Ղազախստանում մեկնարկել են խորհրդարանական ընտրությունները
Օգոստոսի 23-ին Ղազախստանում սկսվել է միապալատ խորհրդարանի՝ քուրուլթայի ընտրության քվեարկությունը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` սրանք առաջին խորհրդարանական ընտրություններն են՝ հուլիսի 1-ին նոր սահմանադրության ուժի մեջ մտնելուց ի վեր։
Ղազախստանի նոր սահմանադրությունը, ի թիվս այլ բաների, նախատեսում է երկպալատ խորհրդարանից (Սենատ և Մաջիլիս) անցում միապալատ խորհրդարանի։
Ղազախստանում քվեարկելու իրավունք ունի ընդհանուր առմամբ 12,6 միլիոն մարդ։ Երկրում և արտերկրում քվեարկելու համար բացվել է 10,400 ընտրատեղամաս։
Ընտրվելու է խորհրդարանի 145 անդամ։ Ընտրություններն անցկացվում են միայն կուսակցական ցուցակներով (նախկինում անդամներն ընտրվում էին նաև միամանդատ ընտրատարածքներից)։ Քվեաթերթիկում ներառված է յոթ կուսակցություն՝ «բոլորին դեմ» տարբերակով։ Խորհրդարանի անդամներն ընտրվում են հինգ տարի ժամկետով։
Ընտրությունները համարվում են կայացած, եթե մասնակցությունը գերազանցում է 50%-ը։ Ղազախստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հայտարարել է, որ ընտրողների մասնակցությունը կազմել է 17.96% քվեարկության սկսվելուց երեք ժամ անց։
Ղազախստանի նոր սահմանադրությունը, որը մշակվել է ընդամենը 22 օրում, հաստատվել է մարտ ամսին անցկացված հանրաքվեով։ Ի թիվս այլ բաների, երկրի նոր սահմանադրությունը զգալիորեն ընդլայնում է նախագահի լիազորությունները։

В Казахстане начались парламентские выборы
Как передает Арменпресс, это первые парламентские выборы с 1 июля — после вступления в силу новой конституции.
Новая конституция Казахстана, среди прочего, предусматривает переход от двухпалатного парламента (Сената и Маджилиса) к однопалатному парламенту.
В Казахстане право голоса имеют 12,6 миллиона человек. Для голосования открыто 10 400 избирательных участков — в стране и за рубежом.
Будут избраны 145 членов парламента. Выборы проводятся только по партийным спискам (ранее члены парламента избирались также по одномандатным округам). В избирательном бюллетене представлены семь партий, предусмотрена возможность проголосовать «против всех». Члены парламента избираются на пятилетний срок.
Выборы считаются действительными, если явка превышает 50%. Центральная избирательная комиссия Казахстана сообщила, что через три часа после начала голосования явка избирателей составила 17,96%.
Новая конституция Казахстана, разработанная всего за 22 дня, была одобрена на референдуме в марте. Среди прочего, новая конституция страны значительно расширяет полномочия президента.