Վրաստանի ԱԳ փոխնախարարը Վաշինգտոնում ԱՄՆ պաշտոնյաների հետ քննարկել է գործընկերության զարգացումը, հարաբերությունների վերականգնումը
Վրաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Լաշա Դարսալիան Վաշինգտոն կատարած այցի ընթացքում հանդիպել է ԱՄՆ առևտրի փոխնախարարներ Ուիլյամ Քիմմիթի և Ջեֆրի Քեսլերի հետ։ Ինչպես «Արեմնպրես»-ը տեղեկանում է News Georgia-ից, այս մասին հաղորդել է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Գերատեսչության տվյալներով՝ կողմերը քննարկել են վրաց-ամերիկյան գործընկերության զարգացումը լոգիստիկայի, տարածաշրջանային առևտրի, թվային տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության և նորարարության ոլորտներում։ Նաև անդրադարձել է կատարվել ենթակառուցվածքային ընթացիկ նախագծերին, հետագա համագործակցության հեռանկարներին և Վրաստանի դերին Միջին միջանցքի զարգացման գործում։ Ուշադրության առանցքում է եղել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ամերիկյան ներդրումների ներգրավման հնարավորությանը։
Ավելի վաղ Դարսալիան և ԱՄՆ-ում Վրաստանի դեսպան Թամար Թալիաշվիլին հանդիպել են ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչների՝ ռազմավարական պլանավորման ավագ խորհրդական Ջոնաթան Ասկոնասի և պետքարտուղարի տեղակալներ Չարլզ Յոքիի և Բրենդան Հանրահանի հետ։ Վրացական կողմը հաստատել է ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները վերականգնելու իր պատրաստակամությունը և ընդգծել ռազմավարական գործընկերության վերականգնման կարևորությունը։
Ամերիկյան կողմը չի բացահայտել բանակցությունների մանրամասները։
ԱՄՆ-ի և Վրաստանի միջև ռազմավարական գործընկերությունն արդեն երկու տարի է՝ սառեցված է նախկին նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի որոշմամբ։ «Վրացական երազանք» կուսակցության ներկայացուցիչները, որոնցից մի քանիսը գտնվում են ԱՄՆ պատժամիջոցների տակ, հույս ունեն, որ այս քաղաքականությունը կվերանայվի Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի օրոք։

Замминистра ИД Грузии обсудил с официальными лицами США в Вашингтоне вопросы развитиа партнерства и восстановления отношений
Заместитель министра иностранных дел Грузии Лаша Дарсалия в ходе визита в Вашингтон встретился с заместителями министра торговли США Уильямом Киммитом и Джеффри Кесслером. Как передает “Арменпресс” со ссылкой на News Georgia, об этом сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел Грузии.
По данным министерства, стороны обсудили развитие грузино-американского партнерства в области логистики, региональной торговли, цифровых технологий, искусственного интеллекта и инноваций. Также были затронуты текущие инфраструктурные проекты, перспективы дальнейшего сотрудничества и роль Грузии в развитии Среднего коридора. Особое внимание было уделено возможности привлечения американских инвестиций в высокотехнологичный сектор.
Ранее Дарсалия и посол Грузии в США Тамар Талиашвили встретились с представителями Государственного департамента США, старшим советником по стратегическому планированию Джонатаном Асконасом и заместителями министра Чарльзом Йоки и Бренданом Ханраханом. Грузинская сторона подтвердила готовность восстановить отношения с США и подчеркнула важность восстановления стратегического партнерства.
Американская сторона не раскрыла подробности переговоров.
Стратегическое партнерство между Соединенными Штатами и Грузией было заморожено на два года решением администрации бывшего президента Джо Байдена. Представители партии “Грузинская мечта”, некоторые из которых находятся под санкциями США, надеются, что эта политика будет пересмотрена при администрации Дональда Трампа.