ԵՊՀ-ի հետ 5 տարվա պայմանագիր ունեցող պրոֆեսորադասախոսական կազմի աշխատավարձերը կբարձրանան 30 տոկոսով
Երևանի պետական համալսարանում տեղի է ունեցել ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի հերթական նիստը, որի առանցքում եղել է 2024-2025 ուսումնական տարվա գործունեության հաշվետվությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ պաշտպանության նախարար, ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Սուրեն Պապիկյանը։
«Քննարկումները ևս մեկ անգամ հաստատել են, որ համալսարանը գործում է հստակ ձևակերպված և հաստատված զարգացման ռազմավարության տրամաբանությամբ՝ անցնելով նախաձեռնություններից համակարգային և չափելի քաղաքականությունների իրականացման փուլ»,- գրել է Պապիկյանը։
Նիստի ընթացքում արձանագրվել են մի շարք կարևոր շեշտադրումներ, այդ թվում՝ միջազգայնացման ուղղությամբ առաջընթացը․ Ֆրանսիայի Լիլի համալսարանի հետ համագործակցությամբ տրվել է կրկնակի դիպլոմով մագիստրոսական կրթական ծրագրի մեկնարկը, որը նոր որակ է հաղորդում ԵՊՀ կրթական առաջարկին։
Գիտական արդյունքների տեսանկյունից արձանագրվել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում ԵՊՀ աշխատակիցների հեղինակությամբ միջազգային գիտական շտեմարաններում հրապարակվել է 711 հոդված, ինչը վկայում է համալսարանի գիտական ներուժի և հետազոտական ակտիվության մասին։
Հաստատվել է նաև 2026 թվականի բյուջեն, որի շրջանակում նախատեսվում է շուրջ 30 տոկոս աշխատավարձի բարձրացում հինգ տարվա երկարաժամկետ պայմանագրեր ունեցող պրոֆեսորադասախոսական կազմի համար։
ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհուրդը շարունակելու է աջակցել համալսարանի ռազմավարական զարգացմանն ուղղված որոշումներին՝ ապահովելով կայունություն, մրցունակություն և ժամանակակից պահանջներին համահունչ զարգացում։

Заработная плата профессоров, имеющих 5-летние контракты с ЕГУ, увеличится на 30 процентов
В Ереванском государственном университете состоялось очередное заседание Попечительского совета ЕГУ, посвященное отчету о деятельности за 2024-2025 учебный год.
Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал министр обороны Республики Армения, председатель Попечительского совета ЕГУ Сурен Папикян.
«Обсуждения еще раз подтвердили, что университет работает в соответствии с логикой стратегии развития, четко сформулированной и утвержденной, переходя от инициатив к этапу реализации систематических и измеримых политик», — написал Папикян.
В ходе сессии был отмечен ряд важных моментов, в том числе прогресс в направлении интернационализации. В сотрудничестве с университетом Лилля во Франции была запущена программа двойного магистерского диплома, которая привносит новое качество в образовательное предложение ЕГУ.
Что касается научных результатов, то за отчетный период было зафиксировано, что под руководством сотрудников ЕГУ в международных научных базах данных было опубликовано 711 статей, что свидетельствует о научном потенциале и активной исследовательской деятельности университета.
Также был утвержден бюджет на 2026 год, в рамках которого планируется повышение заработной платы примерно на 30% для преподавательского состава с пятилетними долгосрочными контрактами.
Попечительский совет ЕГУ продолжит поддерживать решения, направленные на стратегическое развитие университета, обеспечивая стабильность, конкурентоспособность и развитие в соответствии с современными требованиями.