«Բելգիայի հայտնի հայերը». հայկականությունը հոգեբան Լիզա Աբաջյանի ինքնության մի մասն է
«Բելգիայի հայտնի հայերը» նախագծի շրջանակներում «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հիշողության մի պատմություն՝ լի լռություններով ու «չասվածով», որտեղ ցավը հաճախ փոխանցվում է ոչ թե խոսքերով, այլ առօրյայի մանրուքներով։
Հոգեբան Լիզա Աբաջյանը «Արմենպրես»-ի թղթակցին տված բացառիկ հարցազրույցում պատմել է իր ընտանիքի անցած ճանապարհի մասին՝ Ցեղասպանությունից հետո սկսված գաղթի պատմությունից մինչև Բելգիայում հաստատվելը։ Այնթապից ու Ադանայից դեպի Եգիպտոս, Բեյրութ ու Փարիզ, ապա՝ Անտվերպեն և Բրյուսել. այս ուղին միաժամանակ պատմում է վերապրելու և վերակերտման մասին՝ աշխատանքի մշակույթ, դիմացկունություն, ինքնության պահպանում։ Իսկ զրույցի խորքում մեկ հարց է՝ ինչպես փոխանցել պատմությունը՝ առանց տրավման փոխանցելու։
-Ներկայացրեք, խնդրում եմ, Ձեր ընտանիքի պատմությունը, ինչպե՞ս և որտեղի՞ց է այն  հասել Բելգիա:
-Ինչպես շատերի դեպքում է սփյուռքում, նրանք անցել են Ցեղասպանության ծանր փորձության միջով, հատկապես հորս կողմը։ Ծնողներիս պատմությունը գաղթի, տեղահանության ու բազմակի տեղափոխությունների երկար ճանապարհի մասին է։ Հորս կողմը Այնթապից է, մորս կողմը՝ Ադանայից։ Մայրս մեծացել է Եգիպտոսում, հայրս՝ Բեյրութում։
Հայրս մեծացել է ծայրահեղ աղքատության մեջ՝ ծնողների հետ։ Նա 14 երեխաներից երկրորդն էր․ ընտանիքում մանկական մահացությունը շատ մեծ էր։ Բազմազավակ ընտանիքն ապրել է երկու սենյականոց բնակարանում։ Հայրս քիչ է սովորել՝ միայն տարրական դպրոցում։ Նա պատմում էր, որ հաճախ առավոտից մինչև երեկո ուտում էին միայն հաց ու ձիթապտուղ։ Նա շատ վաղ տարիքից սկսել է աշխատել ծնողներին օգնելու համար։
17 տարեկանում նա ապրեց մի ողբերգություն, որը խորը հետք թողեց նրա ամբողջ կյանքի վրա։ Նրա 14-15 տարեկան քրոջ՝ Մարիի մոտ գլխուղեղի ուռուցք հայտնաբերվեց։ Լիբանանի բժիշկները ասում էին՝ չեն կարող օգնել, բայց, գուցե, ֆրանսիացի բժիշկները կարողանան փրկել։ Հայրս մորն ու հիվանդ քրոջը ուղեկցեց Փարիզ՝ ռազմական նավով։ Ինքը քնում էր նավի պահեստային հատվածներում, իսկ մայրը և քույրը՝ բուժկետում։
Հայրս հաճախ էր կրկնում, թե որքան դժվար է քնելը, երբ սոված ես, իսկ ինքը իսկապես սով է տեսել։ Մեր տանը, երբ խորոված հավ էինք ուտում, մայրս միշտ երկու հատ էր պատրաստում, որ հաջորդ օրն էլ մնա։ Եվ հայրս ասում էր.
«Երեք հոգի ենք ու երկու հավ ենք ուտում, իսկ մենք տասներկուսով մեկ հավ էինք ուտում… միայն տոն օրերին»։
Ծանր կյանքի, աղքատության հետևանքով վնասվել էին նրա ատամները, եղունգները։ Հետագայում, իհարկե, կարողացավ կարգի բերել, բայց կյանքը շատ դժվար էր եղել։ Եվ այդ ամենին ավելացավ ողբերգությունը․ մինչև գումար հավաքեցին, ճանապարհը կազմակերպեցին, քրոջը հասցրին Փարիզ… նա այնտեղ մահացավ երկու օր անց։
Մայրը կոտրված էր և ուզում էր դին վերադարձնել Բեյրութ՝ երեխային իր կողքին թաղելու համար։ Հայրս՝ շփոթված ու անօգնական, մտածում էր՝ ինչպես պիտի վճարի նրանց վերադարձը։ Բայց ինքը ուզում էր մնալ։ Նա ասում էր. «Այստեղ Եվրոպա է», կարծես՝ մի տեղ, որտեղ կան կանոններ, կարգ ու հնարավորություն՝ կյանք սկսելու։ Այդպես էլ նա մնաց Փարիզում։
Քանի որ աշակերտ էր եղել, Լիբանանում աշխատում էր գրեթե անվճար և միշտ չէ, որ վարձատրում էին։ Ղեկավարն ասում էր. «Վաղը կվճարեմ… վաղը…», և այդ «վաղ»-ը կարող էր դառնալ երեք շաբաթ, մեկ ամիս կամ երբեք։ Հայրս ինքն իրեն ասաց. «Այստեղ գոնե կանոն կա, ժամն էլ ժամ է»։
Հետագայում նա աշխատեց ոսկերչության ու ադամանդագործության ոլորտում։ Նրա հայրը ոսկերիչ էր, այնպես որ որոշ հիմքեր ուներ։ Սկզբում աշխատեց սինթետիկ քարերով, հետո զարգացրեց։ Վերջապես կարողացավ ոտքի կանգնել, բայց Փարիզում էլ հեշտ չէր։
Նա մենակ էր ապրում՝ ընտանիքից հեռու, հին շենքի ամենավերևում գտնվող փոքր սենյակում։ Թաղամասը էժան էր, վարձը՝ ցածր։ Միայն մեկ լվացարան կար․ զուգարանները ընդհանուր էին՝ ներքևում, առանց լոգարանի։ Նա ինձ ասում էր.
