Եվրոպական խորհրդարանը կոչ է արել բացել Մոլդովայի հետ բոլոր բանակցային գլուխները. Moldpres
Եվրոպական խորհրդարանը հուլիսի 8-ին քվեարկել է Մոլդովայի Հանրապետության վերաբերյալ տարեկան զեկույցի շուրջ, որը կոչ է անում անհապաղ անդամակցության բանակցություններ սկսել մնացած, դեռևս չբացված բանակցային գլուխների վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է մոլդովական Moldpres գործակալությունը։
Փաստաթուղթը հաստատվել է 505 կողմ, 115 դեմ և 45 ձեռնպահ ձայներով։
Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Զիգֆրիդ Մուրեշանը նշել է, որ Եվրոպական խորհրդարանում քվեարկությունը ցույց է տալիս Մոլդովայի Հանրապետության եվրոպական ուղուն տրված լիակատար աջակցությունը։
«Մենք՝ Եվրոպական խորհրդարանը, համարում ենք, որ Մոլդովայի Հանրապետությունն անդամակցության գործընթացի առաջատարն է, և որ մենք պետք է պարգևատրենք այս առաջընթացն՝ արագացնելով բանակցային գործընթացը», - ընդգծել է պաշտոնյան։
Նրա խոսքով՝ զեկույցը «դատապարտել է Ռուսաստանի Դաշնության կողմից Մոլդովայի Հանրապետությունն ապակայունացնելու բազմակի փորձերը, այդ թվում՝ ժողովրդավարական ընտրությունների արդյունքների վրա ազդելու փորձերի միջոցով»։
Մուրեշանը նաև նշել է, որ Եվրոպական խորհրդարանը կոչ է արել ավելացնել Եվրոպական միության կողմից Մոլդովային տրամադրվող ֆինանսական և տեխնիկական օգնությունը, որպեսզի երկիրը «կարողանա ավելի անվտանգ լինել, դիմակայել արտաքին սպառնալիքներին և շարունակել իր եվրոպական ուղին»։
Հուլիսի 7-ին Եվրոպական խորհրդարանում տեղի ունեցած քննարկումների ժամանակ ԵՄ ընդլայնման հարցերով եվրահանձնակատար Մարթա Կոսը կոչ է արել «հնարավորինս շուտ» բացել Մոլդովայի հետ բոլոր բանակցային գլուխները՝ ընդգծելով, որ հանրապետությունը տպավորիչ տեմպերով իրականացրել է բարեփոխումներ, և որ երկրին եվրոպական ուղով առաջ գնալու համար տրամադրված աջակցությունը ներդրում է ավելի ուժեղ, անվտանգ և ավելի միասնական Եվրոպայի մեջ։
Մոլդովայի Հանրապետությունը Եվրոպական միության հետ իր անդամակցության բանակցությունների առաջին փուլը՝ «Հիմնարար արժեքներ» 1-ին խումբը, մեկնարկել է 2026 թ. հունիսի 15-ին՝ Լյուքսեմբուրգում կայացած ԵՄ-Մոլդովա երկրորդ միջկառավարական համաժողովի ժամանակ։

European Parliament calls for opening all remaining accession negotiation chapters with Moldova – Moldpres
The European Parliament on July 8 adopted its annual report on the Republic of Moldova, calling for the immediate opening of accession negotiations on all remaining chapters that have yet to be launched, Moldpres reported.
The report was adopted with 505 votes in favour, 115 against and 45 abstentions.
Member of the European Parliament Siegfried Mureșan said the vote demonstrated the European Parliament’s full support for Moldova’s European path.
“We, the European Parliament, consider the Republic of Moldova to be the frontrunner in the accession process, and we believe this progress should be rewarded by accelerating the negotiation process,” he said.
According to Mureșan, the report also “condemns the Russian Federation’s repeated attempts to destabilise the Republic of Moldova, including efforts to influence the outcome of democratic elections.”
He added that the European Parliament had called for increased financial and technical assistance from the European Union to enable Moldova “to become more secure, withstand external threats and continue on its European path.”
During a debate in the European Parliament on July 7, European Commissioner for Enlargement Marta Kos called for opening all remaining negotiating chapters with Moldova “as soon as possible,” stressing that the country had implemented reforms at an impressive pace and that supporting its European integration was an investment in a stronger, safer and more united Europe.
The Republic of Moldova opened the first cluster of its EU accession negotiations, Fundamentals, on June 15, 2026, during the second EU–Moldova Intergovernmental Conference held in Luxembourg.