Լեհաստանի վարչապետ Տուսկը ժամանել է Կիև
Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը ժամանել է Կիև։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Լեհաստանի վարչապետի գրասենյակը X միկրոբլոգում արված գրառման մեջ։
Փետրվարի 3-ին կառավարության նիստից առաջ Տուսկը հայտարարել էր, որ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու հրավերով կայցելի Կիև։
«Պատահական չէ, որ այս այցի ժամանակ ինձ կուղեկցի ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարար Անջեյ Դոմանսկին, ով իր թիմի հետ միասին նախապատրաստում է Ուկրաինայի վերակառուցման վերաբերյալ գլոբալ համաժողովը»,- հայտարարել է Տուսկը։
Նա հավելել է, որ համաժողովը տեղի կունենա հունիսին՝ Գդանսկում։
«Մենք հույս ունենք, որ պատերազմի արագ ավարտից կամ առնվազն հրադադարից հետո կկարողանանք սկսել Ուկրաինայի վերակառուցման մեծ ծրագիրը։ Եվ սա նաև նշանակում է խոշոր ներդրումներ, խոշոր ռեսուրսներ և խոշոր ձեռնարկումներ»,- ընդգծել էր Լեհաստանի վարչապետը։

Премьер-министр Польши Туск прибыл в Киев
Премьер-министр Польши Дональд Туск прибыл в Киев. Как передает Арменпресс, об этом сообщил офис польского премьера в микроблоге X.
3 февраля, перед заседанием правительства, Туск заявил, что посетит Киев по приглашению президента Украины Владимира Зеленского.
«Неслучайно во время этого визита меня будет сопровождать министр финансов и экономики Анджей Доманский, который вместе со своей командой готовит глобальную конференцию по восстановлению Украины», — сказал Туск.
Он добавил, что конференция состоится в Гданьске в июне.
«Мы надеемся, что после скорого окончания войны или хотя бы прекращения огня мы сможем начать масштабную программу восстановления Украины. А это также означает большие инвестиции, большие ресурсы и большие начинания», — подчеркнул польский премьер-министр.