Կինոգործիչների միությունը Ռուբեն Հախվերդյանի 75-ամյակը շնորհավորեց «Քամին ունայնության» ֆիլմի ցուցադրությամբ
Երգիչ, երգահան Ռուբեն Հախվերդյանը, որի երգերը ջերմացնում են տարբեր սերունդների սրտեր, քանի որ սիրո, ազատության, կյանքի գեղեցկության ու վայրիվերումների, սիրելի քաղաքի՝ Երևանի մասին են, 2025-ի դեկտեմբերին տոնեց ծննդյան 75-ամյակը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հայաստանի կինոգործիչների միությունը Հախվերդյանի հոբելյանը տոնեց 2026-ի փետրվարին՝ ցուցադրելով ռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանի «Քամին ունայնության» կինոնկարը, որի գլխավոր հերոսներից մեկը Ռուբեն Հախվերդյանն է։
Երգահանն ընտանիքի անդամների հետ էր եկել ցուցադրությանը։ Զուսպ դիտեց ֆիլմը, հայացքով շնորհակալություն հայտնեց ներկաներին և երկրպագուներին հնարավորություն տվեց մի քանի լուսանկար ունենալ իր հետ։
Ֆիլմի ռեժիսոր, Հայաստանի կինոգործիչների միության նախագահ Հարություն Խաչատրյանը ներկա չէր ցուցադրությանը, քանի որ մեկնել էր Ջավախք՝ Վահան Տերյանին նվիրված ֆիլմի նկարահանման աշխատանքների նպատակով։ Երեկոն վարեց Խաչատրյանի խորհրդական Արայիկ Մանուկյանը։
Նրա խոսքով՝ Հախվերդյանը լեգենդ է։ Մանուկյանն ընթերցեց Հախվերդյանին նվիրված իր տողերը՝ գրված դեկտեմբերին։
«Ջահել ժամանակ, որ գնում էինք խանութներում գնելու հաց ու փնտրում էինք անկարելի մի խնդություն, Հախվերդյան Ռուբոն ուղղակի փրկություն էր թվում, որովհետև ինքն այն ազատությունն էր, որ գալիս էր շնչահեղձության ձայներից անդին։ Որքան ենք կրկնել՝ մոռացի՛ր դու նրանց քարոզները բոլոր, քարոզները նրանց կշտացրել են, իսկ քեզ բթացրել, մոռացիր դու նրանց աղոթքները, հավատա ինքդ քեզ, մի անգամ հավատա քո Աստծուն, հավատա քո հոգուն, հավատա ինքդ քեզ և այրիր կամուրջները քո ետ դառնալու։ Քո ծնված օրվանից քեզ խաբել են, ցլի՛կ, քո գլուխը լցրել մթության մշուշով։ Մենք գիտեինք՝ ինչ էլ լինի, գալու է լուսաբացը, ասելու ենք՝ բարի լույս, տիկին Արուս, քո լվացքը չորացել է ու վայելելու էինք մեր համով-հոտով մորքուրի օրհնված հացը։ Հայհոյում էինք, բայց գիտեինք, որ, եթե հայհոյում ենք, հայհոյում ենք առանց թույնի, որովհետև վաղեմի սովորություն է, մարդ պիտի արտահայտվի»,-Հախվերդյանի տարբեր երգերի տողերից բաղկացած իր խոսքն ասաց Մանուկյանը։
