Մակրոնը մի քանի եվրոպացի պաշտոնակցի առաջարկել է վերսկսել երկխոսությունը Ռուսաստանի հետ
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտնել է, որ մի քանի եվրոպացի պաշտոնակցի առաջարկել է վերսկսել երկխոսությունը Ռուսաստանի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նա հարցազրույց է տվել եվրոպական մի շարք լրատվամիջոցների։
«Ոմանց համար դեռ շատ վաղ էր ուղարկել իրենց դիվանագիտական ​​խորհրդականներին, ինչպես դա արեցինք մենք», - Ֆրանսիայի ղեկավարի խոսքերն է մեջբերել Süddeutsche Zeitung թերթը։
Մակրոնը նկատի է ունեցել փետրվարի 3-ին իր դիվանագիտական խորհրդական Էմանուել Բոնի գաղտնի այցը Մոսկվա, որի մասին հայտնել էր Reuters գործակալությունը։
«Իմ խորհրդածությունները շատ պարզ են՝ արդյո՞ք ցանկանում ենք քննարկումը պատվիրակել ուրիշներին։ Մեր աշխարհագրական դիրքը չի փոխվի, դուր է գալիս մեզ Ռուսաստանը, թե ոչ, այն նաև վաղը ոչ մի տեղ չի անհետանա։ Այն մեր կողքին է», - նշել է Մակրոնը։
Ուստի, նրա կարծիքով, անհրաժեշտ է «կազմակերպել ռուսների հետ եվրոպական քննարկման վերսկսումը՝ չլինելով դյուրահավատ, չգործադրելով ճնշում ուկրաինացիների վրա, բայց նպատակ դնելով այդ քննարկմանը կախված չլինել երրորդ կողմից»։ Դեռևս դեկտեմբերին Մակրոնը նշել էր Մոսկվայի հետ երկխոսությունը վերականգնելու անհրաժեշտության մասին։
Ըստ El Pais թերթի, որը նույնպես ներկա է եղել Մակրոնի հետ հարցազրույցին, Ֆրանսիայի նախագահը նաև հայտարարել է, որ Եվրոպան ստիպված կլինի իր «անվտանգության նոր ճարտարապետությունը կառուցել Ռուսաստանի հետ միասին»։

Макрон предложил нескольким европейским коллегам возобновить диалог с Россией
Президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что он предложил “нескольким европейским коллегам” возобновить диалог с Россией. Как сообщает “Арменпресс”, он дал интервью ряду европейских СМИ.
“Для некоторых было еще слишком рано отправлять своих дипломатических советников, как это сделали мы”, — цитирует французского лидера газета Süddeutsche Zeitung.
Макрон имел в виду секретный визит своего дипломатического советника Эммануэля Бонна в Москву 3 февраля, о котором сообщило агентство Reuters.
“Мои размышления очень просты: мы хотим делегировать дискуссию об этом другим? Наше географическое положение не изменится, нравится нам Россия или нет, она и завтра никуда не исчезнет. Она у нас под боком”, — отметил Макрон.
И, по его мнению, необходимо “структурировать возобновление европейской дискуссии с россиянами, не будучи наивными, не оказывая давления на украинцев, но с целью не зависеть в этой дискуссии от третьей стороны”. Еще в декабре Макрон упоминал о необходимости восстановления диалога с Москвой.
По данным газеты El Pais, корреспонденты которой также присутствовали на интервью с Макроном, французский президент заключил, что Европе придется “выстраивать новую архитектуру безопасности в Европе вместе с Россией”.