Վրաստանը և ԱՄՆ-ն քննարկել են հարաբերությունների վերագործարկումը և տարածաշրջանային կայունությունը
Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Մակա Բոճորիշվիլին ընդունել է ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամների երկկուսակցական պատվիրակությանը։ Կողմերը քննարկել են Վրաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև հարաբերությունների ընթացիկ հարցերը, տարածաշրջանում ընթացող գործընթացները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Սպուտնիկ» գործակալության վրացական ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն ընդգծել են տարածաշրջանում խաղաղության և կայուն զարգացման կարևորությունը, Միջին միջանցքի տրանսպորտային ներուժը, քննարկվել են Վրաստանում ընթացող գործընթացները:
ԱՄՆ Կոնգրեսի պատվիրակության անդամներն աջակցություն են հայտնել Վրաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը, ընդգծել են Վրաստանի դերը գլոբալ և տարածաշրջանային քաղաքականության և անվտանգության հարցերում:
Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարը հերթական անգամ վերահաստատել է Միացյալ Նահանգների հետ հարաբերությունները և ռազմավարական գործընկերությունը վերականգնելու վրացական կողմի պատրաստակամությունը:
ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի օրոք Վրաստանը և ԱՄՆ-ն կասեցրին իրենց ռազմավարական գործընկերությունը, որը գործում էր 2009 թվականից, Վաշինգտոնը վիզային պատժամիջոցներ սահմանեց մի քանի վրացի պաշտոնյայի նկատմամբ։
Հարաբերությունների վատթարացումը պայմանավորված էր Վրաստանում ընդունված մի շարք օրենքներով, որոնք, ըստ Բայդենի վարչակազմի, «հակասում են ժողովրդավարության սկզբունքներին»։

Грузия и США обсудили восстановление отношений и региональную стабильность
Министр иностранных дел Грузии Мака Боджоришвили приняла двухпартийную делегацию членов Комитета по иностранным делам Конгресса США. Стороны обсудили вопросы отношений между Грузией и США, а также процессы, происходящие в регионе. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Грузинская служба агентства “Спутник”.
В ходе встречи стороны подчеркнули важность мира и устойчивого развития в регионе, транспортный потенциал Среднего коридора и обсудили процессы, происходящие в Грузии.
Члены делегации Конгресса США выразили поддержку суверенитету и территориальной целостности Грузии, а также подчеркнули роль Грузии в глобальной и региональной политике и вопросах безопасности.
Министр иностранных дел Грузии вновь подтвердила готовность грузинской стороны восстановить отношения и стратегическое партнерство с США.
При правлении бывшего президента США Джо Байдена Грузия и США приостановили стратегическое партнерство, действовавшее с 2009 года, и Вашингтон ввел визовые санкции против ряда грузинских чиновников.
Ухудшение отношений было вызвано рядом законов, принятых в Грузии, которые, по мнению администрации Байдена, “противоречат принципам демократии”.