Նա ընդգծեց՝ այդպես ապրել է մի քանի սերունդ։ «Հիմա Հախվերդյան Ռուբեն 75 է։ Նա մեր խենթության ու խելառության, երևանյան մեր պատանեկության ու երիտասարդության խորհրդանիշն է։ Հիմա են մեր տարիքները մոտեցել ու մոտեցրել մեզ։ Էն հեռու ժամանակներում, երբ պատանի էինք, ջահել էինք, Ռուբոն այն լեգենդն էր, որը հասանելի չէր։ Նա, նրա շատ հայերեն երգն ու հարազատ հնչյունները մնալու են գալիք բոլոր ժամանակներում, մնալու են բոլոր օրերում և մնալու են, քանի որ չի լինելու մի սերունդ, որը չի հարցնելու՝ դու կարծում ես՝ այդ անձրևն է արտասվում պատուհանից և չի հավատալու, որ մեր սիրո աշունն էլ երբեք չի կրկնվի։ Չի լինելու մի սերունդ, որը չի հարցնելու փոքրիկ նավակին, թե նա կհասնի արդյոք ծովին կապուտակ ու չի լինելու մի սերունդ, որը Երևանի գիշերներում չի փնտրելու լուսնի ափսեն, իսկ իմ ականջներում միշտ հնչելու է իմ պատանեկության լեգենդի՝ Ռուբոյի ձայնը։ Հախվերդյան Ռուբոն 75 տարեկան է։ Շնորհավոր, լեգենդ»,-եզրափակեց Մանուկյանը։
«Քամին ունայնության» ֆիլմի հերոսներն են Ռուբեն Հախվերդյանն ու Գևորգ Աղեկյանը, որոնք որոշում են այցելել մի քանի տարի առաջ Հայաստանը լքած իրենց ծանոթներին, որոնք երջանկություն գտնելու հույսով հայտնվել են Մոսկվայում, Տալլինում, Հեռավոր Արևելքում։
Ընկերներից յուրաքանչյուրը կյանքի նկատմամբ իր հետաքրքիր մոտեցումներն ունի, ակնկալիքներն ու սպասելիքները։ Նրանք հանդիպում են իրենց ոսկերիչ, նկարիչ, ռեժիսոր ընկերներին։ Մասնակցում են Վիգեն Չալդրանյանի ֆիլմի նկարահանումներին, Տայգայում ապրող ընկերոջ ներկայացման փորձն են դիտում, նկարիչ ընկերոջ հետ նկար են վաճառում և այլն։ Հատկապես Հախվերդյանին շատ է հուզում այն հարցը, թե ընկերներն ինչու են լքել Հայաստանը և ինչու են հենց այդ կերպ ապրում։ Ֆիլմում հնչում են բազմաթիվ հարցեր, որոնք արդիական են նաև մեր օրերում։
Հարություն Խաչատրյանը «Քամին ունայնության» կինոնկարը թողարկել է 1989-ին։ Ֆիլմի կերպարները, որոնց ռեժիսորը հետևել և պարբերաբար նկարահանել է շուրջ 25 տարի, նաև նրա «Անվերջ փախուստ, հավերժ վերադարձ» հեղինակային կինոշարքի հերոսներն են։
Ֆիլմը տարիներ առաջ ցուցադրվել է Ֆրանսիայում՝ «Պոմպիդու» կենտրոնում, որը 2025-ին Հարություն Խաչատրյանի տասը ֆիլմի հետահայաց ցուցադրություն իրականացրեց։
Կինոնկարը չափազանց հետաքրքիր է, մտածելու, խորհելու, հարցեր առաջադրելու և պատասխաններ գտնելու առիթ է ստեղծում։ Այն նաև անսպասելի վերջաբան ունի։ Հավանաբար, դա էր պատճառը, որ դահլիճում ներկաները ֆիլմի ավարտից հետո մի քանի րոպե ուղղակի լուռ էին։

Союз кинематографистов поздравил Рубена Ахвердяна с 75-летием показом фильма «Ветер забвения» («Քամին ունայնության»)
Певец и автор песен Рубен Ахвердян, чьи песни согревают сердца разных поколений, ведь они о любви, свободе, красоте , о взлетах и падениях жизни, а также о его любимом городе Ереване, отпраздновал свое 75-летие в декабре 2025 года.
