Վրաստանը չի կատարում Եվրամիության հետ առանց վիզայի ռեժիմի պահպանման հանձնարարականները. ԵՄ ԱԳ նախարարների խորհուրդ
Վրաստանի իշխանությունները չեն կատարում Եվրամիության հետ առանց վիզայի ռեժիմի պահպանման հանձնարարականները:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ասվում է ԵՄ ԱԳ նախարարների խորհրդի եզրակացության մեջ, որը հրապարակել է Վրաստանում Եվրամիության ներկայացուցչությունը:
«Խորհուրդը ցավով նշում է Վրաստանի կողմից առանց վիզայի ռեժիմի կասեցման մեխանիզմի վերաբերյալ յոթերորդ հաշվետվության հանձնարարականների չկատարելը, կոչ է անում Վրաստանի իշխանություններին կատարել այդ հանձնարարականները և անհապաղ բավարարել այցագրի ազատականացման չափանիշները», - ասվում է փաստաթղթում:
Իր հայտարարության մեջ ԵՄ-ն կրկին մեղադրում է Վրաստանի իշխանություններին Եվրամիության մասին ապատեղեկատվություն տարածելու մեջ: Բրյուսելը նաև կոչ է անում Վրաստանի կառավարությանն ազատ արձակել տարբեր հանցագործությունների մեղադրանքներով կալանավորված ընդդիմադիր քաղաքական գործիչներին, ակտիվիստներին ու լրագրողներին: ԵՄ-ն կալանքի տակ գտնվող բոլոր անձանց համարում է չհիմնավորված կալանավորվածներ:
2024 թ. Եվրամիությունը Վրաստանի իշխանություններին հանձնարարականներ է ուղարկել առանց վիզայի ռեժիմի պահպանման համար, որոնց թվում է քաղաքացիների իրավունքների և հավաքների ազատության պաշտպանությունը: ԵՄ-ն նաև պահանջում է չեղարկել այն օրենքները, որոնք խախտում են իրավունքներն ու ազատությունները, այդ թվում՝ ԼԳԲՏ քարոզչությունն արգելող օրենքը:
Նոյեմբերին ԵՄ-ի խորհուրդը խստացրել է երրորդ երկրների հետ առանց վիզայի ռեժիմի կասեցման նորմերը: Առանց վիզայի ռեժիմի կասեցման նոր պատճառ կարող է դառնալ ԵՄ-ի այցագրային քաղաքականության պահանջները չկատարելը կամ մարդու իրավունքների խախտումը:

Грузия не выполняет рекомендации по сохранению безвизового режима с ЕС - Совет министров иностранных дел ЕС
Власти Грузии не выполняют рекомендации по сохранению безвизового режима с ЕС.
Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в заключении Совета министров иностранных дел ЕС, опубликованном Делегацией ЕС в Грузии.
«Совет с сожалением отмечает невыполнение Грузией рекомендаций седьмого доклада о механизме приостановления безвизового режима и призывает грузинские власти выполнить эти рекомендации и немедленно соблюсти критерии визовой либерализации», — говорится в документе.
В своем заключении ЕС вновь обвиняет грузинские власти в распространении дезинформации о Европейском союзе. Брюссель также призывает правительство Грузии освободить оппозиционных политиков, активистов и журналистов, задержанных по обвинениям в различных преступлениях. ЕС считает их всех необоснованно задержанными.
В 2024г. Европейский союз направил грузинским властям рекомендации по сохранению безвизового режима, включая защиту прав граждан и свободы собраний. ЕС также требует отмены законов, нарушающих права и свободы, включая закон, запрещающий пропаганду ЛГБТ.
В ноябре Совет ЕС ужесточил правила приостановления безвизового режима с третьими странами. Новой причиной для приостановления безвизового режима может стать несоблюдение требований визовой политики ЕС или нарушения прав человека.