Բելգիայի հայտնի հայերը. Կարոլին Սաֆարյանի պատմությունը
Հայկական ինքնության, դրա փոխանցման անհրաժեշտության և ընտանեկան լռության միջև բելգահայ դրամատուրգ Կարոլին Սաֆարյանը տարիներ շարունակ ստեղծում է մի արվեստ, որը խորապես սնվում է հիշողությունից։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցին տված հարցազրույցում դերասանուհի և դրամատուրգ Կարոլին Սաֆարյանն անդրադառնում է իր ինքնությանը, ընտանեկան պատմությանը, լռության ծանրությանը, ինչպես նաև իր վերջին ստեղծագործության՝ «Մոռացվածների վալս»-ի ծնունդին, որը ներշնչված է Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած իրադարձություններով։
«Իմ ինքնությունը բազմաթիվ բաների խառնուրդ է։ Եվ այն փոխվում է։ Այն շատ տարբեր է այն ամենից, երբ ես 20 տարեկան էի։ Այն ձևավորվել է փորձառությունների, բայց նաև այն որոնման միջոցով, թե ինչ է նշանակում լինել հայ»։
Կարոլին Սաֆարյանի համար այդ ինքնության որոնումը նախ սկսվել է հայերի ողբերգական պատմության մեջ խորասուզվելուց։
«Ես սկսեցի հայերի ցավը, Ցեղասպանությունը, էթնիկ զտումները ուսումնասիրելուց։ Հետո կամաց-կամաց փորձեցի հասնել հայկական ինքնության ավելի լուսավոր կողմին»։
Ցեղասպանության հիշողության հետևում նա բացահայտել է նաև «արվեստագետների, երաժիշտների, պատմող մարդկանց»։ «Խնդիրն այն է, որ ողբերգությունները վերջիվերջո դառնում են ժողովրդի ինքնության մի մասը։ Եվ մարդիկ մոռանում են, որ դրանից այն կողմ էլ ինչ-որ բան կա»։
Իր հայ լինելու գիտակցումը, ինչպես ինքն է ասում, տեղի է ունեցել երկու կարևոր պահի արդյունքում։ Առաջինը քաղաքական էր։
«Բելգիայում թուրքական ծագում ունեցող մի քաղաքական գործիչ խոսեց «այսպես կոչված հայկական ցեղասպանության» մասին։ Դա ինձ խորապես ցնցեց։ Կարծում եմ՝ հենց այդ պահին ես ամբողջովին զգացի, որ հայ եմ»։
Երկրորդը կապված էր թատրոնի հետ՝ Rwanda 94 ներկայացումը, որը նվիրված էր Ռուանդայի ցեղասպանությանը։
«Ներկայացման մեջ շատ էին Հոլոքոստի մասին հիշատակումները, բայց ոչ հայկական ցեղասպանության։ Եվ ես մտածեցի՝ բավական է, որ հայերի մասին նույն կերպ չեն խոսում»։
Թեև հայկական հարցը տանը քիչ էր քննարկվում, Կարոլինը մեծ կարևորություն է տալիս ծնողներից ստացած բաց մտածողությանը։
«Ծնողներս շատ կարդացած մարդիկ էին, շատ երաժշտություն էին լսում, հետաքրքրվում էին ամեն ինչով։ Հայրս լսում էր ջազ, դասական երաժշտություն, փոփ… Տանը միշտ բաց միտք կար»։
Նրա հայրը հայ էր, ծնված Բելգիայում, լիովին ինտեգրված։
«Հայրս կատարյալ նիդեռլանդախոս էր, աշխատում էր ապահովագրության ոլորտում, մեծ համբավ ուներ։» Բայց այդ ինտեգրման հետևում հայկական թեման գրեթե չէր քննարկվում։
«Ավելի շուտ ես ու եղբայրս՝ Վալերին բացեցինք այդ դուռը»։
Այդ ճանապարհը հետագայում դարձել է մի շարք ներկայացումների հիմք՝ Blackout, Papiers d’Arménie, Last Minute in Erevan և այժմ՝ «Մոռացվածների վալս»-ը։
Նրա ստեղծագործության կենտրոնում անընդհատ վերադառնում է ընտանեկան լռության թեման։ «Ես հորիցս շատ լռություն եմ ստացել։ Իսկ լռությունը շատ ուժեղ բան է։ Այն կարող է իր մեջ պարունակել անհանգստություններ, վախեր, երևակայություններ»։
Կարոլինը պատմում է հոր մասին, որը չէր կարողանում այլ կերպ փոխանցել իր անցյալը։ «Կարծում եմ՝ նա պարզապես ունակ չէր փոխանցելու ուրիշ բան, բացի լռությունից»։ Սակայն այդ լռության մեջ կային նաև արժեքներ։ «Նա ինձ փոխանցել է աշխատանքի արժեքը, ազնվությունը։ Շատ ամուր արժեքներ, որոնք հաստատ կապված էին հայկական մշակույթի հետ։ Բայց այդ ամենի շուրջ մեծ լռություն կար»։
