Ելիսեյան պալատը կդիտարկի Մակրոնի և Պուտինի միջև բանակցություններ անցկացնելու հնարավորությունը
Ելիսեյան պալատն առաջիկա օրերին կդիտարկի Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջև բանակցություններ անցկացնելու հնարավորությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնել է AFP-ն՝ հղում անելով Ֆրանսիայի նախագահի աշխատակազմին։
«Այն, որ Կրեմլում հավանություն են տվել այդ քայլին, լավ է։ Առաջիկա օրերին մենք կորոշենք, թե որն է բանակցությունների անցկացման օպտիմալ եղանակը»,- Ելիսեյան պալատի ներկայացուցչի խոսքերը մեջբերել է գործակալությունը։
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Բրյուսելում Եվրամիության գագաթնաժողովի արդյունքները հայտարարել էր, որ եկել է ժամանակը, որպեազի Եվրոպան վերսկսի Ռուսաստանի հետ երկխոսությունը։ Նա ընդգծել էր, որ Ուկրաինայի հարցով բանակցությունների ներկա ձևաչափը, երբ ամերիկյան բանակցողները կարգավորման պայմանները քննարկում են Ռուսաստանի հետ՝ առանց եվրոպացիների, օպտիմալ չէ։
Դրան հաջորդել էր ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովի հայտարարությունն այն մասին, որ Վլադիմիր Պուտինը պատրաստ է երկխոսել Էմանուել Մակրոնի հետ։
Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի ղեկավարների միջև վերջին հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել այս տարվա հուլիսին։ Նրանք այդ ժամանակ քննարկել էին Ուկրաինայում և Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակը։

Елисейский дворец рассмотрит возможность переговоров между Макроном и Путиным
В ближайшие дни Елисейский дворец рассмотрит возможность переговоров между президентом Франции Эммануэлем Макроном и президентом России Владимиром Путиным.
Как передает Арменпресс,об этом сообщает AFP со ссылкой на администрацию президента Франции.
«То, что в Кремле публично одобряют такой шаг - это хорошо. В ближайшие дни мы определимся с оптимальным способом проведения переговоров», - приводит агентство слова представителя Елисейского дворца.
Ранее президент Франции Эмманюэль Макрон по итогам саммита ЕС в Брюсселе заявил, что Европе пришло время возобновить диалог с Россией. Он подчеркнул, что нынешний формат переговоров по Украине, когда американские переговорщики обсуждают условия урегулирования с Россией без европейцев, не является оптимальным.
Затем последовало заявление пресс-секретаря президента России Дмитрия Пескова о том, что Владимир Путин готов к диалогу с Эммануэлем Макроном.
Последний телефонный разговор между лидерами России и Франции состоялся в июле этого года. Тогда они обсудили ситуацию на Украине и Ближнем Востоке.