ԵՄ-ՀՀ քաղաքական և անվտանգային հարցերով երկխոսության նիստում վերահաստատվել են գործընկերության ռազմավարական ձգտումները
ԵՄ-ՀՀ քաղաքական և անվտանգային հարցերով բարձր մակարդակի երկխոսության երրորդ նիստը վերահաստատել է երկու կողմերի գործընկերության ռազմավարական ձգտումները ու համատեղ հանձնառությունը՝ արտաքին անվտանգային և պաշտպանական քաղաքականության շրջանակում համագործակցության և մոտարկման առաջմղման հարցում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Երևանում ԵՄ-ՀՀ քաղաքական և անվտանգային հարցերով երկխոսության փետրվարի 3-ի նիստի արդյունքներով տարածված համատեղ մամուլի հաղորդագրության մեջ։
Նիստում ընդգծվել է նաև քաղաքական և անվտանգային հարցերում շարունակական, կառուցվածքային փոխանակումների կարևորությունը՝ որպես ԵՄ -ՀՀ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) կարևոր հիմնասյուն:
Կողմերը ողջունել են երկկողմ հարաբերություններում առկա նշանակալի պահը՝ ի հաջորդումն 2025թ. դեկտեմբերին Բրյուսելում տեղի ունեցած ԵՄ -ՀՀ գործընկերության խորհրդի 6-րդ նիստի հաջողության և ԵՄ -ՀՀ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի ընդունման, ինչը հավակնոտ քաղաքական ուղենիշ է սահմանում քաղաքական, անվտանգային և այլ ոլորտներում համագործակցության խորացման համար։ Կողմերն ընդգծել են 2026-ի մայիսին Երևանում նախատեսված ԵՄ -ՀՀ անդրանիկ գագաթնաժողովի կարևորությունը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Ռազմավարական օրակարգի անվտանգային և պաշտպանական ուղղությունների իրականացման վերաբերյալ: Այս համատեքստում նրանք արձանագրել են ԵՄ ճգնաժամային առաքելություններին և գործողություններին Հայաստանի մասնակցության շրջանակը սահմանող համաձայնագրի՝ ուժի մեջ մտնելու հանգամանքը։ Կողմերն արձանագրել են նաև Հայաստանի դիմակայունության ու անվտանգության հարցում ԵՄ արժեքավոր ներդրումը, ինչպես, օրինակ՝ Եվրոպական միության առաքելության ներկայությունը Հայաստանում և Եվրոպական քաղաքական գործիքի շրջանակներում աջակցությունը, որը 2024թ. ի վեր կազմում է 30 միլիոն եվրո:
Երկխոսության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև հիբրիդային, կիբեր և տեղեկատվական տիրույթին առնչվող սպառնալիքներին։ Հայաստանը և Եվրոպական միությունը համաձայնել են շարունակել համագործակցությունն այս ոլորտում Հայաստանի ժողովրդավարական գործընթացներին ուղղված վնասարար միջամտություններին հակազդելու նպատակով:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային և աշխարհաքաղաքական զարգացումները, ներառյալ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության ինստիտուցիոնալացումը, ինչպես նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորումը։
Վերահաստատվել է Հարավային Կովկասում խաղաղության, կայունության և տարածաշրջանային կապակցվածության խթանման հարցում կողմերի համատեղ հանձնառությունը։
ԵՄ իր հաստատակամ աջակցությունն է հայտնել այս երկու գործընթացներին՝ տարածաշրջանում բոլոր երկրների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և սահմանների անխախտելիության սկզբունքների հարգմամբ։
Կողմերը վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին՝ որպես միջտարածաշրջանային և անդրտարածաշրջանային կապերի ընդլայնմանն ուղղված կարևոր շրջանակի, որը համապատասխանում է նաև ԵՄ «Գլոբալ դարպասներ» օրակարգին։ Կողմերը քննարկել են «ԹՐԻՓՓ ուղու» գործարկման ուղղությամբ վերջերս տեղի ունեցած զարգացումները:
ԵՄ ողջունել է Հայաստանի՝ ԵՄ ընդհանուր արտաքին և անվտանգային քաղաքականության շրջանակներում արտահայտված դիրքորոշումներին միանալու աճող ցուցանիշն ու միջազգային անվտանգության հարցերում մշտական ներգրավվածությունը և կխրախուսի այդ մոտարկման ցուցանիշի հետագա աճը:
Կողմերը վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքներին, օրենքի գերակայությանը՝ որպես գործըներության առանցքային տարրերի։ ԵՄ-ն վերահաստատել է իր շարունակական աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումներին։
ԵՄ -ՀՀ քաղաքական և անվտանգային երկխոսության հաջորդ նիստը տեղի կունենա 2027թ. Բրյուսելում:
