Եվրախորհրդարանը Հայաստանի ժողովրդավարական դիմակայունությանն աջակցելու վերաբերյալ բանաձև է ընդունել
Եվրոպական խորհրդարանի լիագումար նիստում քվեարկվեց Հայաստանի վերաբերյալ բանաձև, որով վերահաստատվում է ԵՄ աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացմանը, խաղաղության գործընթացին և եվրոպական ինտեգրման ուղղությամբ իրականացվող բարեփոխումներին։
Ինչպես հաղորդում է Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, բանաձևին կողմ է քվեարկել 476, դեմ՝ 47, ձեռնպահ՝ 48 պատգամավոր։
Բանաձևն աջակցում է 2026թ. հունիսին Հայաստանում ազատ, արդար և խաղաղ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը՝ ընդգծելով, որ ընտրությունների արդյունքները պետք է որոշի միայն հայ ժողովուրդը։ Փաստաթղթում կարևոր է համարվում ընտրական վարչարարության անկախությունը, հավասար քարոզչական պայմանները, մեդիայի բազմակարծությունը և հիմնարար ազատությունների լիարժեք պաշտպանությունը։ Միաժամանակ նշվում է ապատեղեկատվության, անօրինական ֆինանսավորման, ընտրակաշառքի դեմ պայքարի անհրաժեշտության մասին։
Բանաձևը նաև ողջունում է ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների զարգացումը և Հայաստանի հավատարմությունը ժողովրդավարությանը, իրավունքի գերակայությանը և բարեփոխումներին։ Դրանում դրական է գնահատվում ԵՄ-Հայաստան նոր ռազմավարական օրակարգը, CEPA-ի իրականացման ուղղությամբ առաջընթացը, վիզաների ազատականացման երկխոսությունը և «Դիմակայունության ու աճի» ծրագրի իրականացումը։
Բանաձևում առանձնահատուկ կարևորվում է նաև 2026 թվականի մայիսին Երևանում նախատեսվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի և ԵՄ-Հայաստան գագաթնաժողովների անցկացումը՝ որպես կարևոր քաղաքական ազդանշան Հայաստանի հետ համերաշխության առումով։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգությանը՝ բանաձևն աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին և կոչ է անում հասնել համապարփակ խաղաղության համաձայնագրի՝ հիմնված ինքնիշխանության և սահմանների անձեռնմխելիության վրա։
Բանաձևը դատապարտում է հայ գերիների պահումն Ադրբեջանում և պահանջում է նրանց անհապաղ ազատ արձակում։
Եվրոպական խորհրդարանը նաև կոչ է անում ավելացնել ԵՄ ֆինանսական և տեխնիկական աջակցությունը Հայաստանին՝ հատկապես էներգետիկ, թվային և տնտեսական դիմակայունության ոլորտներում։ Բանաձևը ողջունում է ԵՄ դիտորդական առաքելության և քաղաքացիական հասարակության համագործակցության ընդլայնումը։
Բացի այդ, փաստաթուղթը աջակցում է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորմանը՝ սահմանների բացման և տարածաշրջանային կայունության նպատակով։
Բանաձևը խստորեն դատապարտում է արտաքին տեղեկատվական մանիպուլյացիաները և միջամտությունների փորձերը՝ այդ առումով ընդգծելով հատկապես Ռուսաստանի և նրա ազդեցության ցանցերի գործունեությունը՝ ներառյալ կիբեռհարձակումները և ապատեղեկատվությունը։
Այսպիսով, Եվրոպական խորհրդարանի կողմից քվեարկված բանաձևը ընդգծում է Հայաստանի ժողովրդավարական և ինքնիշխան ընտրության, եվրոպական ուղղության, տարածաշրջանային խաղաղության և արտաքին միջամտություններին դիմակայելու անհրաժեշտությունը։

Европейский парламент принял резолюцию в поддержку демократической устойчивости Армении
На пленарном заседании Европейского парламента состоялось голосования по резолюции по Армении, подтверждающей поддержку ЕС демократического развития Армении, процесса установления мира и реформ в направлении европейской интеграции.
Как сообщает корр. Арменпресс в Брюсселе, за резолюцию проголосовали 476 депутатов, против — 47, воздержались — 48.
Резолюция поддерживает проведение в Армении в июне 2026 года свободных, справедливых и мирных парламентских выборов, подчеркивая, что результаты выборов должен определять исключительно армянский народ. В документе важными считаются независимость избирательного администрирования, равные условия агитации, плюрализм СМИ и полноценная защита фундаментальных свобод. Одновременно отмечается необходимость борьбы с дезинформацией, незаконным финансированием и подкупом избирателей.
Резолюция также приветствует развитие отношений ЕС — Армения и приверженность Армении демократии, верховенству закона и реформам. В ней положительно оцениваются новая стратегическая повестка ЕС — Армения, прогресс в реализации соглашения CEPA, диалог по либерализации визового режима и реализация программы «Стойкость и рост».
В резолюции также особо подчеркивается важность проведения в Ереване в мае 2026 года саммитов Европейского политического сообщества и ЕС — Армения как важного политического сигнала солидарности с Арменией.
В контексте региональной безопасности резолюция поддерживает процесс установления мира между Арменией и Азербайджаном и призывает к достижению всеобъемлющего мирного соглашения, основанного на суверенитете и неприкосновенности границ.
Резолюция осуждает удерживание армянских пленных в Азербайджане и требует их немедленного освобождения.
Европейский парламент также призывает увеличить финансовую и техническую поддержку Армении со стороны ЕС, особенно в сферах энергетической, цифровой и экономической устойчивости. Резолюция приветствует расширение сотрудничества наблюдательной миссии ЕС и гражданского общества.
Кроме того, документ поддерживает нормализацию армяно-турецких отношений с целью открытия границ и обеспечения региональной стабильности.
Резолюция решительно осуждает внешние информационные манипуляции и попытки вмешательства, особо подчеркивая в этом контексте деятельность России и её сетей влияния, включая кибератаки и дезинформацию.
Таким образом, принятая Европейским парламентом резолюция подчеркивает демократический и суверенный выбор Армении, её европейский вектор, необходимость регионального мира и противостояния внешнему вмешательству.