Զելենսկին հայտարարել է, որ Ուկրաինայի խորհրդարանի հետ քննարկել է ընտրությունների անցկացման ուղիները
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Ուկրաինայի խորհրդարանի հետ քննարկել է ընտրությունների անցկացման հնարավորության հետ կապված իրավական և այլ հարցեր ու կոչ է արել այլ երկրներին, այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգներին, ճնշում չգործադրել այս հարցի շուրջ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Զելենսկին այդ մասին հայտնել է իր տեսաուղերձի ժամանակ։
Ուկրաինայի նախագահը նշել է, որ հիմնավոր քննարկում է ունեցել խորհրդարանի անդամների հետ՝ հավելելով, որ թույլ չի տա ոչ մի շահարկում Ուկրաինայի դեմ։
«Եթե գործընկերները, այդ թվում՝ մեր հիմնական գործընկերը Վաշինգտոնում, այդքան շատ և այդքան կոնկրետ խոսում են Ուկրաինայում կայանալիք ընտրությունների, ռազմական դրության պայմաններում ընտրությունների մասին, ապա մենք պետք է իրավական ուկրաինական պատասխաններ տանք յուրաքանչյուր հարցի և յուրաքանչյուր կասկածի», - նշել է նա։
«Դա հեշտ չէ, բայց այս հարցի շուրջ ճնշումը մեզ անկասկած անհրաժեշտ չէ։ Ես ակնկալում եմ, որ խորհրդարանի անդամները կներկայացնեն իրենց տեսակետները։ Անվտանգության մարտահրավերները կախված են գործընկերներից, առաջին հերթին՝ Ամերիկայից։ Քաղաքական և իրավական մարտահրավերներին պետք է պատասխան տա Ուկրաինան։ Եվ դրանք կլինեն», - ասել է Զելենսկին։
Զելենսկին վերջին օրերին հայտարարել էր, որ պատրաստ է ընտրություններ անցկացնել երեք ամսվա ընթացքում, եթե ԱՄՆ-ը և Կիևի մյուս դաշնակիցները կարողանան ապահովել քվեարկության անվտանգությունը։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, թե Ուկրաինայի կառավարությունն օգտագործում է պատերազմը որպես պատրվակ՝ ընտրություններից խուսափելու համար։ Նա շեշտել էր ընտրություն անցկացնելու անհրաժեշտությունը։

Зеленский заявил, что обсудил с парламентом Украины пути проведения выборов
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что обсудил с украинским парламентом правовые и другие вопросы, касающиеся возможности проведения выборов, и призвал другие страны, включая США, не оказывать давления по этому вопросу.
Как передает “Арменпресс”, Зеленский сделал это заявление в своем видеообращении.
Украинский президент отметил, что провел обстоятельную дискуссию с членами парламента, добавив, что не допустит никаких спекуляций в отношении Украины.
“Если партнеры, включая нашего главного партнера в Вашингтоне, так много и так конкретно говорят о предстоящих выборах в Украине, выборах в условиях военного положения, то мы должны дать правовые украинские ответы на каждый вопрос и каждое сомнение”, — отметил он.
“Это непросто, но нам определенно не нужно давление по этому вопросу. Я ожидаю, что члены парламента изложат свои взгляды. Вызовы безопасности зависят от партнеров, прежде всего, от Америки. Украина должна ответить на политические и правовые вызовы. И они будут”, — сказал Зеленский.
Зеленский в последние дни говорил, что готов провести выборы в течение трех месяцев, если Соединенные Штаты и другие союзники Киева смогут обеспечить безопасность голосования.
Ранее президент США Дональд Трамп заявил, что украинское правительство использует войну как предлог для уклонения от выборов. Он подчеркнул необходимость проведения выборов.