Նիստը համանախագահել են ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և ԵՄ արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ/քաղաքական տնօրեն Օլոֆ Սկուգը:

Состоялось 3-е заседание диалога высокого уровня между Арменией и ЕС по политическим вопросам и вопросам безопасности
В Ереване 3 февраля состоялось третье заседание диалога высокого уровня между Арменией и ЕС по политическим вопросам и вопросам безопасности.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МИД Армении, заседание вновь подтвердило стратегические устремления партнерства между Арменией и ЕС и общую приверженность продвижению сотрудничества и сближения в сфере внешней политики, безопасности и обороны. Также была подчеркнута важность непрерывного и структурного обмена по политическим вопросам и вопросам безопасности, как важного столпа Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС (CEPA).
Стороны приветствовали значимый этап в двусторонних отношениях, последовавший за успешным проведением 6-го заседания Совета партнерства Армения-ЕС в Брюсселе в декабре 2025 года и принятием Стратегической повестки партнерства Армения-ЕС, которая задает амбициозные политические ориентиры для углубления сотрудничества в политической сфере, сфере безопасности и других областях. Стороны обоюдно подчеркнули значимость первого саммита Армения-ЕС, который состоится в мае 2026 года в Ереване.
Стороны обменялись мнениями по вопросам реализации пунктов Стратегической повестки, касающихся безопасности и обороны. В этом контексте собеседники отметили вступление в силу Рамочного соглашения об участии Армении в миссиях и операциях ЕС по управлению кризисами. Партнеры также отметили ценный вклад ЕС в повышение устойчивости и безопасности Армении, выраженный, например, присутствием Миссии ЕС в Армении (EUMA) и поддержкой в рамках Европейского инструмента мира (EPF) на общую сумму 30 миллионов евро с 2024 года.
В ходе диалога также обсуждались угрозы, связанные с гибридной, кибер- и информационной сферами. Армения и ЕС договорились продолжить сотрудничество в этой области в целях противодействия злонамеренному вмешательству в демократические процессы Армении.
Стороны рассмотрели региональные и геополитические развития, включая институционализацию мира между Арменией и Азербайджаном, а также нормализацию отношений между Арменией и Турцией. Собеседники подтвердили свою общую приверженность содействию миру, стабильности и региональным связям на Южном Кавказе.
ЕС выразил решительную поддержку обоим процессам в соответствии с принципами суверенитета, территориальной целостности и неприкосновенности границ всех стран региона. Стороны вновь подтвердили свою приверженность инициативе «Перекресток мира» как важному механизму для укрепления межрегиональных и трансрегиональных связей, которые соответствует повестке ЕС «Глобальные ворота». Стороны обсудили последние развития, связанные с функционированием «Дорога TRIPP».
ЕС приветствовал последовательное увеличение уровня согласования позиций Армении с Общей внешней и безопасностной политикой Европейского союза, а также её стабильную вовлеченность в вопросы международной безопасности, и будет поощрять дальнейшее углубление такого согласования.
Стороны подтвердили свою приверженность демократии, правам человека и верховенству закона как центральным элементам двустороннего партнерства. ЕС вновь выразил свою продолжительную поддержку демократическим реформам Армении. Следующее заседание диалога Армения-ЕС по политическим вопросам и вопросам безопасности состоится в Брюсселе в 2027 году.
Сопредседателями заседания выступили заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян и заместитель генерального секретаря, политический директор Европейской службы внешних связей Олоф Скуг.