Ջորջ Քլունին և նրա ընտանիքը Ֆրանսիայի քաղաքացիություն են ստացել
Հոլիվուդյան աշխարհահռչակ դերասան Ջորջ Քլունին և նրա կինն ու երկու երեխաները Ֆրանսիայի քաղաքացիություն են ստացել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Guardian պարբերականը՝ վկայակոչելով Ֆրանսիայի կառավարության պարբերականում հրապարակված պաշտոնական հրամանը։
Ավելի վաղ Քլունին ֆրանսիական RTL ռադիոյի հետ հարցազրույցում նշել էր, որ սիրում է ֆրանսիական մշակույթը, լեզուն՝ չնայած դեռ վատ է խոսում «400 օրվա դասընթացներից հետո»։
«Այստեղ երեխաներին չեն լուսանկարում։ Դպրոցի դարպասների մոտ պապարացիներ չկան թաքնված։ Դա մեզ համար շատ կարևոր է», - նշել է նա։
Քլունին RTL-ին նաև ասել է, որ չնայած իր ընտանիքը հաճախ է ճանապարհորդում, սակայն Ֆրանսիայում գտնվող իրենց տունն այն վայրն է, «որտեղ մենք ամենաերջանիկն ենք»։
Այժմ Քլունին ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի երկքաղաքացի է։ Նա Եվրոպայի հետ վաղուց է կապված. նրա կինը՝ փաստաբան Ամալ Քլունին, որի հետ ամուսնացել է 2014 թվականին, բրիտանացի-լիբանանցի է։ 2002 թվականին նա առանձնատուն է գնել Իտալիայի Կոմոյի լճի մերձակայքում, այնուհետև կնոջ հետ պատմական կալվածք է գնել Անգլիայում։
Նրանք նաև 2021 թվականին սեփականություն են գնել Ֆրանսիայի հարավում՝ Բրինյոլ գյուղի մոտ. դա նախկին գինեգործական կալվածք է, որը կոչվում է Domaine du Canadel։
Քլունիները նաև ունեն բնակարան Նյու Յորքում և անշարժ գույք Կենտուկիում, բայց, ըստ որոշ տեղեկությունների, վերջին տասնամյակում վաճառել են իրենց տները Լոս Անջելեսում և Մեքսիկայում։
Քլունին միակ Հոլիվուդյան աստղը չէ, որը ձգտում է Ֆրանսիայի քաղաքացիություն ստանալ։ Ամերիկացի ռեժիսոր Ջիմ Ջարմուշն օրերս France Inter ռադիոյին ասել է, որ ինքը նույնպես պատրաստվում է դիմել Ֆրանսիայի քաղաքացիություն ստանալու համար։

Джордж Клуни и его семья получили французское гражданство
Всемирно известный голливудский актер Джордж Клуни, его жена и двое детей получили французское гражданство. Как передает Арменпресс, об этом сообщила газета The Guardian со ссылкой на официальный указ, опубликованный в французской правительственной газете.
Ранее Клуни в интервью французскому радио RTL заявил, что любит французскую культуру и язык, хотя до сих пор плохо на нем говорит «после 400 дней обучения».
«Здесь не фотографируют детей. У школьных ворот нет папарацци. Это очень важно для нас», — отметил он.
Клуни также рассказал RTL, что, хотя его семья часто путешествует, их дом во Франции — это место, «где мы чувствуем себя счастливее всего».
Теперь Клуни имеет двойное гражданство - США и Франции. Он давно ассоциируется с Европой. Его жена, юрист Амаль Клуни, на которой он женился в 2014 году, имеет британо-ливанское происхождение. В 2002 году он купил виллу недалеко от озера Комо в Италии, а позже вместе с женой приобрел историческое поместье в Англии.
В 2021 году они также купили недвижимость на юге Франции, недалеко от деревни Бриньоль: это бывшее винодельческое поместье под названием Domaine du Canadel.
У Клуни также есть квартира в Нью-Йорке и недвижимость в Кентукки, но, как сообщается, за последнее десятилетие они продали свои дома в Лос-Анджелесе и Мексике.
Клуни — не единственная голливудская звезда, стремящаяся получить французское гражданство. Американский режиссер Джим Джармуш недавно заявил радиостанции France Inter, что он также планирует подать заявление на получение французского гражданства.