Ուկրաինայում ռազմական դրությունն ու զորահավաքը կրկին կերկարաձգվեն
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին Գերագույն Ռադային է ներկայացրել օրինագծեր, որոնք նախատեսում են երկարաձգել ռազմական դրության և ընդհանուր զորահավաքի ժամկետը ևս 90 օրով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է RBK Ukraine-ը։
Փաստաթղթերի համաձայն՝ առաջարկվում է երկարաձգել Ուկրաինայում ռազմական դրության և ընդհանուր զորահավաքի ժամկետը 90 օրով՝ 2026 թվականի փետրվարի 3-ի առավոտյան ժամը 5:30-ից մինչև մայիսի 3-ը ներառյալ։
Օրինագծերն արդեն ներկայացվել են Գերագույն Ռադայի քննարկմանը։
Խորհրդարանում քվեարկությունից հետո սա կլինի այս իրավական ռեժիմի 18-րդ երկարաձգումը՝ 2022 թվականի փետրվարին Ռուսաստանի հետ հակամարտության մեկնարկից ի վեր։
Գերագույն ռադան վերջին անգամ Ուկրաինայում ռազմական դրությունը և ընդհանուր զորահավաքը երկարաձգել էր մինչև 2026 թվականի փետրվարի 3-ը։

Военное положение и всеобщая мобилизация в Украине вновь будут продлены
Президент Украины Владимир Зеленский внес в Верховную Раду законопроекты, предусматривающие продление военного положения и всеобщей мобилизации еще на 90 дней. Об этом, как передает Арменпресс, сообщает RBK Ukraine.
Согласно документам, предлагается продлить период военного положения и всеобщей мобилизации в Украине на 90 дней, с 5:30 утра 3 февраля 2026 года по 3 мая включительно.
Законопроекты уже внесены в Верховную Раду на рассмотрение.
После голосования в парламенте это будет 18-е продление этого правового режима с начала конфликта с Россией в феврале 2022 года.
Верховная Рада последний раз продлевала военное положение и всеобщую мобилизацию в Украине до 3 февраля 2026 года.