усиливать Украину”, - заявил Зеленский.
По его словам, укрепление ПВО, пакеты мер по поддержанию стабильности и привлечение России к ответственности за все предпринимаемые действия являются обязательными предпосылками для защиты жизней.
“Безопасность должна быть, чтобы был мир. Спасибо всем, кто именно так действует и реально помогает Украине”, — добавил президент Украины.
10 февраля западные СМИ сообщили, что Россия, возможно, готовится к наступлению на юге Украины весной и летом. По данным изданий, для реализации этих планов Кремль намерен использовать стратегические резервы, формирование которых ведется с прошлого года.
Украинская сторона отметила, что планы России давно известны, и силы обороны принимают меры для их пресечения.