«Դու չգիտես՝ մարդ ինչքան բան կարող է անել լվացարանի մեջ»։
Լվացք էր անում, ուտելիք էր պատրաստում, լվացվում էր՝ ամեն ինչ լվացարանի օգնությամբ։ Նա պատմում էր նաև տոների ժամանակ մենակության մասին՝ Սուրբ Ծնունդ, Նոր Տարի… Իմ «եվրոպական» մտածողությամբ ես հարցնում էի՝ «Բայց ընկերներ չունեի՞ր»։ Նա պատասխանում էր.
«Դու հարուստի աղջկա պես ես մտածում։ Ընկերները թանկ հաճույք են․ պետք է դուրս գաս, ռեստորան գնաս, խմիչք առնես։ Ես իմ ունեցած գումարը ուզում էի ուղարկել ընտանիքիս։ Ինքս էլ հազիվ էի գոյատևում։ Ուրեմն՝ ոչ, սոցիալական կյանք չկար»։
Ահա այսպես։ Ես աշխատավորների ընտանիքից եմ գալիս։ Աշխատանքի մշակույթը և շատ կարևոր արժեքներ հիմնականում հորիցս եմ ստացել։
-Իսկ մայրիկի կողմը՞։
-Մորս կողմում միջավայրը շատ ավելի ապահով ու բարեկեցիկ էր։ Նա մանկությունից լավ հիշողություններ ուներ։ Երեք աղջիկներից ավագն էր։ Մեծացել է Եգիպտոսում և սովորել է անգլիական մասնավոր դպրոցում։ Տնային սպասավորը նրան ուղեկցում էր դպրոց։ Նրա հայրը բելգիական ընկերությունում հաշվապահ էր և լավ էր վաստակում։ Եգիպտոսում ապրելու տարիներին նրանք շատ հարմարավետ կյանք ունեին։ Հետո, երբ ռեժիմը փոխվեց, նրանք հեռացան։
Կարծեմ, Փարիզ մեկ ճամփորդության ժամանակ է, որ մայրս հանդիպում է հորս։ Հետո նրանք հաստատվում են Անտվերպենում։ Այն ժամանակ ադամանդի աշխարհը  կամ Անտվերպենն էր, կամ Փարիզը։ Հայրս մորս ասել է. «Դու կարող ես ընտրել՝ ես կարող եմ աշխատել թե՛ Փարիզում, թե՛ Անտվերպենում»։ Մայրս նախընտրել է Անտվերպենը։ Քույրերս Անտվերպենում են ապրել։ Տասներեք տարի անց՝ հենց իմ ծնվելուց առաջ, նրանք տեղափոխվել են Բրյուսել, որովհետև Անտվերպենը ավելի ու ավելի շատ ֆլամանդական» էր դառնում։ Հորս համար առաջնահերթությունը երեխաներն էին, ընտանիքը։
-Ձեր հայրը ադամանդի ոլորտում աշխատե՞լ էր արդեն։
-Այո։ Նա արդեն աշխատում էր, երբ հանդիպեց մորս։ Նա արդեն դուրս էր եկել աղքատությունից և աշխատում էր որպես փոքր ադամանդագործ։ Նա մորիցս 12 տարով մեծ էր։
-Միշտ նշում եք, որ ընթրիքի սեղանի շուրջ շատ խոսակցություններ եք ունեցել Ձեր ծնողների հետ։ Հայկական ինքնությունը կենտրոնակա՞ն տեղում էր։
-Ծնողներս իրար հետ հայերեն էին խոսում․ հայերեն էին վիճում, հայերեն էին գաղտնիքներ պատմում։ Ես հիմնականում պասիվ հասկանում էի։
Հայրս շատ խարիզմատիկ էր, համոզվածություններով լի։ Նա ուզում էր, որ ես «բելգիացի լինեմ՝ բելգիացիներից էլ բելգիացի»։ Չեմ խոսի քույրերիս փոխարեն, բայց իմ դեպքում՝ այո։ Քույրերս ավելի շուտ են մեծացել և տեսել են ավելի խիստ հայր։ Ես ավելի շատ տեսել եմ «քաղցր հայրիկին»՝ կյանքի վերջում, շատ սիրառատ։
Մենք երկար ժամանակ երեքով ենք եղել։ Քույրերս շուտ են ամուսնացել ու շուտ հեռացել։ Ես, կարծես, ծնողներիս «ծերության հենարանն» էի։ Ես միշտ նույն շրջակայքում եմ մեծացել՝ Իքսելի հարավում, Էռնեսթին պողոտայի շրջանում։ Եվ այնտեղ էլ կավարտեմ կյանքս. ծնողներս թաղված են Իքսելի գերեզմանատանը, որտեղ մի օր ես էլ կլինեմ։
