Լոնդոնում Իրանի դեսպանատուն ներխուժումից հետո Թեհրանը բողոք է հայտնել Մեծ Բրիտանիայի դեսպանին
Թեհրանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանը կանչվել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարություն այն բանից հետո, երբ ցուցարարները ներխուժել են Լոնդոնում Իրանի դեսպանատուն և պղծել Իսլամական Հանրապետության դրոշը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Tasnim գործակալությունը։
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության Արևմտյան Եվրոպայի վարչության գլխավոր տնօրեն Ալիռեզա Յուսեֆին դատապարտել է «բրիտանական ոստիկանության ակնհայտ ձախողումը» Լոնդոնում Իրանի դեսպանատան անվտանգությունն ապահովելու և օրենքը խախտողների դեմ միջոցներ ձեռնարկելու հարցում։
Դեսպանի հետ զրույցում նշվել է, որ Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը պատասխանատու է երկրում Իրանի դեսպանատան, դիվանագետների, աշխատակիցների և դիվանագիտական ​​​​առաքելությունների անվտանգությունը ապահովելու համար։
Յուսեֆին նաև իր դժգոհությունն է արտահայտել մի շարք խմբավորումների գործունեության դեմ, որոնք «լրատվամիջոցների քողի տակ տարածում են ստեր և խթանում են բռնություն և ահաբեկչություն իրանական ազգի դեմ»։
Յուսեֆին նաև ընդգծել է Լոնդոնի կողմից անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը՝ «ահաբեկչությունը խթանող և հովանավորող լրատվամիջոցների գործունեությունը դադարեցնելու համար»։
Հունվարի 11-ին Իրանում հակակառավարական ցույցերի մասնակիցներին աջակցություն հայտնող ցուցարարները ներխուժել էին Լոնդոնում Իրանի դեսպանատուն, շենքի վրայից հանել Իրանի դրոշը և ծածանել դրոշ, որն Իրանում գործածվում էր 1979 թվականի Իսլամական հեղափոխությունից առաջ։ Այնուհետև ցուցարարները դեսպանատան մոտից երթով շարժվել էին դեպի Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի նստավայր և ակցիան շարունակել այնտեղ։

Тегеран выразил протест британскому послу после штурма иранского посольства в Лондоне
Британский посол в Тегеране был вызван в Министерство иностранных дел Ирана после того, как протестующие штурмовали иранское посольство в Лондоне и осквернили флаг Исламской Республики.
Кака сообщает Арменпресс со ссылкой на агентство Tasnim, генеральный директор департамента Западной Европы МИД Ирана Алиреза Юсефи осудил «явный провал британской полиции» в обеспечении безопасности иранского посольства в Лондоне и в принятии мер против нарушителей закона.
В ходе беседы с послом было отмечено, что британское правительство несет ответственность за обеспечение безопасности иранского посольства, дипломатов, сотрудников и дипломатических миссий в стране.
Юсефи также выразил недовольство деятельностью ряда групп, которые «распространяют ложь и подстрекают к насилию и терроризму против иранского народа под видом СМИ».
Юсефи также подчеркнул необходимость принятия Лондоном необходимых мер для «прекращения деятельности средств массовой информации, которые пропагандируют и спонсируют терроризм».
11 января протестующие, поддерживающие антиправительственные протесты в Иране, штурмовали иранское посольство в Лондоне, сорвали со здания флаг ИРИ и размахивали флагом, использовавшимся в Иране до Исламской революции 1979 года. Затем протестующие прошли маршем от посольства к резиденции премьер-министра Великобритании и продолжили свою акцию протеста там.