Վուչիչը հայտնել է Ռուսաստանի հետ գազի մատակարարման պայմանագրի երկարաձգման մասին
Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը հայտարարել է Ռուսաստանից գազի մատակարարումների պայմանագիրը մինչև 2026 թ. մարտի 31-ը երկարաձգելու մասին։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունից:
«Մենք պայմանագիր ունենք գազի մատակարարումը ևս երեք ամսով՝ մինչև մարտի 31-ը երկարաձգելու վերաբերյալ. այնպես որ, մարդիկ կարող են հանգիստ քնել։ Սերբիան առաջիկա ձմռանը կունենա բավականաչափ և՛ էլեկտրական էներգիա, և՛ առատ գազ», - ասել է Վուչիչը լրագրողների հետ զրույցում։
Սերբիան մեծապես կախված է ռուսական գազից, որը մատակարարվում է «Թուրքական հոսք» խողովակաշարով, և իր գազի մեծ մասը ստանում է «Գազպրոմ»-ից։

Вучич сообщил о продлении контракта с Россией на поставки газа
Президент Сербии Александр Вучич объявил о продлении соглашения с Россией о поставках газа до 31 марта 2026 года. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает агентство “РИА Новости”.
“У нас есть договор о продлении снабжения газом еще на три месяца, до 31 марта, так что люди могут мирно спать. У Сербии будет достаточно и электрической энергии, и в достатке газа предстоящей зимой”, — сообщил Вучич в беседе с журналистами.
Сербия довольно зависима от российского газа, который поставляется “Газпромом” по трубопроводу “Турецкий поток”.