Պատրաստ ենք շարունակական կապի մեջ լինել և պատասխանել բոլոր հարցերին․ վարչապետը՝ TRIPP-ի շուրջ Իրանի մտահոգությունների մասին
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը անդրադարձել է TRIPP ծրագրի հետ կապված Իրանի Իսլամական Հանրապետության մտահոգություններին՝ նշելով, որ այդ հարցերը մանրամասն քննարկվել են իրանցի գործընկերների հետ, և Հայաստանը պատրաստ է շարունակել մշտական երկխոսությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահը 2025 թվականի օգոստոսի 19-ին այց է կատարել Հայաստան՝ Վաշինգտոնում կայացած խաղաղության գագաթնաժողովից 10 օր անց։
«Մենք շատ հանգամանալից, երկար և մանրամասն զրուցել ենք և կարծում եմ, որ բոլոր հարցերի պատասխանները տվել ենք։ Միաժամանակ նշել ենք, որ հետագայում հարցերի առաջացման դեպքում պատրաստ ենք շարունակական կապի մեջ լինել և պատասխանել բոլոր հարցերին»,-ասաց վարչապետը։
Փաշինյանն ընդգծեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունը բանակցային գործընթացների ընթացքում հաշվի է առնում իր միջազգային գործընկերների կարծիքներն ու մտահոգությունները և ձգտում է հասնել հնարավորինս հավասարակշռված լուծումների։
«Քննարկումների ընթացքում մենք հաշվի ենք առնում մեր միջազգային գործընկերների կարծիքներն ու մտահոգությունները և բանակցությունների ժամանակ փորձում ենք հնարավորինս հասնել հավասարակշռված լուծումների, ինչը, կարծում եմ, այս դեպքում հաջողվել է»,-նշեց վարչապետը։

Готовы поддерживать постоянный контакт и отвечать на все вопросы - премьер-министр Армении о беспокойстве Ирана по поводу TRIPP
Премьер-министр Армении Никол Пашинян коснулся обеспокоенности Исламской Республики Иран по поводу проекта TRIPP, отметив, что эти вопросы были подробно обсуждены с иранскими партнерами, и Армения готова продолжить постоянный диалог.
Как сообщает Арменпресс, в ходе брифинга для журналистов Никол Пашинян напомнил, что президент ИРИ посетил Армению 19 августа 2025 года, через 10 дней после мирного саммита в Вашингтоне.
«У нас состоялась очень подробная, долгая и детальная беседа, и я думаю, что мы ответили на все вопросы. При этом мы отметили, что в случае возникновения вопросов в будущем мы готовы поддерживать постоянный контакт и отвечать на все вопросы», — сказал премьер-министр.
Пашинян подчеркнул, что Республика Армения учитывает мнения и опасения своих международных партнеров в ходе переговорного процесса и стремится к достижению максимально сбалансированных решений.
«В ходе обсуждений мы учитываем мнения и опасения наших международных партнеров и стараемся в максимально возможной степени достичь сбалансированных решений в ходе переговоров, что, я считаю, в данном случае удалось», — отметил премьер-министр.