Մակրոնը հրաժարվել է ազատ առևտրի վերաբերյալ ԵՄ-Մերկոսուր համաձայնագրից
Եվրահանձնաժողովի կողմից ԵՄ երկրների և Հարավամերիկյան երկրների ընդհանուր շուկայի (Մերկոսուր) միջև համաձայնագրի ստորագրումը հաստատելու ընթացակարգի նախաշեմին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ դեմ կքվեարկի դրան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հունվարի 8-ին նա գրել է X սոցիալական հարթակում:
«Ֆրանսիան որոշել է դեմ քվեարկել Եվրամիության և Մերկոսուրի երկրների միջև համաձայնագրի ստորագրմանը», - գրել է Մակրոնը։
«Ֆրանսիան կողմ է միջազգային առևտրին, սակայն ԵՄ-Մերկոսուր համաձայնագիրն իրենից ներկայացնում է մեկ այլ դարաշրջանի համաձայնագիր, որը չափազանց երկար է քննարկվել հնացած սկզբունքների հիման վրա (1999 թ. մանդատի համաձայն)», - հավելել է Մակրոնը։
Le Monde թերթը հաղորդում է, որ Ֆրանսիայից բացի այս առևտրային համաձայնագիրը մերժելու մասին են հայտարարել նաև Լեհաստանը, Ավստրիան, Հունգարիան և Իռլանդիան։
Հրատարակությունը պարզաբանում է, որ Ֆրանսիան, հավանաբար, չի կարողանա կասեցնել Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի կողմից առաջիկա օրերին Պարագվայում համաձայնագրի ստորագրումն ավելի քան քառորդ դար տևած բանակցություններից հետո։ Անհրաժեշտ թվով ձայներ ապահովելու համար Եվրահանձնաժողովին հաջողվել է հասնել Իտալիայի որոշիչ աջակցությանը, որը երկար ժամանակ զսպվածություն է ցուցաբերել այս համաձայնագրի նկատմամբ, ինչը զրկում է Փարիզին «կասեցնող մեծամասնություն» ձևավորելու հույսից։
Ֆրանսիական ԶԼՄ-ները նշում են, որ Մակրոնը չդիմացավ երկրի գյուղատնտեսական արտադրողների զանգվածային բողոքներին և Մերկոսուրի հետ համաձայնագրի ստորագրման դեպքում կառավարությանն անվստահության քվե հայտնելու մասին քաղաքական ընդդիմության սպառնալիքներին։

Макрон отверг соглашение о свободной торговле между ЕС и Меркосуром
Накануне процедуры одобрения Европейской комиссией подписания соглашения между странами ЕС и Общим рынком стран Южной Америки (Меркосур) президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что проголосует против него. Как сообщает Арменпресс, он написал об этом в социальной сети X 8 января.
«Франция решила проголосовать против подписания соглашения между Европейским союзом и странами Меркосур», — написал Макрон.
«Франция выступает за международную торговлю, но соглашение между ЕС и Меркосуром — это соглашение из другой эпохи, которое слишком долго обсуждалось на основе устаревших принципов (в соответствии с мандатом 1999 года)», — добавил Макрон.
Газета Le Monde сообщила, что помимо Франции, Польша, Австрия, Венгрия и Ирландия также объявили о своем неприятии этого торгового соглашения.
В публикации поясняется, что Франции вряд ли удастся помешать председателю Европейской комиссии Урсуле фон дер Ляйен подписать соглашение в Парагвае в ближайшие дни после более чем четверти века переговоров. Для обеспечения необходимого числа голосов Европейская комиссия сумела заручиться решающей поддержкой Италии, которая долгое время проявляла сдержанность в отношении этого соглашения, лишающего Париж всякой надежды на формирование «блокирующего большинства».
Французские СМИ отмечают, что Макрон не смог противостоять массовым протестам сельскохозяйственных производителей страны и угрозам политической оппозиции выразить вотум недоверия правительству в случае подписания соглашения с Меркосуром.