Հայաստանի և Հնդկաստանի երկկողմ հարաբերությունները շարունակել են վերելքի հետագիծը, ամրապնդվել են ու դիվերսիֆիկացվել․ Նիլակշի Սահա Սինհա
Երևանում հանդիսավոր պայմաններում նշվեց Հնդկաստանի ազգային տոնը՝ Հանրապետության 77-րդ տարեդարձը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ-ում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան իր ելույթում նշեց, որ Հնդկաստանն այսօր աշխարհի ամենաարագ զարգացող խոշոր պետություններից մեկն է և կանխատեսումների համաձայն՝ պատրաստվում է մինչև 2028 թվականը չորրորդ խոշորագույն տնտեսությունն ունեցող տերությունից դառնալ երրորդը։
Դեսպանի խոսքով՝ աճը միայն թվերով չի արտահայտվել, այլև  լայն  ներառական աճով, որը հիմնված է ֆիզիկական, թվային և սոցիալական ենթակառուցվածքների մեջ հսկայական պետական ​​ներդրումների վրա՝ կենտրոնանալով արտադրության և նորարարության, ինչպես նաև օրենքների պարզեցման վրա։ Այդ ամենը պայմանավորված է եղել նաև նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրմամբ։
Դիվանագետը հայտնեց, որ Հնդկաստանը փետրվարի 19-20-ը հյուրընկալելու է արհեստական ​​բանականության գագաթնաժողովը, հետևաբար Հնդկաստանի կառավարությունն ակնկալում է շատ բարձր մակարդակի պատվիրակություն Հայաստանից:
«Հնդկաստանի և Հայաստանի երկկողմ հարաբերությունները շարունակեցին իրենց վերելքի հետագիծը։ Դրանք ամրապնդվել են և դիվերսիֆիկացվել։ Տարվա ընթացքում տեղի ունեցան մի շարք նախարարական այցեր, այդ թվում՝ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի, պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի և էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի այցերը։ Համապարփակ երկկողմ քաղաքական խորհրդակցությունները տեղի ունեցան 2025 թվականի նոյեմբերին։ Մեր պաշտպանական կապերը, որոնք ներառում են ռազմատեխնիկական համագործակցություն և կարողությունների զարգացում, շարունակեցին զարգանալ։ Կայացան բարձր մակարդակի այլ այցելություններ, սեմինարներ, համագործակցության նախաձեռնություններ, ինչպես նաև ռազմական կրթության և վարժանքների ծրագրեր»,- ասաց ՀՀ-ում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանը։
Նա հավելեց, որ Հնդկաստանի տեխնիկական և տնտեսական համագործակցության ծրագրի կամ ITEC-ի միջոցով հնդկական կողմը շատ ուրախ է մասնակցել կարողությունների զարգացմանը Հայաստանում:
«Մինչ օրս ավելի քան 400 հայ պաշտոնյաներ և այլոք օգտվել են կրթաթոշակներից, որոնք ամբողջությամբ վճարվում են Հնդկաստանի կառավարության կողմից: Բացի այդ, ինչպես անցյալ տարի, 2026 թվականի փետրվարին Հնդկաստանի Գուջարաթ քաղաքի Դատաբժշկական գիտությունների ազգային համալսարանում կազմակերպվելու է մասնագիտացված դասընթաց Պետական ​​եկամուտների և քննչական կոմիտեների պաշտոնյաների համար: Մենք ուրախությամբ բացել ենք հնդկական անկյուն և թվային փոխակերպման լաբորատորիա Հայաստանի պետական ​​տնտեսագիտական ​​համալսարանի Գյումրու մասնաճյուղում: Իր կենսաբազմազանության օրակարգը հետագայում բարելավելու համար Հայաստանը 2025 թվականի հունիսի 30-ին ստորագրել է կատվազգիներին առնչվող Միջազգային խոշոր դաշինքի (IBCA) շրջանակային համաձայնագիրը: IBCA-ն ստեղծվել է Հնդկաստանի կողմից 2023 թվականին՝ աշխարհի յոթ խոշոր կատվազգիների պաշտպանությունն ու պահպանությունը խթանելու համար՝ այդ գործում միավորելով երկրների ջանքերը և ձևավորելով համապատասխան միջազգային ստանդարտներ»,- նշեց Նիլակշի Սահա Սինհան։
Նա հիշեցրեց, որ Հնդկաստանի  արտաքին գործերի նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարն առաջին էր օտարերկրյա բարձրաստիճան պաշտոնյաներից, ով զանգահարեց իր գործընկեր Արարատ Միրզոյանին՝ շնորհավորելու Հայաստանի ղեկավարությանը 2025 թվականի օգոստոսի 8-ի պատմական իրադարձություններից հետո:
