Մելոնին վերահաստատել է, որ Իտալիան մտադիր չէ զորքեր ուղարկել Ուկրաինա
Իտալիայի վարչապետ Ջորջիա Մելոնին հաստատել է, որ Իտալիան մտադիր չէ զորքեր ուղարկել Ուկրաինա՝ Կիևին անվտանգության երաշխիքներ տրամադրելու շրջանակներում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է Իտալիայի կառավարության հայտարարության մեջ։
«Հաստատելով Իտալիայի աջակցությունն Ուկրաինայի անվտանգությանը, ինչպես միշտ եղել է, Մելոնին վերահաստատել է Իտալիայի կառավարության դիրքորոշման մի քանի հիմնարար սկզբունքները երաշխիքների հարցում, մասնավորապես, տեղում իտալական զորքերի տեղակայման բացառումը», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Հունվարի 6-ին Փարիզում տեղի է ունեցել Ուկրաինայի դաշնակիցների՝ «Կամեցողների կոալիցիայի» բարձր մակարդակով հանդիպում, որի ընթացքում քննարկվել են, մասնավորապես, Ուկրաինայի համար անվտանգության երաշխիքները։ Հանդիպմանը մասնակցել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը և նախագահի խորհրդական ու փեսա Ջարեդ Քուշները։
Հանդիպման արդյունքների շուրջ համաձայնեցված փաստաթղթից հետևում է, որ «Կամեցողների կոալիցիան» համաձայնության է եկել Ուկրաինային երկարաժամկետ ռազմական աջակցությունը շարունակելու հարցում։
Stampa հրատարակությունը, հղում անելով Մելոնիին մոտ կանգնած աղբյուրների, գրում է, որ Իտալիան կարող է աջակցել նման նախաձեռնությանը միայն այն դեպքում, եթե ՄԱԿ-ի հովանու ներքո զինվորականներ ուղարկվեն Ուկրաինա։
ՌԴ արտգործնախարարությունում ավելի վաղ հայտարարել են, որ Ուկրաինայում ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունների զորքերի տեղակայման ցանկացած սցենար կտրականապես անընդունելի է Ռուսաստանի համար, կարող է կտրուկ սրել իրավիճակը:

Мелони подтверждает отсутствие у Италии намерений направлять войска в Украину
Премьер-министр Италии Джорджия Мелони подтвердила, что Италия не намерена направлять войска в Украину в рамках предоставления гарантий безопасности Киеву. Об этом говорится в заявлении итальянского правительства, сообщает Арменпресс.
«Подтверждая поддержку Италией безопасности Украины, как это всегда было, Мелони подтвердила ряд основополагающих принципов позиции итальянского правительства по вопросу гарантий, в частности, исключение размещения итальянских войск на территории Украины», — говорится в заявлении.
6 января в Париже состоялась встреча на высоком уровне союзников Украины, «Коалиции желающих», в ходе которой, в частности, обсуждались гарантии безопасности для Украины. На встрече присутствовали специальный посланник президента США Дональда Трампа Стив Уиткофф и советник президента и зять Джаред Кушнер.
Документ, согласованный на встрече, показывает, что «Коалиция желающих» согласилась продолжить долгосрочную военную поддержку Украины.
Издание Stampa, ссылаясь на источники, близкие к Мелони, пишет, что Италия может поддержать такую инициативу только в том случае, если в Украину будут направлены военнослужащие под эгидой ООН.
Ранее МИД России заявлял, что любой сценарий размещения войск стран-членов НАТО в Украине категорически неприемлем для России и может резко обострить ситуацию.