Սարգիս Խանդանյանը Թբիլիսիում հանդիպել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահի և ԱԳ նախարարի հետ
Հայաստանի Հանրապետության ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը Վրաստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում հանդիպումներ է ունեցել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի և արտաքին գործերի նախարար Մակա Բոճորիշվիլիի հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Սարգիս Խանդանյանը նշել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում կատարած գրառման մեջ։
ԱԺ պատգամավորի փոխանցմամբ՝ Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի հետ քննարկվել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը Հայաստան-Վրաստան ռազմավարական գործընկերության խորացման գործում, անդրադարձել է կատարվել տարածաշրջանային ու աշխարհաքաղաքական զարգացումներին, տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման և հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գործընթացներին, ինչպես նաև՝ երկու երկրներում իրականացվող կրթական, սոցիալական և ենթակառուցվածքային բարեփոխումներին։
Սարգիս Խանդանյանը, խոսելով Վրաստանի ԱԳ նախարար Մակա Բոճորիշվիլիի հետ հանդիպման մասին, նշել է, որ կողմերը գոհունակությամբ ընդգծել են ակտիվ քաղաքական երկխոսության և բարձր մակարդակի փոխայցերի դինամիկան ու արդյունավետությունը։
«Քննարկել ենք Վաշինգտոնում 2025 թ. օգոստոսի 8-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացման հնարավորությունները, այդ համատեքստում՝ տարածաշրջանը տարանցիկ և լոգիստիկ կարևոր հանգույց դարձնելու հեռանկարները։ Անդրադարձել ենք նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությանը՝ կարևորելով այդ գործընթացում բարեկամ Վրաստանի աջակցությունը»,-ասված է Խանդանյանի գրառման մեջ։

Председатель Постоянной комиссии НС Армении по внешним связям провел встречи со спикером парламента и главой МИД Грузии
Председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по внешним связям Саргис Ханданян в рамках рабочего визита в Грузию провел встречи со спикером парламента Грузии Шалвой Папуашвили и министром иностранных дел Макой Бочоришвили.
Как сообщает Арменпресс, об этом Саргис Ханданян написал на своей странице в Facebook.
По словам депутата, со спикером парламента Грузии Шалвой Папуашвили была обсуждена роль парламентской дипломатии в углублении стратегического партнерства между Арменией и Грузией, региональные и геополитические развития, процессы установления мира в регионе и разблокирования коммуникаций, а также проводимые в обеих странах образовательные, социальные и инфраструктурные реформы.
Коснувшись встречи с министром иностранных дел Грузии Макой Бочоришвили, Саргис Ханданян отметил, что стороны с удовлетворением подчеркнули динамику и эффективность активного политического диалога и взаимных визитов на высоком уровне.
«Мы обсудили достигнутые в Вашингтоне 8 августа 2025 года договоренности, возможности открытия региональных коммуникаций и в этом контексте перспективы превращения региона в важный транзитный и логистический хаб. Мы также затронули вопрос мирного урегулирования между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув поддержку дружественной Грузии в этом процессе», — отметил Ханданян.