«Մենք ողջունում ենք տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումը, որը կհանգեցնի համակողմանի տնտեսական բարգավաճման: Մենք նաև մաղթում ենք հայ ժողովրդին և Հայաստանի կառավարությանը հաջողությամբ անցկացնել այս տարվա հունիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները: Մեր մշակութային կապերը, թերևս, ամենաամուրն են։ Մենք զարմացած էինք՝ տեսնելով անցյալ ամիս Ժամանակակից հնդկական ֆիլմերի փառատոնի նկատմամբ ցուցաբերած հսկայական արձագանքը։ Հույս ունենք առաջիկա ամիսներին հայ հանդիսատեսին հմայել ավելի ժամանակակից կինեմատոգրաֆիկ ոգով»,- եզրափակեց ՀՀ-ում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպանը։

An event was held in Yerevan to mark India’s 77th Republic Day.
Speaking at the event, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of India to the Republic of Armenia, Nilakshi Saha Sinha, noted that India is one of the fastest-growing major countries in the world and, according to forecasts, is set to become the world’s third-largest economy by 2028, up from fourth place.
She said this growth is not reflected only in numbers but also in broad-based and inclusive development, driven by large public investments in physical, digital, and social infrastructure, with a focus on production, innovation, and the simplification of laws.
The ambassador recalled that India will host an Artificial Intelligence Summit on February 19–20 and expressed hope for a high-level Armenian delegation to attend the event.
Sinha stated that bilateral relations between Armenia and India have continued their upward trajectory, becoming stronger and more diversified. She noted that several ministerial-level visits took place over the past year, including those by Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, Defense Minister Suren Papikyan, and Economy Minister Gevorg Papoyan.
According to the ambassador, comprehensive bilateral political consultations were held in November 2025. She also referred to other high-level visits, seminars, cooperation initiatives, as well as military education and training programs.
Sinha said India is pleased to contribute to capacity building in Armenia through the Indian Technical and Economic Cooperation (ITEC) program. "To date, more than 400 Armenian officials and specialists have benefited from fully funded scholarships provided by the Government of India.'' She added that, as in previous years, a specialized course for officials of Armenia’s State Revenue and Investigation Committees will be organized at the National Forensic Sciences University in Gujarat in February 2026.
The ambassador also noted with satisfaction the opening of the India Corner and the Digital Transformation Lab at the Gyumri branch of the Armenian State University of Economics. She recalled that Armenia signed the International Big Cat Alliance Framework Agreement on June 30, 2025, as part of efforts to advance its biodiversity agenda.
Sinha further noted that Indian Foreign Minister Subrahmanyam Jaishankar was the first foreign official to call his Armenian counterpart to congratulate Armenia's leadership following the events of August 8, 2025.
“We welcome the establishment of peace in the region, which will lead to comprehensive economic prosperity. We also wish the Armenian people and the Armenian government a successful parliamentary election in June this year. Our cultural ties are perhaps the strongest,” the ambassador said.
She also highlighted the strong public interest in cultural cooperation, saying she was impressed by the overwhelming response to the Contemporary Indian Film Festival held in Armenia last month.