Как сообщает «Арменпресс», Союз кинематографистов Армении отметил юбилей Ахвердяна в феврале 2026 года показом фильма «Ветер забвения» режиссера Арутюна Хачатряна, одним из главных героев которого является Рубен Ахвердян.
Автор песен пришел на показ с членами своей семьи. Он спокойно посмотрел фильм, поблагодарил зрителей взглядом и дал своим поклонникам возможность сфотографироваться с ним.
Режиссер фильма, президент Союза армянских кинематографистов Арутюн Хачатрян, не присутствовал на показе, так как уехал в Джавахк на съемки фильма, посвященного Ваану Теряну. Вечер вел советник Хачатряна Араик Манукян.
По его словам, Ахвердян — легенда. Манукян зачитал свои строки, посвященные Ахвердяну, которые он написал в декабре.
«Когда мы были молоды, когда ходили в магазины за хлебом и искали недостижимую радость, Ахвердян Рубо казался нам спасением, потому что он был свободой,находящейся по ту сторону удушающих голосов. Сколько раз мы повторяли: забудь все их проповеди, проповеди их удовлетворили, но тебя одурманили, забудь их молитвы, верь в себя, поверь в своего Бога хоть раз, верь в свою душу, верь в себя и сожги мосты своего возвращения. Они обманывали тебя с самого дня твоего рождения, глупец, они затуманили твою голову. Мы знали, что что бы ни случилось, наступит рассвет, мы скажем: «Доброе утро, госпожа Арус», ваше белье высохло, и мы насладимся вкусом и запахом ее благословенного хлеба». Мы проклинали, но знали, что если проклинаем, то проклинаем без яда, потому что это древний обычай, человек должен высказаться», — сказал Манукян в своей речи, построенной на строках различных песен Ахвердяна.
Он подчеркнул, что так жили несколько поколений. «Сейчас Ахвердяну Рубену 75. Он – символ нашего безумия и мудрости нашей ереванской молодости и юности. Теперь наши возрасты сблизились и сблизили нас. В те далекие времена, когда мы были юношами, Рубо был недостижимой легендой. Он, его истинно армянская песня и родные звуки останутся на все времена, ... потому что не будет поколения, которое не спросит: «ты думаешь, это дождь плачет за окном?» и не поверит, что осень нашей любви никогда не повторится. Не будет поколения, которое не спросит лодочку, доплывет ли она до синего моря, и не будет поколения, которое не будет искать лунную тарелку в ереванских ночах, и голос легенды моей молодости, Рубо, всегда будет звучать в моих ушах. Ахвердяну Рубо 75 лет. Поздравляю, легенда», – заключил Манукян.
Герои фильма «Ветер забвения» — Рубен Ахвердян и Геворг Агекян, которые решают навестить своих знакомых, покинувших Армению несколько лет назад и оказавшихся в поисках счастья в Москве, Таллине и на Дальнем Востоке.
У каждого из друзей свой интересный подход к жизни, свои ожидания и надежды. Они встречаются со своими друзьями-ювелирами, художниками и режиссёрами. Они участвуют в съёмках фильма Вигена Чалдраняна, наблюдают за репетициями друга, живущего в тайге, продают картину вместе с другом-художником и т.д. Ахвердяна особенно волнует вопрос, почему его друзья покинули Армению и почему они живут именно так. Фильм поднимает множество вопросов, актуальных и сегодня.
Арутюн Хачатрян выпустил фильм «Ветер забвения» в 1989 году. Персонажи фильма, за которым режиссёр следил и регулярно снимал около 25 лет, также являются героями его авторской киносерии «Вечный побег, вечное возвращение». Фильм был показан несколько лет назад во Франции в Центре «Помпиду», где в 2025 году состоялась ретроспективная демонстрация десяти фильмов Арутюна Хачатряна.
Фильм чрезвычайно интересен, он дает возможность подумать, поразмышлять, задать вопросы и найти ответы. У него также неожиданный финал. Возможно, именно поэтому по окончании фильма зрители в зале несколько минут просто молчали .