Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իտալիան և այլ երկրներ դատապարտել են Իսրայելի կողմից Արևմտյան ափում բնակավայրերի կառուցման ծրագիրը
Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իտալիան, Նիդեռլանդները, Նորվեգիան և Կանադան համատեղ հայտարարության մեջ դատապարտել են Իսրայելի կողմից Արևմտյան ափի ռազմավարական կարևոր մասում 1234 տան կառուցման մրցույթներ հայտարարելու ծրագրերը՝ որոշումը որակելով «անընդունելի»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ համատեղ հայտարարությունը տարածել է Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը։
«Իսրայելի կառավարության որոշումը՝ E1 բնակավայրի նախագծի համար շինարարական մրցույթներ հրապարակելու վերաբերյալ, անընդունելի է: Միջազգային հանրությունը վաղուց դեմ է այս բնակավայրերի ընդլայնմանը և մասնավոր կերպով ու հրապարակայնորեն բարձրաձայնել է իր լուրջ մտահոգությունները: E1 բնակավայրը կխաթարի երկու պետությունների սկզբունքով կարգավորման հեռանկարը՝ թշնամանք սերմանելով Արևմտյան ափում և վնասելով Պաղեստինի տարածքային ամբողջականությանը», - նշվել է հայտարարության մեջ:
Հայտարարության համաձայն՝ Արևմտյան ափում իսրայելական բնակավայրերն անօրինական են:
«Սա միջազգային հանրության դիրքորոշումն է, որը վերահաստատվել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից», - նշված է հայտարարության մեջ։
Պետությունները նաև լուրջ մտահոգություն են հայտնել քաղաքացիական անձանց նկատմամբ վերաբնակների կողմից բռնության աննախադեպ դեպքերի առնչությամբ։
«Մենք կոչ ենք անում Իսրայելի կառավարությանը անհապաղ հրաժարվել այս ծրագրերից և դադարեցնել Արևմտյան ափում բնակավայրերի ընդլայնումը։ Դրանք ոչ միայն մեզ ավելի կհեռացնեն խաղաղությունից, այլև ավելի կխաթարեն Իսրայելի միջազգային հեղինակությունը», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Համատեղ հայտարարության մեջ երկրները վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը երկու պետությունների սկզբունքով կարգավորման վրա հիմնված համապարփակ, արդար և երկարատև խաղաղության հասնելուն։
BBC-ի փոխանցմամբ՝ առանձին հայտարարության մեջ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ E1 ծրագիրը «գոյութենական սպառնալիք» է ներկայացնում Պաղեստինի Պետության համար։ Նման հայտարարությամբ հանդես է եկել նաև Բելգիայի արտաքին գործերի նախարարը;
Օգոստոսի 19-ին Իսրայելի բնակարանային հարցերով նախարարությունը մրցույթ է հայտարարել Իսրայելի կառավարության կողմից 2025 թ. օգոստոսին հաստատված 3401 տներից 1234-ի համար։ Դրանք զբաղեցնում են մոտ 12 քառակուսի կմ տարածք Արևելյան Երուսաղեմի և Մաալե Ադումիմ բնակավայրի միջև։

Великобритания, Франция, Германия, Италия и Канада осудили израильский план строительства поселений на Западном берегу.
Соединенное Королевство, Франция, Германия, Италия и Канада в совместном заявлении осудили планы Израиля объявить тендеры на строительство 1234 домов в стратегически важной части Западного берега, назвав это решение «неприемлемым».
Как сообщает Арменпресс, совместное заявление было опубликовано британским правительством.
«Решение израильского правительства объявить тендеры на проект поселения E1 неприемлемо. Международное сообщество давно выступает против расширения этих поселений и в частном порядке и публично выражает серьезную озабоченность. Поселение E1 подорвет перспективы решения проблемы на основе принципа двух государств, посеет вражду на Западном берегу и подорвет территориальную целостность Палестины», — говорится в заявлении.
Согласно заявлению, израильские поселения на Западном берегу являются незаконными.
«Это позиция международного сообщества, которая была подтверждена Советом Безопасности ООН», — говорится в заявлении.
Страны также выразили серьезную озабоченность по поводу беспрецедентного насилия в отношении гражданского населения со стороны поселенцев. «Мы призываем правительство Израиля немедленно отказаться от этих планов и прекратить расширение поселений на Западном берегу. Они не только еще больше отдалят нас от мира, но и еще больше подорвут международную репутацию Израиля», — говорится в заявлении.
В совместном заявлении страны подтвердили свою приверженность достижению всеобъемлющего, справедливого и прочного мира на основе принципа решения о двух государствах.
По сообщению BBC, в отдельном заявлении Генеральный секретарь ООН отметил, что план E1 представляет собой «экзистенциальную угрозу» для Государства Палестина. С аналогичным заявлением выступил министр иностранных дел Бельгии.
19 августа Министерство жилищного строительства Израиля объявило тендер на строительство нового поселения на Западном берегу, который правительство Израиля планирует провести в 2025 году. Из 3401 дома, утвержденного в августе, будет построено 1234. Они займут территорию площадью около 12 квадратных километров между Восточным Иерусалимом и поселением Маале-Адумим.