Ֆրանսիան ցանկանում է ամրապնդել համագործակցությունը Հնդկաստանի հետ. Ժան-Նոել Բարո
Ֆրանսիան մտադիր է կենտրոնանալ Հնդկաստանի հետ համագործակցության ամրապնդման վրա՝ Չինաստանի և ԱՄՆ-ի միջև առճակատման ֆոնին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն Libération թերթին տված հարցազրույցում։
Բարոյին հարց են ուղղել այն մասին, թե Փարիզը որ գործընկերների հետ է մտադիր զարգացնել համագործակցությունը։
«Օրինակ, Հնդկաստանի», - ասել է նա։
Բարոյի խոսքով՝ ներկայիս արտաքին քաղաքականության պայմաններում Աֆրիկայում, Լատինական Ամերիկայում և Հարավարևելյան Ասիայում շատ երկրներ կան, որոնք հետևում են Եվրոպայի քաղաքականությանը, քանի որ այդ երկրները շահագրգռված են իրենց ինքնուրույնության պահպանմամբ։
Հնդկական ThePrint հրատարակությունը հունվարի 15-ին հաղորդել էր, որ Նյու Դելին և Փարիզը համաձայնեցրել են Հնդկաստանի ռազմաօդային ուժերի համար 114 Rafale կործանիչ գնելու պայմանները. գնման պաշտոնական ձևակերպումը կավարտվի 2026 թ. վերջին կամ 2027 թ. սկզբին: Եթե պայմանագիրը ստորագրվի 2027 թ. սկզբին, ապա շահագործման պատրաստ առաջին 18 ինքնաթիռի մատակարարումը կսկսվի 2030 թվականից։
Պայմանագրի կատարման արդյունքներով Հնդկաստանը կդառնա Rafale ինքնաթիռների խոշորագույն օպերատորը Ֆրանսիայի սահմաններից դուրս: 2016 թվականին Նյու Դելին գնել է 36 Rafale ինքնաթիռ, իսկ 2025 թվականին Հնդկաստանը Rafale Marine ևս 26 ինքնաթիռ է պատվիրել իր ռազմածովային ուժերի համար։
Հնդկաստանի ԱԳ նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանքարը հունվարի 7-ին հայտարարել է, որ Նյու Դելին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի այցին սպասում է մոտ ժամանակներս։

Министр ИД Франции заявил о намерении укрепить сотрудничество с Индией
Франция намерена укрепить сотрудничество с Индией на фоне противостояния Китая и США. Как передает “Арменпресс”, об этом заявил министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро в интервью газете “Libération”.
Барро спросили, с какими партнерами Париж намерен развивать сотрудничество.
“Например, с Индией”, — ответил он.
Барро объяснил, что в нынешней внешнеполитической обстановке многие страны Африки, Латинской Америки и Юго-Восточной Азии следуют европейской политике, поскольку заинтересованы в сохранении своей независимости.
Индийское издание ThePrint сообщило 15 января, что Нью-Дели и Париж договорились об условиях закупки 114 истребителей Rafale для ВВС Индии. Официальное оформление покупки будет завершено в конце 2026 или начале 2027 года. Если контракт будет подписан в начале 2027 года, поставка первых 18 эксплуатационных самолетов начнется в 2030 году.
В результате этого контракта Индия станет крупнейшим оператором самолетов Rafale за пределами Франции. В 2016 году Нью-Дели закупил 36 самолетов Rafale, а в 2025 году Индия заказала еще 26 самолетов Rafale Marine для своих военно-морских сил.
Министр иностранных дел Индии Субраманьям Джайшанкар заявил 7 января, что Нью-Дели с нетерпением ожидает визита президента Франции Эммануэля Макрона.