Հայկականությունը կենտրոնական էր, բայց հետաքրքիր հակասությամբ։ Հայրս ուզում էր առավելագույն ինտեգրում։ Մայրս ուզում էր, որ հայերեն խոսեմ։ Հայրս ասում էր. «Ինչի՞ համար է իրեն պետք հայերենը։ Թող հոլանդերեն ու անգլերեն սովորի՝ դրանք են օգտակար»։ Նրա մոտ միշտ առաջնային էր ապագան՝ հաջողել, հարմարվել, ինտեգրվել։ Ես նրանց հայերենը հասկանում էի՝ գոնե իրենցը։
Նրանք նաև շատ անհանգիստ էին՝ ինչպես պատմությունը փոխանցել առանց տրավման փոխանցելու։ Ես գիտեի խաչքարի մասին, «մեկ ու կես միլիոն», 1915, Օսմանյան կայսրություն… Գիտեի հիմնականը։ Բայց մանրամասները շատ ուշ իմացա, որովհետև նրանք ինձ պաշտպանել էին։
Հայրս հաճախ փորձում էր հարաբերականացնել. «Մարդկությունն անմարդկային է… մարդը մարդու առաջ գայլ է։ Այս աշխարհում շատ սարսափներ կան։ Սա միայն հայերին չի պատահել»։ Նա փորձում էր ամեն ինչ անել, որ ես չխեղդվեմ սարսափի մեջ։
Երբ ավելի մեծացա ու սկսեցի իսկապես կարդալ, ես նույնիսկ քունս կորցրեցի։ Ամուսինս, որի մեջ էլ մի փոքր հայկական արյուն կա, առաջին անգամ ինձ տարավ Հայաստան 2007 թվականին։
Մենք սովոր էինք “city trip”-երի․ առավոտը նստում էինք սրճարանում, ուղեցույցները կարդում, յուրաքանչյուրս իր ծրագիրն էր կազմում, հետո միացնում էինք։ Այդ օրը նա ծրագիրն էր կազմում, իսկ ես անդադար շուրջս էի նայում։ Նա ասաց. «Ի՞նչ ես անում։ Ասա՝ ուր ես ուզում այցելել»։ Ես պատասխանեցի. «Մարդկանց եմ նայում»։ Նա՝ «Ի՞նչ ես այդքան նայում»։ Ես ասացի. «Կյանքումս այսքան հայ չեմ տեսել»։
Հայերեն լսելն ամենուր շատ ուժեղ զգացում էր։ Ես նույնիսկ ուղեցույցը չէի կարդում։ Ասացի նրան. «Ուր ուզում ես՝ գնանք, ես քեզ վստահում եմ»։ Ամեն ինչ տեսանք, բայց ազդեցությունն ահռելի էր։
Ամուսինս մեծ դեր խաղաց․ նա էր, որ ինձ գնեց առաջին գրքերը հայերի պատմության մասին։ Եվ, երբ ես սկսեցի խորությամբ կարդալ…մղձավանջներ էի տեսնում։ Հասկանալ, թե ինչ են ապրել նախնիներս, մարդկայինի հակառակ կողմը… դա ծանր է։ Մենք միակը չենք, իհարկե, բայց սա խորապես կապված է հոգետրավմայի հետ։
-Դուք արդեն հոգեբա՞ն էիք այդ ժամանակ։
-Այո, և դա շատ հետաքրքիր էր։ Ես սկսեցի ուսումնասիրել, կարդալ։ Իմ ուսման տարիներին «հոգետրավմայի կլինիկա»-ն այսօրվա իմաստով շատ զարգացած չէր․ հիմնականում խոսվում էր անհատական տրավմաների մասին (հարձակում, բռնություն, շահագործում), ոչ թե կոլեկտիվ տրավմաների։
Գրականության մեջ, հատկապես Շոահից հետո, կային մեծ աշխատանքներ փոխանցման վերաբերյալ՝ ինչ ենք փոխանցում, ինչպես ենք փոխանցում։ Եվ եզրակացությունը հաճախ նույնն է՝ մենք միշտ փոխանցում ենք, ուզենք թե չուզենք։ Եթե ոչ բառերով, ապա անասելիով, «ինֆրա-բառայինով», անգիտակցականով։  Նույնիսկ լռության դեպքում ինչ-որ բան կա՝ «սև անցք», գաղտնիք, հուզական ծանրություն։ Մայրս Ցեղասպանության մասին չէր խոսում, բայց նա լաց էր լինում․ դա էր փոխանցվում։
Հիշում եմ՝ մոտ 12 տարեկան էի, երբ Holocauste ֆիլմը հեռուստացույցով ցուցադրում էին։ Դպրոցը զգուշացրել էր՝ դժվար է, կարող եք ծնողների հետ դիտել։ Ես ուզեցի նայել։ Մայրս ասաց. «Ինչի՞ համար ես ուզում նման սարսափներ դիտել, դեռ փոքր ես»։ Բայց ես պնդեցի… և, իհարկե, դա նրանց պատմությունը վերաարթնացնում էր՝ ամբողջ ժողովրդի ոչնչացման փորձը։