Ինքը Կարոլինը, հակառակը, ընտրել է խոսելը։ «Ես չէի ուզում, որ որդիս ստիպված լիներ քանդել այդ լռությունը»։
Հենց այդ պատճառով էլ ծնվեց Last Minute in Erevan ներկայացումը՝ հայկական հեքիաթների հիման վրա։ «Ես զգում էի, որ ստիպված եմ բառարան հորինել, որպեսզի կարողանամ խոսել այդ ամենի մասին»։
Կարոլին Սաֆարյանի համար գրելը միջոց է անասելին ձևակերպելու։ «Դրանք այնքան անհավատալի պատմություններ են, որ մարդիկ երբեմն դժվարանում են հավատալ դրանց։ Չկա բառապաշար՝ նկարագրելու այն, ինչ տեղի է ունեցել»։ Այդ պատճառով նա դիմում է պոեզիային և հումորին։ «Պոեզիան և հումորը ինձ թույլ տվեցին այլ կերպ խոսել այդ ամենի մասին»։
Նրա պատմությունը նաև ավելի զգայուն է դարձրել նրան խտրականության հարցերի հանդեպ։ «Ֆիզիկապես ես շատ սովորական բելգիական արտաքին ունեմ։ Բայց հաճախ մետրոյում ականատես էի լինում ռասիստական տեսարանների և պաշտպանում էի նվաստացվող օտարերկրացուն՝ իմ «բելգիական դեմքով», մինչդեռ ներսում ես նույնպես օտար էի»։
Ժամանակի ընթացքում այդ հիշողությունը դարձել է ստեղծագործական անհրաժեշտություն։ «Ես զգում էի, որ պետք է արձակեմ այդ հիշողությունը, որովհետև այն ամբողջությամբ խճճված էր ընտանեկան պատմությունների մեջ»։
Ըստ նրա՝ հենց լռությունն է անգիտակցաբար այդ պատասխանատվությունը փոխանցում երեխաներին։
«Անգիտակցաբար երեխաների վրա դրվում է այդ ամենի մասին խոսելու պարտականությունը»։
Մի քանի ներկայացումներից հետո Կարոլինը կարծում էր, թե ավարտել է հայկական թեման։ Հետո սկսվեց ղարաբաղյան պատերազմը։
«Երբ 2020-ին տեսա, թե ինչ է տեղի ունենում այնտեղ՝ այն տարածաշրջանում, որտեղ իմ արմատներն են սկիզբ առնում, մտածեցի․ «Աստված իմ, հնարավոր չէ, ամեն ինչ նորից է սկսվում»։
Կարոլինի խոսքով՝ 2023 թվականին Լեռնային Ղարանաղում տեղի ունեցած իրադարձությունների հետևում կար «հայկական հետքի լիակատար ոչնչացման ցանկություն՝ ներառյալ մշակութային ժառանգությունը։ «Մենք դա նորից տեսանք՝ ավերված եկեղեցու պատմությամբ»։
Նրան հատկապես ցնցել էին երկու իրադարձություն՝ Բաքվում բացված ռազմական ցուցահանդեսը, որտեղ հայերը ներկայացված էին նվաստացուցիչ կերպարներով, և հայ զինվորական Անուշ Ապետյանի դաժան սպանությունը։
«Այստեղ արդեն գործ ունենք ուրիշի նկատմամբ այնպիսի ատելության հետ, որն այնքան աբսուրդային է, որ ես ինքս ինձ ասացի՝ չեմ կարող լռել»։ Այդ զայրույթից էլ ծնվեց «Մոռացվածների վալս»-ը։
Այս ներկայացմամբ Կարոլին Սաֆարյանը փորձում է ոչ միայն հայերի մասին խոսել, այլ նաև բարձրացնել համընդհանուր անտարբերության հարցը։
«Եթե մենք չենք հետաքրքրվում այսպիսի բաներով, դա թույլ է տալիս, որ դրանք կրկնվեն ուրիշ տեղերում»։ Նա հատկապես քննադատում է միջազգային լռությունը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ։
«Այն, ինչ տեղի ունեցավ, գրեթե անցավ այնպես, կարծես ոչինչ չէր եղել։ Եվ դա թույլ է տալիս մյուս բռնապետերին անել նույնը»։ Նա խոսում է նաև լրատվամիջոցների և արևմտյան հասարակությունների վերաբերմունքի մասին։
«Մարդիկ խոսում են Գազայի մասին, վրդովվում են։ Բայց երբ նույնը տեղի է ունենում Ղարաբաղում, դա գրեթե անտեսվում է»։ Հիշում է նաև ռուանդացի ընկերոջ հետ ունեցած զրույցը։
«Նա ասում էր, որ ամենասարսափելին միայն հարձակումները չէին, այլ այն, որ հարևանները՝ նրանք, ում հետ միասին սեղան էին նստում, կաթ ու աղ էին փոխանակում, պարզապես նայում էին և ոչինչ չէին անում»։
