Ջորջ Քլունին և նրա ընտանիքը Ֆրանսիայի քաղաքացիություն են ստացել
Հոլիվուդյան աշխարհահռչակ դերասան Ջորջ Քլունին և նրա կինն ու երկու երեխաները Ֆրանսիայի քաղաքացիություն են ստացել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Guardian պարբերականը՝ վկայակոչելով Ֆրանսիայի կառավարության պարբերականում հրապարակված պաշտոնական հրամանը։
Ավելի վաղ Քլունին ֆրանսիական RTL ռադիոյի հետ հարցազրույցում նշել էր, որ սիրում է ֆրանսիական մշակույթը, լեզուն՝ չնայած դեռ վատ է խոսում «400 օրվա դասընթացներից հետո»։
«Այստեղ երեխաներին չեն լուսանկարում։ Դպրոցի դարպասների մոտ պապարացիներ չկան թաքնված։ Դա մեզ համար շատ կարևոր է», - նշել է նա։
Քլունին RTL-ին նաև ասել է, որ չնայած իր ընտանիքը հաճախ է ճանապարհորդում, սակայն Ֆրանսիայում գտնվող իրենց տունն այն վայրն է, «որտեղ մենք ամենաերջանիկն ենք»։
Այժմ Քլունին ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի երկքաղաքացի է։ Նա Եվրոպայի հետ վաղուց է կապված. նրա կինը՝ փաստաբան Ամալ Քլունին, որի հետ ամուսնացել է 2014 թվականին, բրիտանացի-լիբանանցի է։ 2002 թվականին նա առանձնատուն է գնել Իտալիայի Կոմոյի լճի մերձակայքում, այնուհետև կնոջ հետ պատմական կալվածք է գնել Անգլիայում։
Նրանք նաև 2021 թվականին սեփականություն են գնել Ֆրանսիայի հարավում՝ Բրինյոլ գյուղի մոտ. դա նախկին գինեգործական կալվածք է, որը կոչվում է Domaine du Canadel։
Քլունիները նաև ունեն բնակարան Նյու Յորքում և անշարժ գույք Կենտուկիում, բայց, ըստ որոշ տեղեկությունների, վերջին տասնամյակում վաճառել են իրենց տները Լոս Անջելեսում և Մեքսիկայում։
Քլունին միակ Հոլիվուդյան աստղը չէ, որը ձգտում է Ֆրանսիայի քաղաքացիություն ստանալ։ Ամերիկացի ռեժիսոր Ջիմ Ջարմուշն օրերս France Inter ռադիոյին ասել է, որ ինքը նույնպես պատրաստվում է դիմել Ֆրանսիայի քաղաքացիություն ստանալու համար։

George and Amal Clooney granted French citizenship after concerns of raising children in Hollywood
American actor George Clooney has been granted French citizenship, along with his wife Amal Clooney and their two children, The Guardian reported citing the official decree in France’s government gazette.
A gazette notice listing all new French naturalizations, released on Saturday, includes Clooney – as well as his wife, Amal Clooney, and their twin children, Alexander and Ella.
Clooney, who also holds US citizenship, and Amal, a British-Lebanese humanitarian lawyer, are already well familiar with their new adopted country. Their property in southern France – a former wine estate called the Domaine du Canadel, near the village of Brignoles – was purchased in 2021.
The publication confirms an ambition Clooney alluded to early in December when he praised French privacy laws that keep his family shielded from paparazzi, according to The Guardian.
“I love the French culture, your language, even if I’m still bad at it after 400 days of courses,” the actor told RTL radio at the time – in English, according to The Guardian.
Clooney told RTL that although the family travels frequently, their home in France “is where we’re happiest”.