-Այսօր հոգեբանի Ձեր աշխատանքում հայկականությունն ինչ դեր ունի՞։
-Կարծում եմ՝ դա իմ ինքնության մաս է կազմում։ Աշխատանքում, գուցե, մի առանձնահատուկ զգայունություն՝ հոգետրավմայի հետ կապված տառապանքների ու ախտանիշների նկատմամբ։ Իսկ անձնական կյանքում՝ շատ մեծ դեր։
Ծնողներս շատ ներգրավված էին համայնքային կյանքում՝ Բելգիայի հայերի տարբեր կոմիտեներում, ասամբլեաներում։ Ես էլ երկար տարիներ նրանց ճանապարհով գնացի։ Նրանք շատ ընկերներ ունեին, և շատ խորապես ներգրավված էին համայնքի մեջ։ Երբ ես մեծանում էի, համայնքն ավելի փոքր էր․ մի քանի ընտանիք, բոլորը բոլորին ճանաչում էին, հանդիպում էին «հայկական ակումբում»։ Երեխաներն ու պատանիները բոլորն իրար ճանաչում էին։
-Այսօր Ձեզ համար ի՞նչ է նշանակում հայկականությունը։
-Դա մշակութային հարստություն է, ժառանգություն, ծանր պատմություն։ Իհարկե,  Ցեղասպանությունը կա, բայց ոչ միայն դա։ Կարևոր է, որ Հայաստանը միայն Ցեղասպանությամբ չհիշենք։ Այսօր կան այլ մտահոգություններ։
Եթե պետք է կենաց ասեմ, օրինակ, առաջինը՝ բոլորի առողջության համար, երկրորդը՝ որ Հայաստանը մնա կայուն, անվտանգ։ Մենք շատ անհանգիստ ենք։ Հայկականությունը միշտ ներկա է։
Դուք ի՞նչ եք փորձել փոխանցել Ձեր երեխաներին:
-Փոխանցելը շատ կարևոր է։ Իմ ծնողները երկուսն էլ հայ էին։ Իմ երեխաների դեպքում ավելի բարդ է՝ նրանք բազմամշակութային խառնուրդ են։
Բարեբախտաբար, ամուսնուս կողմում նույնպես հայկական գիծ կա, ու ոչ սովորական։ Նա շատ հպարտ էր այդ ժառանգությամբ։ Նրա տատիկի՝ Գիսլեն դ’Արշոյի տոհմում հայկական արմատ կա՝ կապված Բողոս Նուբարի հետ, որը հիմնադրել է Հայկական բարեգործական միությունը։ Բոլորը մեր ընտանիքում լավ գիտեին հայերի պատմությունը։
Իմ սկեսրայրը անգլիացի էր, շատ կրթված, Queen’s Guard-ում ծառայած, գեներալ Դերմոթ Բլանդել… Նա նույնպես շատ լավ գիտեր այդ պատմությունը։ Մենք շատ մտերիմ էինք։
Երեխաներս մեծացել են այդ ամենի մեջ՝ անգլիական ժառանգություն, իմ կողմը, և հատկապես մորս ժառանգությունը, որը շատ էր օգնում նրանց մեծացնելու հարցում։ Հայրս շուտ մահացավ։ Մայրս նրանց համար երկրորդ մայր դարձավ։ Նրա շնորհիվ ես կարողացա աշխատել ու կարիերա ունենալ։
-Ձեր երեխաները ի՞նչ են վերցրել հայկականությունից:
-Պետք է նրանց հարցնել։ Ես շաբաթ օրերին նրանց տարել եմ հայկական դպրոց։ Աղջիկս ավելի համբերատար էր, տղաս՝ ավելի ըմբոստ։ Ասում էր. «Դու ինձ ստիպում ես շաբաթ օրը ևս դպրոց գնալ։ Ես արդեն հինգ օր նստել եմ նստարանին, էլ չեմ ուզում շաբաթն էլ այդպես անցնի»։
Ես երազում էի ավելի խաղային մեթոդով ուսուցման մասին, բայց դա շատ լավ չստացվեց։ Ես նրանց հատկապես փոքր տարիքում էի մղում, որովհետև գիտեի՝ մեծանալուց հետո այլևս չեն ուզենա։ Նրանք մի քիչ հասկանում են, և Հայաստան գնալուց շատ ուրախանում են։ Նրանք նաև հայ ընկերներ ունեն։ Իրենց ինքնությունը խառն է՝ ոչ միայն բելգիական, ոչ միայն անգլիական, կա նաև ավստրո-հունգարական ժառանգություն՝ հորական տատի կողմից։ Իմ դեպքում ավելի պարզ էր, նրանց դեպքում՝ ավելի բարդ է։