Հետո հավելում է․ «Ասում են՝ կա «զինվորական կոշիկների աղմուկը և տնային հողաթափերի լռությունը»։ Եվ Եվրոպայում մենք հաճախ ապրում ենք հենց այդ հարմարավետ լռության մեջ»։
Հայաստան կատարած իր առաջին այցի հուշը մինչ օրս շատ վառ է։  «Շատ սփյուռքահայեր չեն գնում Հայաստան, կարծես, դա հուզականորեն դժվար սահման լինի անցնելու համար։ Իմ եղբայր Վալերին էր, որ մեզ տարավ Հայաստան»։
Հայաստանը նա նկարագրում է որպես «միաժամանակ շատ արևմտյան և ընդհանրապես ոչ արևմտյան երկիր»՝ ռուսական ազդեցություններով և Մերձավոր Արևելքի հարևանությամբ։ «Դա սահմանային, բարդ, բազմաշերտ երկիր է»։ Չնայած ամեն ինչին՝ նա ամենից շատ հիշում է մարդկանց ընդունելությունը։
«Մարդիկ, որոնք երբեմն նույնիսկ չգիտեին, թե ինչպես պետք է ավարտեն ամիսը, մեզ դիմավորում էին լի սեղաններով»։ Եվ, թեև ապրում է հեռու, վստահ է, որ սփյուռքն այսօր կարևոր դեր ունի։
«Կարծում եմ՝ մեր պարտքն է խոսել այս ամենի մասին։ Եթե մենք դա չանենք, մյուսները, գուցե, երբեք այդ հնարավորությունը չունենան»։

Известные армяне Бельгии: история Каролин Сафарян
Находясь между армянской идентичностью, необходимостью её передачи и семейным молчанием, бельгийский драматург армянского проирсхождения Каролин Сафарян годами создаёт искусство, глубоко питаемое памятью.
В интервью корреспонденту Арменпресс в Брюсселе актриса и драматург Каролин Сафарян размышляет о своей идентичности, семейной истории, тяжести молчания, а также о рождении своей последней работы «Вальс забытых», вызванной событиями в Нагорном Карабахе.
«Моя идентичность — это смесь многих вещей. И она меняется. Она сильно отличается от того, какой была, когда мне было 20 лет. Она сформировалась под влиянием опыта, а также поиска того, что значит быть армянином».
Для Каролин Сафарян поиск этой идентичности начался с глубокого погружения в трагическую историю армян.
«Я начала с изучения боли армян, геноцида, этнических чисток. Затем я постепенно пыталась найти светлую сторону армянской идентичности».
За памятью о геноциде она также обнаружила «художников, музыкантов, людей, которые рассказывают истории». «Проблема в том, что трагедии в конечном итоге становятся частью идентичности народа. И люди забывают, что есть нечто большее, чем это».
Осознание своей армянской идентичности, как она говорит, пришло в результате двух важных моментов. Первый был политическим.
«Политик турецкого происхождения в Бельгии говорил о «так называемом армянском геноциде». Это глубоко потрясло меня. Думаю, именно в тот момент я полностью почувствовала себя армянкой».
Второй был связан с театром, со спектаклем Rwanda 94, посвященная геноциду в Руанде.
«В пьесе было много отсылок к Холокосту, но не к армянскому геноциду. И я подумала: хватит, чтобы об армянах не говорили в таком же ключе».
Хотя армянский вопрос редко обсуждался дома, Каролин считает, что открытость, которую ей привили родители, имеет для нее огромное значение.
«Мои родители были очень начитанными людьми, они много слушали музыку, интересовались всем на свете. Мой отец слушал джаз, классическую музыку, поп-музыку… В доме всегда царила открытость».
Ее отец был армянином, родился в Бельгии, полностью интегрирован в общество.
