Ուկրաինայում ընտրությունները խաղաղության ծրագրի կետերից մեկն են և պետք է անցկացվեն «հնարավորինս շուտ». Զելենսկի
Ուկրաինայում ընտրությունների հարցը խաղաղության ծրագրի կետերից մեկն է։ Գործընկերները կարծում են, որ քվեարկությունը պետք է տեղի ունենա համաձայնագրի ստորագրումից հետո «հնարավորինս շուտ»։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «ՌԲԿ-Ուկրաինա»-ից՝ այս մասին ասել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ։
«(Խմբ.՝ խաղաղության ծրագրի) 18-րդ կետն է այն, որ Ուկրաինան պետք է ընտրություններ անցկացնի հնարավորինս շուտ՝ համաձայնագրի ստորագրումից հետո։ Որքան հնարավոր է շուտ։ Դա գործընկերների տեսլականն է։ Դե, մենք հասկանում ենք, թե որտեղից է դա գալիս», - բացատրել է Զելենսկին։
Նախագահը նշել է, որ Ուկրաինան կարող է ընտրություններ անցկացնել, բայց պետք է նաև անվտանգություն լինի այդ գործընթացի համար։
Միևնույն ժամանակ նա նշել է այն հարցերը, որոնց վերաբերյալ կարող են բարդություններ լինել: Նրա խոսքով՝ հավանաբար, անհրաժեշտ կլինի հատուկ դրություն սահմանել, մինչ «զորքերը հետ են քաշվում կամ հետ չեն քաշվում»։ Զելենսկին նաև հարց է բարձրացրել, թե ինչ անել զորահավաքի հարցում՝ չանցկացնե՞լ, վերափոխել թե՞ չանել մասնակիորեն և մասնակիորեն զորացրել մարդկանց։
«Բայց ամենագլխավորն է որևէ ժամկետով չկորցնել զորքերը, չկորցնել դիրքերը։ Դա շատ վտանգավոր է», - հավելել է Զելենսկին։
Նախագահը նաև հնարավոր է համարել, որ համաձայնագրի ստորագրումից հետո որոշ ժամանակ ռազմական դրությունը կարող է չվերացվել, օրինակ, կես տարով կամ մի քանի ամսով։
Այդ ժամանակ, անվտանգության ապահովման դեպքում տեղի կունենան Ուկրաինայի նախագահի ընտրություններ, իսկ երբ արդեն չեղյալ կհայտարարվի ռազմական դրությունը, կանցկացվեն խորհրդարանական և տեղական ընտրությունները։
Նա նաև չի բացառել, որ ընտրությունները կարող են տեղի ունենալ հանրաքվեի հետ միաժամանակ։
Ավելի վաղ նախագահ Զելենսկին հայտարարել էր, որ Ուկրաինան պատրաստ կլինի ընտրությունների 60-90 օր այն բանից հետո, երբ երաշխավորվի ընտրողների անվտանգությունը, և ժողովրդական պատգամավորների կողմից ընդունվեն անհրաժեշտ օրենսդրական փոփոխություններ։ Նրա հայտարարությունը հնչել է Ուկրաինայում ընտրություններ անցկացնելու անհրաժեշտության մասին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի մեկնաբանություններից հետո։ Նման մեկնաբանություններ բազմիցս արել է նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
Զելենսկին նշել է հիմնական հարցերը՝ ընտրողների անվտանգություն, ռազմաճակատում գտնվող զինվորականների մասնակցություն, արտասահմանում գտնվող ուկրաինացիների քվեարկություն և ներքին տեղահանված անձանց գրանցում:
Ուկրաինայի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի տվյալներով՝ ընտրողների ընդհանուր թիվը գերազանցում է 33 միլիոնը, սակայն մոտավորապես 5-7,5 միլիոնը գտնվում են արտերկրում, իսկ ավելի քան 1,4 միլիոնը պաշտոնապես գրանցված չեն։

Выборы в Украине — один из пунктов мирной программы, и их следует провести «как можно скорее» - Зеленский
Вопрос о выборах в Украине — один из пунктов мирной программы. Партнеры считают, что голосование должно состояться «как можно скорее» после подписания соглашения. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РБК-Украина, об этом заявил президент Украины Владимир Зеленский на встрече с журналистами.
«Пункт 18 (мирной программы – ред.) заключается в том, что Украина должна провести выборы как можно скорее после подписания соглашения. Как можно скорее. Таково видение партнеров. Ну, мы понимаем, откуда это идет», — пояснил Зеленский.
Президент отметил, что Украина может провести выборы, но для этого процесса должна быть обеспечена безопасность.
В то же время он отметил вопросы, по которым могут возникнуть сложности. По его словам, вероятно, потребуется установить особое положение, пока «отходят, не отходят войска». Зеленский также поднял вопрос о том, что делать с мобилизацией: «не проводить, трансформировать или не делать частично и частично демобилизовать людей».
«Но самое главное — не потерять войско на какой-то срок, не потерять позиции. Это очень опасно», — добавил Зеленский.
Президент также допустил, что после подписания соглашения какое-то время военное положение не будет отменено, например, полгода или несколько месяцев.
Тогда при условии безопасности проходят выборы президента Украины, а когда уже будет снято военное положение - парламентские и местные.
Он также не исключил, что выборы могут пройти одновременно с референдумом.
Ранее президент Зеленский заявил, что Украина будет готова к выборам в течение 60-90 дней после того, как будет гарантирована безопасность избирателей и народные депутаты примут необходимые законодательные поправки. Его заявление прозвучало после комментариев президента США Дональда Трампа о необходимости проведения выборов в Украине. Аналогичные комментарии неоднократно делал и президент России Владимир Путин.
Зеленский упомянул основные вопросы: безопасность избирателей, участие военнослужащих на фронте, голосование украинцев за рубежом и регистрация внутренне перемещенных лиц.
По данным Центральной избирательной комиссии Украины, общее число избирателей превышает 33 миллиона, но примерно 5-7,5 миллионов находятся за границей, а более 1,4 миллиона официально не зарегистрированы.