-Դուք նաև քաղաքականությամբ եք զբաղվել։ Ինչո՞ւ էր դա կարևոր։
Որովհետև ես միաժամանակ շատ հայ եմ և շատ բելգիացի, ինչպես Ազնավուրը կասեր։ Ես մասնակցում եմ այստեղի կյանքի ընթացքին։ Ամեն ինչ սկսվեց սոցիալական ցանցերում “Good Move”-ի դեմ ակտիվությամբ։ Ինձ թվում էր, որ որոշ էկոլոգիական մոտեցումներ հարվածում են փոքր աշխատավորներին՝ սահմանափակելով հիմնական փոխադրամիջոցը՝ մեքենան։ Ես շատ ակտիվ էի, և մարդիկ սկսեցին առաջարկել։ Նախ՝ CDH-ը (հետագայում Les Engagés), հետո՝ MR-ը, որն էլ ընտրեցի։
-Այսինքն՝ այդպե՞ս մտաք քաղաքականություն։
-Ոչ լրիվ։ Իրական մեկնարկը 2020 թվականին էր, երբ եղավ թուրք-ադրբեջանական ագրեսիան Լեռնային Ղարաբաղի դեմ։ Դա վերակենդանացրեց տրավման։ Ես ինձ հիշում եմ՝ անկողնում կծկված կարդում էի արգելված զենքերի՝ կասետային զենքերի, սպիտակ ֆոսֆորի կիրառման մասին… սարսափելի ու անիրական։ Եվ, կարծես, ոչ ոք չէր արձագանքում։
Covid-ի ժամանակ զգացի ապշածություն, «դեռեալիզացիա», ինչպես նկարագրում ենք հոգետրավմայի կլինիկայում։ Մտածում էի՝ սա հնարավոր չէ։ Հետո գնում էի աշխատանքի ու տեսնում՝ երթևեկություն, առօրյա, ամեն ինչ սովորական, կարծես, ոչինչ չի պատահում։ Լրատվամիջոցներում՝ գրեթե ոչ մի խոսք։
Ես ինձ ասացի՝ պետք է ինչ-որ բան անել։ Ընկերուհիս՝ Նադին Կալամյանը, ինձ խթան տվեց։ Ես քաղաքացիական միջամտություն արեցի Իքսելի համայնքային խորհրդում՝ լռությունը կոտրելու և մարդասիրական օգնություն պահանջելու համար։ Այդ շրջանի քաղաքապետ Քրիստոս Դուլկերիդիսը առաջարկեց ցուցահանդես անել, և մենք դա կազմակերպեցինք Օլիվյե Պապենյեսի շատ խոսուն լուսանկարներով Լեռնային Ղարաբաղի ավերածությունների մասին։
-Եվ վերջում՝ այսօր Հայաստանը ձեզ համար ի՞նչ է նշանակում։
-Մտահոգություն, բայց նաև ահռելի հուզական կապ։ Ես շատ եմ սիրում գնալ Հայաստան և գնում եմ տարին մի քանի անգամ։ Այնտեղ ենք հավաքվում՝ ընտանիքով ու հարազատներով, որոնք գալիս են Կանադայից, Ավստրալիայից, Ֆրանսիայից, ԱՄՆ-ից։ Դա մեր հանդիպման ու վերամիավորման տեղն է, նաև հանգստի։
Ես երազում եմ ինքնիշխան, կայուն, անվտանգ ու խաղաղ Հայաստանի մասին։ Այն ինձ համար նշանակում է մշակույթ, պատմություն, դիմացկունություն և մի վայր, որն ինձ խորապես հուզում է։ Ես սիրում եմ նաև այն բացահայտել ուրիշների համար․ առաջին խումբը իմ ամուսնու ընտանիքն էր՝ շատ հավանեցին։ Հաջորդ խմբերը բժիշկներ էին, հետո՝ Բրյուսելի երիտասարդ փաստաբանների միության անդամներ, հետո՝ ընկերներ։ Բոլորն ասում էին, որ շատ էին հուզվել։

«Известные армяне Бельгии»: армянская идентичность — часть личности психолога Лизы Абаджян
В рамках проекта «Известные армяне Бельгии» «Арменпресс» представляет историю памяти, полную молчания и «невысказанного», где боль часто передается не словами, а повседневными деталями.