«Мой отец прекрасно говорил по-нидерландски, работал в страховой индустрии, имел отличную репутацию». Но за этой интеграцией армянская тематика почти никогда не обсуждалась.
«Скорее, мы с моим братом Валери открыли эту дверь».
Этот путь позже стал основой для ряда перформансов: Blackout, Papiers d’Arménie, Last Minute in Erevan и теперь — «Вальс забытых».
Тема семейного молчания постоянно возвращается в центр ее творчества. «Я получила много молчания от своего отца. А молчание — это очень мощная вещь. Оно может содержать тревоги, страхи, фантазии».
Каролин рассказывает о своем отце, который не мог передать свое прошлое никаким другим способом.
«Думаю, он просто не был способен передать ничего, кроме молчания». Но в этом молчании были и ценности. «Он передал мне ценность труда, честности. Очень сильные ценности, которые, безусловно, связаны с армянской культурой. Но вокруг всего этого царила глубокая тишина».
Сама Каролин, напротив, предпочла говорить. «Я не хотела, чтобы моему сыну пришлось нарушать это молчание».
Вот почему родился спектакль Last Minute in Erevan, основанный на армянских сказках. «Мне казалось, что я должна изобрести словарь, чтобы рассказать обо всем этом».
Для Каролин Сафарян писательство — это способ выразить невыразимое. «Это такие невероятные истории, что людям порой трудно в них поверить. Нет слов, чтобы описать то, что произошло». Вот почему она обращается к поэзии и юмору. «Поэзия и юмор позволили мне рассказать обо всем этом по-другому».
Ее история также сделала ее более чуткой к проблемам дискриминации. «Физически у меня очень обычная бельгийская внешность. Но я часто становилась свидетельницей расистских сцен в метро и защищала униженную иностранку, используя свое «бельгийское лицо», хотя внутри я тоже была иностранкой».
Со временем это воспоминание стало творческой необходимостью. «Я чувствовала, что должна выплеснуть это воспоминание, потому что оно было полностью переплетено с семейными историями».
По ее словам, именно молчание невольно перекладывает эту ответственность на детей.
«Невольно на детей перекладывается обязанность рассказать обо всем этом».
После нескольких представлений Каролин подумала, что закончила армянскую тему. Затем началась карабахская война.
«Когда я увидела, что происходило там в 2020 году, в регионе, откуда берутся мои корни, я подумала: «Боже мой, это невозможно, всё начинается заново».
По словам Каролин, за событиями, произошедшими в Нагорном Карабахе в 2023 году, стояло «желание полностью уничтожить армянский след, включая культурное наследие. Мы снова увидели это на примере разрушенной церкви».
Два события особенно потрясли её: военная выставка в Баку, где армяне были изображены в унизительных образах, и жестокое убийство армянской военнослужащей Ануш Апетян.
«Здесь мы уже имеем дело с такой абсурдной ненавистью к другим, что я сказала себе: я не могу молчать». Из этого гнева родился «Вальс забытых».
Этим спектаклем Каролин Сафарян пытается не только говорить об армянах, но и поднять вопрос всеобщего безразличия.
«Если нас не интересуют подобные вещи, это позволяет им повторяться в других местах». Она особенно критически относится к международному молчанию по поводу Нагорного Карабаха.
«Произошедшее прошло почти незаметно. И это позволяет другим диктаторам поступать так же».
Она также говорит об отношении СМИ и западного общества.
«Люди говорят о Газе, они расстраиваются. Но когда то же самое происходит в Карабахе, это почти игнорируется».
Она также вспоминает разговор со своим другом из Руанды.
«Он говорил, что самое ужасное — это не сами нападения, а то, что соседи, люди, с которыми они сидели за столом, обменивались молоком и солью, просто смотрели и ничего не делали».
Затем он добавляет: «Говорят, что есть «шум военных сапог и тишина тапочек». А в Европе мы часто живем в этой комфортной тишине».
Воспоминания о ее первом визите в Армению до сих пор очень живы. «Многие армяне диаспоры не едут в Армению: будто им нужно перейти эмоционально сложную грань. Именно мой брат Валери отвез нас в Армению».
Она описывает Армению как «одновременно очень западную и совсем не западную страну», с российским влиянием и близостью к Ближнему Востоку. «Это пограничная страна, сложная, многогранная». Несмотря ни на что, больше всего ей запомнился теплый прием, оказанный людьми.
«Люди, которые порой даже не знали, как дотянуть до конца месяца, встречали нас полными столами». И, хотя она живет далеко, она уверена, что диаспора сегодня играет важную роль.
«Я думаю, наш долг — говорить обо всем этом. Если мы этого не сделаем, у других может никогда не быть такой возможности».