В эксклюзивном интервью корреспонденту «Арменпресс» психолог Лиза Абаджян рассказала о пути, который прошла ее семья, начиная с истории миграции после Геноцида и заканчивая обустройством в Бельгии. Из Айнтапа и Аданы - в Египет, Бейрут и Париж, затем в Антверпен и Брюссель. Этот путь одновременно рассказывает о выживании и восстановлении: культура труда, стойкость, сохранение идентичности. И в центре разговора один вопрос: как передать историю, не передавая травму.
- Пожалуйста, расскажите историю Вашей семьи, как и откуда она попала в Бельгию?
- Как и многие в диаспоре, они пережили тяжелые испытания геноцида, особенно по отцовской линии. История моих родителей — это долгий путь миграции, депортации и многочисленных переездов. По отцовской линии они из Айнтапа, по материнской — из Аданы. Моя мать выросла в Египте, мой отец — в Бейруте.
Мой отец вырос в крайней нищете вместе со своими родителями. Он был вторым из 14 детей; младенческая смертность в семье была очень высокой. Большая семья жила в двухкомнатной квартире. Он мало учился, только в начальной школе. Он рассказывал, что часто они с утра до вечера ели только хлеб и оливки. Он начал работать в очень раннем возрасте, чтобы помочь родителям.
В 17 лет он пережил трагедию, которая оставила глубокий след на всей его жизни. У его 14-15-летней сестры Мари обнаружили опухоль головного мозга. Ливанские врачи сказали, что ничем не могут помочь, но, возможно, французские врачи смогут. Мой отец сопровождал свою мать и больную сестру в Париж на военном корабле. Он спал в грузовых отсеках корабля, а его мать и сестра — в медицинском пункте.
Мой отец часто повторял, как трудно заснуть, когда голоден, и он действительно был голоден. В нашем доме, когда мы ели жареную курицу, мама всегда готовила два куска, чтобы осталось на следующий день. А отец говорил: «Нас трое, и мы едим двух цыплят, а раньше мы ели одного на двенадцать… только по праздникам».
Его зубы и ногти были травмированы от тяжелой жизни и бедности. Позже, конечно, он смог привести их в порядок, но жизнь была очень трудной. И ко всему этому добавилась трагедия: к тому времени, как они накопили деньги, организовали поездку и отвезли его сестру в Париж… она умерла там через два дня.
Его мать была убита горем и хотела вернуть тело в Бейрут, чтобы похоронить ребенка рядом с собой. Отец, растерянный и беспомощный, не знал, как оплатить их возвращение. А он хотел остаться. Он говорил: «Это Европа», вроде это место, где есть правила, порядок и возможность начать жизнь. И поэтому он остался в Париже. Поскольку он был учеником, он работал в Ливане почти бесплатно и не всегда получал зарплату. Управляющий говорил: «Заплачу завтра… завтра…», и это «завтра» могло быть через три недели, месяц или никогда. Мой отец говорил себе: «По крайней мере, здесь есть правило, и время ценится».
Позже он работал в ювелирной и алмазной промышленности. Его отец был ювелиром, так что у него был определенный опыт. Сначала он работал с синтетическими камнями, затем развился. В конце концов ему удалось встать на ноги, но и в Париже это было нелегко.
Он жил один, вдали от семьи, в маленькой комнате на верхнем этаже старого здания. Район был дешевым, арендная плата низкой. Была только одна раковина; туалеты были общими, внизу, без ванной комнаты. Он говорил мне: «Ты не знаешь, сколько всего человек может сделать в раковине». Стирал белье, готовил еду, мылся — всё с помощью раковины. Он также рассказывал мне о том, как ему было одиноко во время праздников: Рождества, Нового года… С моим «европейским» мышлением я бы спросила: «А у тебя не было друзей?» Он отвечал: «Ты думаешь как дочь богача. Друзья — это дорогое удовольствие: нужно куда-то ходить, в ресторан, покупать напитки. А я хотел отправлять свои деньги семье. Я едва сводил концы с концами. Так что, нет, никакой социальной жизни не было».
Вот так. Я из рабочей семьи. Культуру труда и многие важные ценности я получила в основном от отца.
- А со стороны матери?
- Со стороны матери обстановка была намного обеспеченнее и благополучнее. У неё остались хорошие воспоминания о детстве. Она была старшей из трёх дочерей. Выросла в Египте, училась в частной английской школе. Домработница сопровождала ее в школу. Ее отец был бухгалтером в бельгийской компании и хорошо зарабатывал. В Египте они жили очень комфортно. Затем, когда сменился режим, они уехали.
Думаю, именно во время одной из поездок в Париж моя мать познакомилась с моим отцом. Затем они поселились в Антверпене. В то время алмазный мир делился на два центра: Антверпен и Париж. Мой отец сказал моей матери: «Ты можешь выбрать: я могу работать в Париже или в Антверпене». Моя мать предпочла Антверпен. Мои сестры жили в Антверпене. Тринадцать лет спустя, незадолго до моего рождения, они переехали в Брюссель, потому что Антверпен становился все более «фламандским». Для моего отца приоритетом были дети, семья.
- Ваш отец уже работал в алмазной промышленности?
- Да. Он уже работал, когда познакомился с моей матерью. Он уже выбрался из нищеты и работал небольшим ювелиром, огранщиком алмазов. Он был на 12 лет старше моей матери.
- Вы всегда упоминаете, что много разговаривали с родителями за обеденным столом. Была ли армянская идентичность в центре для вас?
— Мои родители говорили друг с другом по-армянски. Они спорили по-армянски, рассказывали секреты по-армянски. Я понимала в основном пассивно.
Мой отец был очень харизматичным, полным убеждений. Он хотел, чтобы я была «бельгийкой, более бельгийкой, чем бельгийцы». Я не буду говорить за своих сестер, но в моем случае — да. Мои сестры повзрослели раньше и увидели более строгого отца. Я же в конце жизни видела скорее «милого папу», очень любящего.
Мы втроем долгое время были вместе. Мои сестры рано вышли замуж и рано уехали. Я была, так сказать, «поддержкой в старости» для своих родителей. Я всегда росла в одном и том же районе, на юге Икселя, в районе проспекта Эрнестины. И там я закончу свою жизнь. Мои родители похоронены на кладбище Икселя, где однажды буду похоронена и я.
Армянство было для меня центральным, но с интересным противоречием. Мой отец хотел максимальной интеграции. Моя мать хотела, чтобы я говорила по-армянски. Отец говорил: «Зачем ей армянский? Пусть учит голландский и английский, они полезны». Для него будущее всегда было превыше всего: преуспеть, адаптироваться, интегрироваться. Я понимала их армянский, по крайней мере, их собственный.
Они также очень переживали о том, как передать историю, не передавая травму. Я знала о хачкаре, «полутора миллионах», о 1915 годе, об Османской империи… Я знала основы. Но детали я узнала слишком поздно, потому что они меня оберегали.
Армянство было центральным, но они оберегали меня. Мой отец часто пытался релятивизировать ситуацию: «Человечество бесчеловечно… человек человеку - волк. В этом мире много ужасов. Это случается не только с армянами». Он изо всех сил старался, чтобы я не задохнулась от ужаса.
Когда я повзрослела и начала по-настоящему читать, я даже не спала. Мой муж, в котором тоже есть немного армянской крови, впервые отвез меня в Армению в 2007 году.
Мы привыкли к «городским поездкам»: утром мы сидели в кафе, читали путеводители, каждый из нас составлял свой план, а потом присоединялись к остальным. В тот день он составлял план, а я постоянно оглядывалась по сторонам. Он спросил: «Что ты делаешь? Скажи, куда хочешь съездить». Я ответила: «Я смотрю на людей». Он: «На что ты так много смотришь?» Я сказала: «Я никогда в жизни не видела столько армян».
Слышать армянскую речь повсюду было очень сильным чувством. Я даже не читала путеводитель. Я сказала ему: «Куда ты хочешь, чтобы мы поехали, я тебе доверяю». Мы видели всё, но это произвело огромное впечатление.
Мой муж сыграл большую роль; именно он купил мне первые книги по истории Армении. И когда я начала глубоко вчитываться … мне снились кошмары. Тяжело понимать, через что прошли мои предки, противоположную сторону человечества… Конечно, мы не единственные, но это тесно связано с душевной травмой.
- Вы уже были психологом в то время?
- Да, и это было очень интересно. Я начала учиться, читать. Во время моей учебы «психотравматологическая клиника» в современном понимании была не очень развита: в основном говорилось об индивидуальных травмах (нападение, насилие, эксплуатация), а не о коллективных.
В литературе, особенно после Холокоста, было много работ о передаче: что мы передаем, как мы передаем. И вывод часто один и тот же: мы всегда передаем, хотим мы этого или нет. Если не словами, то невыразимым, «инфравербальным», бессознательным. Даже в тишине есть что-то: «черная дыра», тайна, эмоциональный груз. Моя мать не говорила о геноциде, но плакала: это передавалось.
Помню, мне было около 12 лет, когда по телевизору показали фильм Holocauste. В школе предупредили: это тяжело, можешь посмотреть с родителями. Я хотела посмотреть. Моя мать сказала: «Зачем тебе смотреть такие ужасы, ты еще такая маленькая?» Но я настояла… и, конечно же, это вновь пробудило их историю: попытку истребления целого народа.
- Какую роль армянская идентичность играет в Вашей работе психолога сегодня?
- Думаю, это составляет часть моей идентичности. В моей работе, возможно, проявляется особая чуткость к страданиям и симптомам, связанным с психологической травмой. А в личной жизни — очень большая роль.
Мои родители принимали активное участие в жизни общины, в различных комитетах и собраниях армян в Бельгии. Я много лет шла по их стопам. У них было много друзей, и они были очень глубоко вовлечены в жизнь общины. Когда я росла, община была меньше: несколько семей, все друг друга знали, они встречались в «армянском клубе». Дети и подростки все знали друг друга.
- Что значит для Вас армянская идентичность сегодня?
- Это культурное богатство, наследие, сложная история. Конечно, есть Геноцид, но не только он. Важно, чтобы мы помнили Армению не только через призму Геноцида. Сегодня есть и другие проблемы.
Если бы мне, например, пришлось произнести тост, первый был бы за здоровье всех, второй — за стабильность и безопасность Армении. Мы очень обеспокоены. Армянская идентичность всегда присутствует.
- Что Вы пытались передать своим детям?
- Передача знаний очень важна. Оба моих родителя были армянами. В случае с моими детьми это сложнее, они представляют собой многокультурную смесь.
К счастью, есть армянская линия и по линии моего мужа, и не обычная. Он очень гордился этим наследием. В родословной его бабушки, в роду Гислен д’Аршо, есть армянские корни в связи с Богосом Нубаром, основателем Армянского благотворительного союза. Все в нашей семье хорошо знали историю армян.
Мой свекор был англичанином, очень образованным, служил в Queen’s Guard, генерал Дермот Бланделл… Он тоже очень хорошо знал историю армян. Мы были очень близки.
Мои дети выросли в этой среде: английское наследие, моя сторона, и особенно наследие моей матери, которая очень помогла в их воспитании. Мой отец умер рано. Моя мать стала для них второй матерью. Благодаря ей я смогла работать и построить карьеру.
- Что Ваши дети взяли из армянской идентичности?
- Вам следует спросить их самих. Я водила их в армянскую школу по субботам. Моя дочь была более терпеливой, а сын — более непокорным. Он говорил: «Ты заставляешь меня ходить в школу и по субботам. Я уже пять дней сижу на скамье, и я не хочу так проводить выходные».
Я мечтала о более игровом методе обучения, но это не очень хорошо получилось. Особенно сильно я давила на них в раннем возрасте, потому что знала, что, когда они вырастут, им это больше не понадобится. Они немного понимают и очень рады ездить в Армению. У них также есть армянские друзья. Их идентичность смешанная: не только бельгийская, не только английская, есть еще и австро-венгерское наследие от бабушки по отцовской линии. В моем случае все было проще, в их — сложнее.
- Вы также занимались политикой. Почему это было важно?
- Потому что я одновременно в большой степени и армянка, и бельгийка, как сказал бы Азнавур. Я участвую в местной жизни. Все началось с активности в социальных сетях против «Good Move». Мне казалось, что некоторые экологические инициативы наносят ущерб мелким рабочим, ограничивая основное средство передвижения — автомобиль. Я была очень активна, и люди начали предлагать варианты. Сначала CDH (позже Les Engagés), затем MR, который я и выбрала.
- То есть Вы так вошли в политику?
- Не совсем. Настоящее начало было в 2020 году, когда произошла турецко-азербайджанская агрессия против Нагорного Карабаха. Это вновь пробудило травму. Я помню, как, свернувшись калачиком в постели, читала об использовании запрещенного оружия: кассетных боеприпасов, белого фосфора… ужасно и нереально. И казалось, что никто не реагирует.
Во время пандемии COVID-19 я испытывала чувство тревоги, «дереализацию», как мы это называем в травматологической клинике. Я думала, что это невозможно. Потом я приходила на работу и видела: пробки, повседневная жизнь, все нормально, как будто ничего не происходит. Почти ни слова в СМИ.
Я сказала себе: я должна что-то сделать. Моя подруга, Надин Каламиан, дала мне толчок. Я выступила с гражданской инициативой в совете общины Икселя, чтобы нарушить молчание и потребовать гуманитарной помощи. Мэр этого региона, Кристос Дулькеридис, предложил организовать выставку, и мы провели её, представив очень выразительные фотографии Оливье Папеньеса, запечатлевшие разрушения Нагорного Карабаха.
- И в конце - что для Вас сегодня значит Армения?
- Тревога, но также и огромная эмоциональная связь. Я люблю ездить в Армению и бываю там несколько раз в год. Мы собираемся там с семьёй и родственниками, которые приезжают из Канады, Австралии, Франции, США. Это наше место встреч и воссоединения, а также место отдыха.
Я мечтаю о суверенной, стабильной, безопасной и мирной Армении. Для меня это культура, история, стойкость и место, которое глубоко трогает меня. Мне также нравится рассказывать о ней другим. Первой группой была семья моего мужа, им очень понравилось. Затем были врачи, потом члены Брюссельской ассоциации молодых юристов, а потом друзья. Все сказали, что были очень тронуты.